Ciemieniucha u niemowląt

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

Ciemieniucha jest łagodną postacią łojotokowego zapalenia skóry. Występuje ona najczęściej na owłosionej główce niemowlaka, ale u niektórych dzieci lubi wystąpić na innych częściach, między innymi uszach, brwiach, a nawet pachwinach

Przyczyną jej powstania jest nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły. Dodatkowym czynnikiem może być fakt, że skóra dziecka po porodzie ma prawo się łuszczyć po 9. miesiącach spędzonych w środowisku wodnym. Dlatego wydzielany łój łączy się ze łuskami naskórka. Zwykle ciemieniucha obejmuje łagodne, samoograniczające się zmiany.

jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha przypomina twardą biało-żółtą skorupkę, czasem sypie się jak łupież. To, co najistotniejsze z perspektywy rodzica ten złuszczający się naskórek zmieszany z łojem nie jest dla dziecka niebezpieczny ani dokuczliwy. Jeśli rodzice zauważają u maluszka silny niepokój bądź w przypadku starszego dziecka drapanie takich zmian należy skontaktować się z dermatologiem – być może oznacza to głębsze problemy skórne, a drapanie może skutkować zakażeniem.

Kiedy pojawia się ciemieniucha?

Najczęściej występuje w ciągu pierwszych 2. miesięcy życia dziecka, ale przyjmuje się, że może być obecna nawet do 2. roku życia.

Brak ciemieniuchy – czy to możliwe?

Nie wszystkie dzieci będą borykały się z tym mało estetycznym zjawiskiem, a często my jako rodzice możemy jej zapobiec stosując odpowiednią pielęgnację. Prostym sposobem zapobiegania powstaniu ciemieniuchy jest czesanie główki dziecka – nie chodzi tu o uczesanie fryzury, tylko pobudzanie gruczołów do prawidłowego wydzielania łoju oraz prowokowania złuszczania naskórka. Dzięki temu nawet jeśli pojawi się nadmierna ilość łoju nie będzie miała punktu zaczepienia w postaci naskórka.

Do czesania najlepiej używać szczotki z włosiem naturalnym, np. kozim. Ważne żeby była trochę sztywniejsza. Taką szczotkę dobrze jest regularnie wymieniać – średnio 1 na miesiąc.

Co zrobić jeżeli mój maluch ma ciemieniuchę?

Naszą propozycją jest wykonywanie konkretnego zabiegu pielęgnacyjnego obejmującego kilka kroków:

  • nałożenie na zmiany oliwki ze słodkich migdałów lub oleju kokosowego,
  • założenie bawełnianej czapeczki na naoliwioną główkę na 20-30 minut,
  • kąpiel maluszka oraz wyczesanie główki.
Gdy ciemieniucha jest uparta…

W sytuacji, gdy ciemieniucha nie chce poddać się typowym zabiegom pielęgnacyjnym można sięgnąć po preparaty dedykowane jej eliminacji. Świetnie sprawdzają się produkty silnie nawilżające mające w składzie awokado, czy aloes. W sytuacji bardzo silnych i rozległych zmian można sięgnąć po specjalistyczne środki głównie na bazie mocznika. Te jednak warto wcześniej skonsultować z dermatologiem – samodzielnie wybierajmy produkty naturalne, bez silikonów, parabenów oraz substancji drażniących.

Pielęgnacja to jeden bardziej rozległych tematów z opiece nad maleństwem. W imię zasady ,,lepiej zapobiegać niż leczyć” warto w okresie ciąży nabywać wiedzy mającej na celu szybkie wdrożenie profilaktyki problemów skórnych. Jeśli jednak trudności te już dotyczą naszego maluszka warto sięgać po sprawdzone środki, które nadal oferują delikatność i łagodność w kontakcie ze skórą maleństwa.

Artykuł powstał we współpracy z marką Mustela.

może Cię również zainteresować