Urodziłaś dziecko, jesteś Mamą.
Po porodzie mogła zostać na Twojej skórze swoista „pamiątka” – blizna, przypominająca o przyjściu na świat wyczekanego przez 9 miesięcy Maluszka.
Zanim zdobędziesz się na odwagę, aby wziąć lusterko i zajrzeć „tam”, minie pewnie trochę czasu. Chcesz się do tego przygotować psychicznie, odczekać na tyle długo, aby mieć pewność, że zagoiłaś się i nie spotka Cię tam widok rodem z horroru. I ok: nie ma niczego złego w strachu!
My natomiast jesteśmy po to, aby go oswajać i Was edukować, dlatego wraz z kliniką Novique podejmujemy kolejny w naszym cyklu temat: „Po porodzie goję się”.
Terapia blizn jest ważnym elementem rekonwalescencji po porodzie.
Dotyczy zarówno porodu naturalnego jak i cesarskiego cięcia. Podczas porodu duża część pacjentek decyduje się na ochronę krocza. Jeśli jednak w pewnym momencie niezbędne jest nacięcie krocza lub następuje pęknięcie krocza – należy się nim odpowiednio zaopiekować.
Tu na pomoc młodej Mamie zgłasza się fizjoterapeutka uroginekologiczna! Jej działania nie tylko przywrócą odpowiednie funkcjonowanie tkanek, mobilność i swobodę ruchu, ale też wpłyną na estetykę.
Terapię blizny po cesarskim cięciu można rozpocząć już po wizycie połogowej. Ważne, by blizna była sucha, by nie sączyła się i nie było na niej strupków.
Jak wygląda taka terapia?
Fizjoterapeutka pracuje z blizną manualnie, za pomocą igłoterapii suchej czy kinesiology tapingu. Dzięki bogatemu wachlarzowi możliwości możemy uniknąć powstawania zrostów wpływających w przyszłości na sąsiadujące tkanki i prowadzących do np. bólu głowy, kręgosłupa czy mięśni miednicy. Co istotne – możemy pracować również z tzw. bliznami starymi, po kilku latach od operacji. Znacząco wpływa to na poprawę funkcjonowania!
Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoją bliznę powinien zobaczyć fizjoterapeuta uroginekologiczny, warto skonsultować się z położną, która podpowie Ci kierunek działań.
Poniżej znajdziesz zdjęcia, z którymi pracowała Klinika Novique oraz zdjęcia pochodzące od naszych obserwatorek.
Ze względu na możliwość „shadow bana” w mediach społecznościowych fotografie zostały zamieszczone w tym miejscu, aby skutecznie informować i edukować w zakresie rekonwalescencji po porodzie. Zdjęcia są kontrowersyjne, a osoby wrażliwe zapoznają się z nimi na własną odpowiedzialność.
Artykuł powstał we współpracy z kliniką Novique.