Czym jest laktacja?

Promocja kończy się za:

Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

Artykuł o tym czym jest laktacja oraz jakieś są 3 najczęściej spotykane problemy podczas karmienia piersią.

Karmienie piersią to piękne doświadczenie, które pozwala matce zbliżyć się do swojego dziecka i zapewnić mu najlepszą możliwą ochronę przed chorobami. Chociaż karmienie piersią wydaje się naturalne, to jednak wymaga przygotowania, cierpliwości i wsparcia – zapraszamy w podróż po mini przewodniku laktacyjnym!

Kiedy zaczyna się laktacja?

Laktacja, czyli wydzielanie mleka, rozpoczyna się w ciągu kilku dni po porodzie, zwykle między drugim a piątym dniem. Kiedy dziecko zaczyna ssać pierś, pobudza gruczoły mlekowe do produkcji mleka. Przebiegające po sobie stadia wpływające finalnie na wytwarzanie pokarmu to embriogeneza, mammogeneza. Ważnym terminem jest także laktogeneza, czyli proces zależny od hormonów, wpływający na wzrost, rozwój gruczołu i finalnie wpływający na wydzielenie pokarmu. Przebieg rozwoju laktacji obejmuje laktogenezę I, II i III. Następnie pojawia się etap laktacji, a finalnie inwolucji, czyli zaprzestania wydzielania pokarmu.

Czy każda kobieta może karmić piersią?

Tak, każda kobieta może karmić swoje dziecko piersią. Jednakże, czasami może być to trudne z różnych powodów, takich jak problemy zdrowotne matki lub dziecka. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem lub położną, aby uzyskać pomoc i wsparcie. Wszelkie problemy laktacyjne możesz rozwiązać też w poradni laktacyjnej na konsultacji laktacyjnej z CDL.

Czy hormony wpływają na laktację?

Laktacja to proces wydzielania mleka przez kobiece piersi. Zazwyczaj zaczyna się ona około 2-4 dni po porodzie, kiedy poziom hormonu prolaktyny zaczyna wzrastać. To właśnie prolaktyna jest głównym hormonem odpowiedzialnym za produkcję mleka. Około 14. dnia po porodzie ilość wytwarzanego pokarmu osiąga stabilizację laktacji – mniej więcej stałą ilość pokarmu.

 

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Karmienie piersią to niewątpliwie proces wymagający przygotowania. Już w szkole rodzenia można zdobyć wiedzę na temat tego, jak prawidłowo karmić piersią, jakie są korzyści dla dziecka i matki, a także jakie mogą pojawić się problemy podczas karmienia. Skończyłaś już kurs w swojej szkole rodzenia, a wciąż nie czujesz się gotowa na karmienie piersią? Wybierz nasz kurs „Trudne początki karmienia piersią” który kompleksowo przygotuje Cię do początków karmienia piersią, rozkręcania laktacji, aż po problemy takie jak nawał czy zastój pokarmu. 

Trzy najczęstsze problemy podczas karmienia piersią.

  • Ból brodawek – często wynikający z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi lub zakażenia w obszarze gruczołu mlekowego.
  • Zbyt mała ilość pokarmu – może wynikać np. z niewystarczającego pobudzenia piersi przez dziecko.

  • Zapalenie piersi – może być spowodowane nadmiernym wypełnieniem piersi, brakiem dostępu do dziecka lub zbyt mocnym uciskiem piersi.

 

Pamiętaj, że położna jest osobą, która może pomóc w przygotowaniu do karmienia piersią oraz udzielić wsparcia i porad w przypadku pojawienia się problemów. Po porodzie warto korzystać z pomocy właśnie położnej oraz Certyfikowanej Doradczyni Laktacyjnej, aby w pełni zrozumieć proces karmienia piersią i zapewnić swojemu dziecku najlepszą opiekę.

może Cię również zainteresować