Szukaj
Close this search box.

Misja życia: Polskie położne w sercu Afryki cz. I

W 2021 roku Zaufaj Położnej otrzymało zaproszenie od Izabeli Cywy – koordynatorki projektu “Bezpieczna Mama” realizowanego na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej – do stworzenia filmów edukacyjnych, które miały pomóc w szkoleniu tamtejszych matron. Bez chwili wahania zespół Zaufaj Położnej, wraz z dr Maciejem Sochą przygotowali materiały edukacyjne, które następnie zostały przetłumaczone na język sango i wykorzystane na potrzeby misji, realizowane przez panią Izabelę.

2023 rok – zaproszenie na misję

Po sukcesie tego projektu, pod koniec 2023 roku Izabela Cywa, pełna wdzięczności i uznania dla pracy polskich specjalistek, zapytała o możliwość dalszej współpracy, ale tym razem na miejscu – w samym sercu Afryki. Biorąc pod uwagę zaangażowanie Izabeli Cywy w projekt “Bezpieczna Mama”, fakt, że jest wybitnym koordynatorem, a dodatkowo tłumaczką języka sango, używanego na ternie RŚA, odpowiedź była jednoznaczna i pełna determinacji.

Zespół, składający się z położnych: Ani, Justyny, Kingi i Pauliny, przygotowywał się do misji przez dziewięć miesięcy, zdobywając niezbędną wiedzę i gromadząc 200 kg bagażu, który zawierał m.in. fantomy, krzesełko porodowe, narzędzia, akcesoria takie jak pianka tapicerska, czy metr krawiecki.

CEL misji

Ich misja w RŚA, a dokładnie w miejscowości Bagandou, znajdującej się w prefekturze Lobaye, w rejonie zamieszkanym przez plemię Pigmejów Aka, miała być maksymalnie praktyczna, podzielona na dwa zespoły.

Pierwszy koncentrował się na edukacji matron przyjmujących fizjologiczne porody w domach, kierujących w razie potrzeby do ośrodków zdrowia. Natomiast drugi zespół szkolił położne w tamtejszym szpitalu, celem zmniejszenia śmiertelności okołoporodowej, która w RŚA jest drugą najwyższą na świecie – 1 na 24 urodzone noworodki umiera.

Podróż do Afryki była pełna wyzwań: od 7-godzinnego lotu, przez trudne warunki klimatyczne, aż po bariery językowe i kulturowe. 

Pomimo tych przeszkód, zespół z niezachwianym zapałem podjął się zadania edukacji i wsparcia lokalnych matron.

Szczególną uwagę poświęcono praktycznym umiejętnościom, jak przyjmowanie porodów z dystocją barkową, szacowanie wielkości dziecka bez dostępu do USG, czy radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych bez dostępu do podstawowego sprzętu medycznego. Na miejscu projekt wsparła pielęgniarka i tłumaczka języka francuskiego, Agnieszka Nowak, będąca na misji w RŚA od 2024 roku.

Wśród realizowanych działań znalazło się także przekazywanie wiedzy o profilaktyce patologii i szybkim wysyłaniu do ośrodka medycznego w razie potrzeby, co było nieocenione w warunkach, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest mocno ograniczony. Polskie położne, korzystając z narzędzi takich jak pianka tapicerska czy metry krawieckie, nauczały matron, jak w praktyce radzić sobie z porodami, wykorzystując dostępne środki.

może Cię również zainteresować

Tekst o pielęgnacji noworodka i o środkach jakich używać do mycia dziecka

Pielęgnacja noworodka.

Jak dostosować produkty do pielęgnacji dla naszego dziecka? ? Pierwsze tygodnie życia dziecka są najbardziej kluczowe. Warto zatem zwracać uwagę...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?