Szukaj
Close this search box.

Cesarskie cięcie na życzenie?

Cesarskie cięcie bez wskazań medycznych, tzw. “cesarskie cięcie na życzenie”, nie jest powszechnie akceptowaną praktyką medyczną, ponieważ niesie ze sobą pewne ryzyko i powikłania dla zarówno matki, jak i dziecka. Dlatego też w wielu krajach, w tym w Polsce tego typu zabieg jest ograniczony lub całkowicie zabroniony. 

Cesarskie cięcie na życzenie w innych krajach.

Kiedy poruszamy tematykę cięcia cesarskiego, pojawiają się pytania, dlaczego “WSZĘDZIE” można mieć cięcie cesarskie na życzenie, tylko u nas nie. Jak jest faktycznie?

Do krajów, w których można wykonać cięcie cesarskie bez wskazań medycznych należą m.in.:

Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Brazylia, Meksyk.

Warto jednak pamiętać, że wymagania dotyczące wykonania cesarskiego cięcia na życzenie różnią się w poszczególnych krajach i regionach. W niektórych przypadkach konieczna jest zgoda lekarza lub istnieją inne warunki, które należy spełnić przed wykonaniem zabiegu.

Zgodzicie się jednak z nami, że przedstawione przykłady dalekie są od łatwego dostępu do zakończenia ciąży w ten właśnie sposób. A jednak na świecie, cięcie cesarskie wykonywane jest co…4 minuty!

 

Wskazania do cesarskiego cięcia.

Oto niektóre wskazania medyczne do cięcia cesarskiego zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników:

Brak postępu porodu – brak postępu porodu w pierwszym okresie porodu samoistnie rozpoczętego należy rozpoznać, jeśli przy rozwarciu co najmniej 6 cm nie dochodzi do dalszego rozwierania szyjki macicy przez co najmniej 4 godziny obserwacji.

Ważne: poród drogami i siłami natury może zakończyć się cięciem cesarskim, mimo wspaniałego przygotowania Mamy! Nie miej do siebie żalu czy pretensji! Na niektóre okoliczności nie mamy wpływu, a cięcie cesarskie nadal jest dobrą formą zakończenia porodu! 

Poród należy ukończyć cięciem cesarskim, jeśli w drugim okresie porodu nie dochodzi do schodzenia główki płodu w kanale rodnym przez co najmniej 2 godziny lub w przypadku stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego przez co najmniej 3 godziny.

Ważne! Niestety, czasami podczas porodu mimo naszej wiedzy, motywacji, determinacji, dziecko postanowi nie współpracować. To nie jest Twoja wina! Nadal jesteś najlepszą Mamą dla swojego dziecka. A z cięcia cesarskiego, które miałaś, zawsze powinnaś być dumna – to jest rozległy zabieg operacyjny! 

W przypadku nieudanej indukcji porodu, gdy pomimo stymulacji czynności skurczowej przez okres dłuższy niż 18 godzin nie udało się uzyskać aktywnej fazy porodu (rozwarcia szyjki co najmniej 6 cm), należy dokonać ponownej kwalifikacji w celu rozważania odroczenia indukcji lub wykonania cięcia cesarskiego. Powtórna nieskuteczna indukcja porodu stanowi wskazanie do cięcia cesarskiego.

Ważne! Dlatego indukcja porodu potrafi trwać aż tydzień! Zwłaszcza jeżeli towarzyszy jej preindukcja np. cewnikiem Foleya, czy poprzez podanie prostaglandyn, a następnie konieczna jest kilkudniowa stymulacja oksytocyną. Finalnie możesz mieć cięcie cesarskie – i wiesz co? I powinnaś być z siebie BARDZO DUMNA! To nie jest Twoja wina!

Hipotrofia płodu

Ograniczenie wzrastania wewnątrzmacicznego płodu (IUGR), w przypadkach objawów niewydolności łożyska szczególnie w ciążach niedonoszonych stanowi wskazanie do zakończenia ciąży cięciem cesarskim. 

Ważne! Hipotrofia płodu bez objawów niewydolności łożyska nie stanowi wskazania do cięcia cesarskiego. Nadal możesz spróbować rodzić drogami i siłami natury.

A czy mam mieć cięcie cesarskie jeżeli moje dziecko w ciąży jest duże?

To zależy!

Jeśli przewidywana masa płodu wynosi lub przekracza 4250 g u ciężarnych z cukrzycą, stanowi to wskazanie do ukończenia porodu cięciem cesarskim. 

Jeśli przewidywana masa płodu wynosi lub przekracza 4500 g, stanowi to wskazanie do ukończenia porodu drogą cięcia cesarskiego.

W przypadku obecności na macicy blizny po uprzednim cięciu cesarskim, jeśli przewidywana masa płodu wynosi lub przekracza 4000 g, należy ukończyć ciążę ponownym cięciem cesarskim. 

W każdym przypadku, decyzja o cięciu cesarskim powinna być podejmowana indywidualnie i uwzględniać stan matki i płodu oraz ryzyko związane z danym zabiegiem. 

Około 43% porodów w Polsce kończy się cięciem cesarskim. To oznacza, że nawet jeżeli przygotowujesz się do porodu drogami i siłami natury musisz przygotować się na plan B, zwłaszcza, że wskazania do zabiegu operacyjnego mogą pojawić się zarówno w ciąży jak i podczas porodu. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na nas – w naszej szkole rodzenia online przygotujemy Cię na każdy scenariusz, bo chcemy, żebyś czuła się bezpiecznie.

może Cię również zainteresować

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?