Jak odpowiednio wybrać butelkę dla dziecka karmionego piersią

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

Samotne wyjście z dzieckiem po porodzie? To może być idealna okazja do naładowania energii dla zmęczonego codziennością rodzica. Jeżeli spośród dostępnych metod dokarmiania niemowlaka wybrałaś dokarmianie butelką mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak to robić poprawnie.

Technika karmienia

Po pierwsze dziecko podczas jedzenia z butelki powinno obejmować wargami butelkę tak aby nie dochodziło do rozszczelnienia – czyli podczas ssania butelki nie powinnaś słyszeć dźwięków połykanego pokarmu.

Kluczowe przy podawaniu butelki jest to w jaki sposób ją podajemy – wargi dziecka powinny być wywinięte na zewnątrz (możesz spokojnie poprawić je swoimi palcami w razie kłopotów).

Podawany smoczek powinien wypełniać jamę ustną dziecka – chodzi o mobilizację mięśni jamy ustnej do pracy. 

Kilka słów o butelce

Z butelki nie powinno lecieć samo! Przepływ z butelki powinien być wolny tak, żeby płynące mleko stanowiło dla dziecka wysiłek. Podczas karmienia piersią dziecko również musi połknąć mleko w wyniku włożonej pracy w ten proces.

Przykładem takiej butelki jest butelka Avent Natural Response ze smoczkiem o przepływie 1. (0m). Smoczek dokupuje się osobno, a standardowy załączony do butelki to kolejny przepływ 2- 0m + (UWAGA! Są dzieci, które wymagają od początku stosowania smoczka o przepływie 2.- 0m+. A pomoc w odnalezieniu odpowiedniego przepływu, stanowi ilość kropelek zaznaczonych u góry opakowania). To oznacza, że mleko nie może płynąć zbyt szybko, ani zbyt wolo – nie chcemy generować u dziecka nadmiernego wysiłku ani powodować krztuszenia. 

W trakcie podawania butelki należy zwrócić uwagę na stabilne podparcie dziecka, smoczek nie powinien być w pełni wypełniony pokarmem, ważna jest także delikatna praca butelką, tak by dać dziecku możliwość przerwy na oddech. 

Odpowiednia higiena

Po nakarmieniu dziecka ważne będzie dokładne umycie i sterylizacja sprzętu w czym pomóc może np Sterylizator marki Avent Philips. Ważne jest zarówno jego szybkie jak i higieniczne działanie, jak i funkcja suszenia akcesoriów przed kolejnym użyciem.

Sterylizacja akcesoriów laktacyjnych, które mają styczność z mlekiem mamy jest konieczna.

Jak więc sterylizować butelkę po karmieniu dziecka? Poniżej znajdziesz instrukcję w kilku krokach:

  • Rozmontuj butelkę, pierścień mocujący, plastikowy fragment butelki i smoczek.

  • Wysterylizuj wszystkie części, postępując zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji obsługi sterylizatora

  • Zwróć uwagę, by żadna z części laktatora nie stykała się ze sobą. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia sprzętu.

  • Zbyt długa sterylizacja smoczka może wpłynąć na jego odkształcenie- zwróć na to uwagę.

  • Po zakończonej sterylizacji poczekaj, aż części ostygną i następnie je wyjmij.

  • Pamiętaj o higienie rąk!

Artykuł powstał we współpracy z marką Philips Avent.

może Cię również zainteresować