Wybór laktatora to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmują mamy karmiące piersią. Ten niepozorny sprzęt może znacząco ułatwić codzienność, pomóc w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych i pozwolić na zachowanie elastyczności w karmieniu.
Ale jak znaleźć ten najlepszy? W tym wpisie podzielimy się z Wami najważniejszymi elementami jakie warto wziąć pod uwagę.

Laktator ręczny czy elektryczny?
- Ręczny:
Jest lekki, cichy, łatwy w obsłudze i bardziej przystępny cenowo.
Wymaga użycia siły, więc nie sprawdzi się przy regularnym odciąganiu.
Praca z takim sprzętem może być czasochłonna.
Niestety ręczne laktatory mogą być także mniej skuteczne w opróżnianiu piersi.
- Elektryczny:
Najlepszy wybór dla mam, które planują częste lub regularne odciąganie pokarmu.
Szybszy i mniej męczący w użyciu.
Zaawansowane modele oferują regulację mocy ssania i rytmu pracy.
Jest bardziej efektywny w opróżnianiu piersi.
pojedynczy, czy podwójny?
Pojedynczy laktator odciąga pokarm z jednej piersi naraz – będzie więc idealnym wyborem dla sporadycznego użytku.
Laktator podwójny pozwala odciągać mleko z obu piersi jednocześnie, co jest przede wszystkim oszczędnością czasu oraz sprzyja większej efektywności. Po porodzie, jeśli wystąpiła konieczność stymulacji laktacji, praca laktatorem na dwóch piersiach jednocześnie skuteczniej pobudza produkcję mleka poprzez intensywniejszą stymulację prolaktyny i oksytocyny. Tym samym zwiększa ilość pozyskanego mleka. Będzie to więc dobry wybór dla kobiet, u których w ciąży występują czynniki ryzyka niepowodzenia laktacji, na przykład zagrażający poród przedwczesny.

komfort użytkowania
Rozmiar lejka – zwróć uwagę czy wybrany przez Ciebie laktator ma możliwość wymiany lejka na taki w rozmiarze Twojej brodawki. Nieprawidłowo dobrany sprzęt może powodować ból i zmniejszać efektywność odciągania. Brodawkę najlepiej zmierzyć po 32 tygodniu ciąży. W tym celu możesz użyć szablonu do pomiaru wydrukowanego z Internetu. Zmierz średnicę wysuniętej brodawki (bez otoczki) po lekkiej stymulacji. Do uzyskanego wyniku warto dodać 1-2 mm, co pozwala dopasować lejek tak, aby brodawka swobodnie poruszała się w środku.
Siła ssania – warto ją regulować aby dopasować pracę urządzenia do swoich potrzeb. Postaraj się pracować na takiej mocy, która nie powoduje u Ciebie żadnego dyskomfortu.
mobilność
Dla mam, które chcą odciągać pokarm poza domem lub podczas korzystania z niego mieć dwie wolne ręce, idealnym wyborem może okazać się laktator muszlowy. Sprawdza się dobrze u mam z ustabilizowaną laktacją.
Taki sprzęt można włożyć do biustonosza i w tym samym czasie wykonywać inne czynności, bez potrzeby przytrzymywania sprzętu. Ta opcja może jednak nie być najwygodniejsza dla kobiet z bardzo dużym biustem, ponieważ trudniej go prawidłowo umiejscowić i utrzymać na piersi.

Budżet
Laktatory dostępne są w szerokim zakresie cen.
Przed zakupem zastanów się nad swoimi potrzebami i częstotliwością użytkowania – czasem droższy model okazuje się bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie. Może oferować lepszą efektywność odciągania, większy komfort użytkowania, cichszą pracę i trwałość, co może ma kluczowe znaczenie przy regularnym lub długoterminowym stosowaniu.
dodatkowe funkcje laktatora
- Laktator powinien być lekki, co ułatwi Ci użytkowanie i transport.
- Dobrze jeśli sprzęt jest łatwy do rozmontowania i mycia.
- Modele elektryczne powinny mieć intuicyjne przyciski i łatwo dostępne ustawienia.
- Coraz popularniejsze są laktatory mające wbudowany akumulator, możliwość pracy na bateriach lub podłączenia do nich powerbanka.
- Godny uwagi może okazać się model z podświetlanym ekranem, który pokazuje czas odciągania, tryb pracy i poziom naładowania baterii.
- Warto wybrać laktator z możliwością wymiany lejka.
- Na plus będzie działać możliwość podłączenia adaptera do ściągania mleka bezpośrednio do woreczka. Eliminuje to konieczność przelewania pokarmu z butelki i zmniejsza ryzyko utraty cennych kropli mleka.
podsumowanie
Wybór laktatora zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb. Dobrze zastanowić się, jak często masz zamiar go używać i jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Dobrze dobrany laktator nie tylko ułatwi Ci karmienie, ale też pozwoli zaoszczędzić czas i zadbać o swój komfort.
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie.
Do laktacji można, a wręcz trzeba się przygotować! Musisz wiedzieć jak postępować, ale także czego nie robić karmiąc piersią zarówno w pierwszych dobach, jak i później. W przygotowaniu Cię do karmienia piersią pomogą Ci nasze kursy prowadzone przez doświadczone położne z Zaufaj Położnej i Certyfikowane Doradczynie Laktacyjne, które na co dzień pracują z pacjentkami zarówno w szpitalu, jak i poradni laktacyjnej.
Wpis powstał we współpracy z marką Neno.