Bardzo możliwe, że nie mieliście jeszcze okazji usłyszeć o specjalnych wiaderkach Tummy Tub przeznaczonych do kąpieli noworodków. A może słyszeliście, ale nadal nie do końca wiecie z czym to się je? 😉
Wiaderka Tummy Tub pochodzą z Holandii, są opracowane przez lekarzy, położne, pielęgniarki oraz psychologów zajmujących się dziećmi i zyskują coraz więcej zwolenników!
Na czym polega ich fenomen i dlaczego można znaleźć tak wiele pozytywnych opinii na ich temat?
To proste – specjalne wyprofilowanie, kształt a także odpowiednia wielkość wiaderka sprawia, że dziecko mimowolnie przyjmuje pozycję embrionalną, którą doskonale zna z łona matki. Dodatkowo, noworodek ma oparcie z każdej strony i większość swojego ciałka ma zanurzone w ciepłej wodzie. Wszystko to zapewnia maluchowi wygodę i poczucie bezpieczeństwa. W tradycyjnej wanience jest zupełnie na odwrót – maluszek jest w pozycji wyprostowanej, podtrzymywany od dołu, przestrzeń nie jest niczym ograniczona, a w dodatku ciałko jest tylko częściowo zamoczone, co może sprawiać, że odczuwa chłód. Jest to więc coś zupełnie nowego dla Waszego maluszka.
Kąpiel w Tummy Tub zapewnia komfort dziecku, uspokaja je, a także zapewnia 100% bezpieczeństwa – materiał, z którego zostały wykonane wiaderka jest miły dla skóry niemowlaka, dno jest antypoślizgowe, wiaderko nie posiada żadnych ostrych krawędzi, samo wiaderko jest bardzo stabilne, a odpowiedni rozmiar i kształt nie pozwala dziecku zanurzyć się w wodzie. Czego chcieć więcej? 🙂
Wiaderko jest przeznaczone dla dzieci od chwili narodzin (również dla wcześniaków!) do 6 miesiąca życia, jednak wielokrotnie można się spotkać z opinią, że maluch z wielką przyjemnością używa wiaderka dłużej – nawet do 12 miesiąca życia.

Czy to koniec zalet Tummy Tub?
Ależ skąd! 😉 Warto wspomnieć o dobroczynnym działaniu w przypadku kolek. Kąpiel w specjalistycznym wiaderku Tummy Tub działa na noworodka w bardzo relaksujący sposób. Woda natychmiast uspokaja i rozluźnia dziecko, stres znika.
Ponadto, pozycja przyjmowana przez niemowlę w wiaderku ułatwia odchodzenie gazów, co niweluje w znacznym stopniu wzdęcia. Wielokrotnie wiaderko Tummy Tub jest polecane rodzicom właśnie w przypadku problemów z kolkami u maluszka 😉
Jeżeli chodzi o kwestie praktyczne dla rodziców – wiaderko jest bardzo poręczne, można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce, a także zabierać ze sobą w razie podróży! Wiaderko Tummy Tub zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjna wanienka.
Nie ma też żadnych problemów z samą kąpielą malucha. Dzięki temu, że dziecko jest zanurzone do ramion w wodzie, z łatwością można je podnosić i sięgać rękoma do każdego miejsca.
Czy ktoś ma nadal wątpliwości, co do kąpieli dziecka w wiaderku Tummy Tub?
Zapraszamy serdecznie na kurs do szkoły rodzenia Zaufaj Położnej, w ramach zajęć uczymy się kąpieli noworodka w wiaderku Tummy Tub! 🙂