WYPRZEDAŻ ŚWIĄTECZNA! Nasze BESTSELLERY do 80% taniej! 👉🏻 Sprawdź!

Galaktogogi – produkty wspierające laktację.

Produkty, które wykazują udowodnione działanie mlekopędne nazywamy galaktogogami

Pomimo mocno rozwiniętej medycyny, wciąż są mity dotyczące diety mamy karmiącej! Produkty, które rzekomo mają wspomóc produkcję pokarmu, np: anyż, koper włoski czy kozieradka, czy działają?

Produkty z potencjalnym, ale nieudowodnionym systemem laktogennym najczęściej mają inne również wspomagające działanie, takie jak wyciszenie, zmniejszenie stresu, zwiększenie nawodnienia.

Głównie są to zioła. Koper włoski i anyż. Działanie opiera się na transatenolu, którego polimery uznawane są za laktogenne. Reagują na nie różne receptory, w zależności od tego z którym wejdą w interakcję mogą mieć też działanie odwrotne. Udowodniono im działanie neurotoksyczne – przez swoją obecność w kobiecym pokarmie mogą wywołać objawy neurologiczne u dziecka takie jaki drgawki ?.

Działanie laktogenne to też fitoestrogeny – jak poprzednio w zależności od połączonego receptora wykazują działanie mlekopędne lub odwrotnie. Fitoestrogeny znajdziemy m.in w ziołach: kozieradce i rutwicy.

Herbatki laktacyjne to najczęściej wybierany wspomagacz – nie mają udowodnionego działania laktogennego! Ich podstawą najczęściej jest szałwia, która działa wyciszająco, jeśli borykasz się z dużym stresem mogą one działać wspomagająco Pamiętaj, aby dokładnie przejrzeć skład wybieranego preparatu, ponieważ często zawierają koper włoski?

Jedyną substancją o udowodnionym działaniu laktogennym jest beta-glukan zawarty w słodzie jęczmiennym. Pobudza on produkcję prolaktyny – odpowiedzialnej za wytwarzanie pokarmu. Słód ten obecnie uznawany jest za jedyny bezpieczny środek mlekopędny dla kobiet karmiących

Pamiętaj, że terapię prowadzi doradca laktacyjny we współpracy z lekarzem. Niezależnie od tego po co sięgasz – warto skonsultować się z CDL podczas porady laktacyjnej online lub stacjonarnej. Są sytuacje, gdzie mama myśli, że pokarmu jest za mało, a problem leży zupełnie gdzie indziej. CDL pomoże zidentyfikować źródło problemów.

Więcej o galaktogogach dowiesz się podczas naszych flagowych warsztatów o najczęstszych problemach podczas karmienia piersią. A jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z macierzyństwem i karmieniem piersią, albo jesteś w ciąży polecamy Ci nasz kompleksowy kurs “Trudne początki karmienia piersią” , który kompleksowo przygotuje Cię do karmienia piersią. Kurs prowadzony jest przez Certyfikowane Doradczynię Laktacyjne.

może Cię również zainteresować

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?