WYDARZENIE NA ŻYWO !!! Webinar: „Czy masz wpływ na przebieg porodu” ♥️ 08.05.2025 ▶️ Zapisz się       

Bolesność brodawek- z czego to wynika i jak sobie z tym poradzić?

Bestsellery

Czy wiesz, że ponad 90% mam po porodzie doświadcza bólu brodawek?

W ciągu pierwszych 14 dni od porodu występuje fizjologiczny dyskomfort brodawek wynikający z większej niż dotychczasowa eksploatacja brodawek. Występuje on jednak głównie przy pierwszym zassaniu maluszka i wiąże się jedynie z podrażnieniem brodawki. Jeśli trwa on przez cały czas karmienia lub występują rany na brodawkach to nie mówimy już o fizjologii – są to objawy niepokojące i wymagają kontroli! Skorzystaj z pomocy położnej na wizycie patronażowej lub poradni laktacyjnej – nie musisz cierpieć!

Dlaczego brodawki bolą?

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brodawek jest zbyt płytkie uchwycenie piersi przez maluszka. To właśnie sposób, w jaki dziecko chwyta pierś, ma ogromny wpływ na Twój komfort. Wystarczy, że malec ułożony jest przy piersi z przygiętą główką do klatki piersiowej albo leży na pleckach, przez co nie może odpowiednio uszczelnić chwytu – dziecko zsuwając się z piersi może ją kąsać prowadząc do pojawienia się silnego bólu.

Pamiętaj, że Twoja i dziecka pozycja warunkują prawidłowe uchwycenie piersi – umożliwiające nie tylko karmienie bez bólu, ale również prawidłową stymulację piersi. Nie garb się przy karmieniu, nie wpychaj dziecku piersi do buzi, naucz się prawidłowej pozycji maluszka przy piersi – swoim przygotowaniem masz wpływ na to, czy unikniesz bólu!

problem u dzieckA?

Niestety są również takie sytuacje, które nie zależą od mamy, a mogą powodować silny ból brodawek. Przykładem jest nieprawidłowa dystrybucja napięcia mięśniowego, chociażby u maluszków po wielu interwencjach medycznych (wcześniaki, dzieci po wspomaganiu tlenowym), czy krótkie wędzidełko podjęzykowe. Tutaj w zniwelowaniu bólu konieczna będzie współpraca z innymi specjalistami, takimi jak fizjoterapeuta czy neurologopeda – wstępną diagnostykę przeprowadza certyfikowany doradca laktacyjny, określając potrzeby maluszka i kierunek dalszych działań.

PODSUMOWANIE

Jak widać, problem bolesności brodawek jest bardzo złożony. Jeśli karmienie wiąże się u Ciebie z bólem nie czekaj – nie musisz żyć w bólu. Skonsultuj się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, by otrzymać specjalistyczne wsparcie i jak najszybciej wyeliminować przyczynę Twojego problemu.

Artykuł powstał we współpracy z marką Neno.

może Cię również zainteresować