Szukaj
Close this search box.

Jak udzielić pierwszej pomocy u noworodka i niemowlaka?

PIERWSZA POMOC U NOWORODKA I NIEMOWLAKA do 1. roku życia

 

Zachłyśnięcie i zadławienie – chyba najczęstsze niebezpieczne sytuacje, które mogą dotyczyć już noworodka.

 

Jak pomóc w tak trudnym i dynamicznym momencie?

Poznaj sposoby na zadławienie i zachłyśnięcie!

 

 

Czynności opisane w poniższym artykule powinien znać każdy rodzic. Świadomość w jaki sposób zareagować i szybkie wdrożenie działań może uratować dziecku życie. 

Na początek rozróżnienie:

  • Zachłyśnięcie następuje po przedostaniu się płynnej treści (np. mleka) do dróg oddechowych dziecka, zamiast do przełyku.
  • Zadławienie to przedostanie się stałej treści pokarmowej lub ciała obcego do dróg oddechowych dziecka.  

 

Jeśli w buzi dziecka widzisz jakiś przedmiot lub pokarm, możesz podjąć próbę jego wyjęcia. Jeśli nie jest możliwe wyciągnięcie ciała obcego jednym delikatnym ruchem, nie należy podejmować kolejnych prób tylko przejść do kolejnych kroków opisanych poniżej.

 

Podczas zachłyśnięcia niemowlę może zacząć kaszleć i próbować odkrztusić treść samodzielnie. Dopóki dziecko kaszle efektywnie podjęcie dodatkowych działań nie jest potrzebne. Jeśli jednak z trudem nabiera powietrza, robi się blade i nie radzi sobie samodzielnie, należy wykonać następujące kroki:

 

  1. Wykonaj 5 uderzeń między łopatkami dziecka kładąc je na swoim przedramieniu – Twoja dłoń powinna znajdować się na twarzy dziecka. Przedramię ułóż tak, żeby głowa dziecka znajdowała się niżej niż reszta ciała. 
  2. Jeśli uderzenie nie przyniosło spodziewanego efektu, przełóż dziecko na swoje drugie przedramię – Twoja dłoń powinna obejmować potylicę dziecka. Wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej układając swój palec wskazujący oraz środkowy na dolnej części mostka dziecka.
  3. Powtarzaj na przemian 5 uderzeń między łopatkami oraz 5 uciśnięć klatki piersiowej do czasu odkrztuszenia przez dziecko płynu lub ciała obcego i odzyskania prawidłowego oddechu.

 

Jeśli dziecko straciło przytomność i nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i dziecka.
  2. Sprawdź reakcję dziecka – poruszaj nim, mów do niego, potrzyj podeszwę jego stóp.
  3. Jeśli dziecko nie reaguje, głośno wołaj pomoc, następnie udrożnij drogi oddechowe – odegnij głowę dziecka do pozycji neutralnej układając jedną dłoń na czole, drugą pod żuchwą. 
  4. Sprawdź oddech – nachyl się nad twarzą dziecka i przez 10 sekund oceń oddech w następujący sposób: wzrokowo (czy widzisz ruchy klatki piersiowej), słuchowo (czy słyszysz szmery oddechowe) oraz czuciowo (czy czujesz ruch powietrza na policzku).
  5. Jeśli dziecko nie oddycha – wykonaj 5 wdechów ratowniczych obejmując swoimi ustami nos i usta dziecka. Powoli wtłaczaj powietrze przez około 1 sekundę aż do uniesienia klatki piersiowej dziecka.
  6. Jeśli dziecko nie odzyskało oddechu wykonaj 15 uciśnięć klatki piersiowej układając swój palec wskazujący oraz środkowy na wysokości dolnej części mostka dziecka.
  7. Następnie wykonaj 2 wdechy obejmując ustami nos i usta dziecka. Powtarzaj sekwencję 15 uciśnięć klatki piersiowej na 2 wdechy.
udzielanie pierwszej pomocy resuscytacja u dziecka

Jeśli jesteś sam/sama i nie masz w swoim pobliżu nikogo, kto mógłby wezwać pomoc, rozpocznij działania i zadzwoń pod 999 lub 112 po około minucie od podjęcia resuscytacji.

Resuscytację należy prowadzić do czasu, aż dziecko zacznie prawidłowo oddychać, poruszy się, zapłacze lub do momentu pojawienia się służb medycznych, które przejmą działania. Także przy opadnięciu z sił i braku możliwości wykonania dalszych czynności należy przerwać resuscytację. 

Sytuacja, w której dziecko potrzebuje takiej pomocy bez wątpienia jest dla każdego rodzica bardzo stresująca. Jednak warto pamiętać, że podjęcie nawet najmniejszych czynności zwiększa szanse na przeżycie dziecka i uniknięcie ciężkich następstw neurologicznych. 

 

A jeśli chcesz zgłębić wiedzę na temat tego jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy dziecku i jakich błędów nie popełniać, zachęcamy do udziału w naszym warsztacie prowadzonym przez ratownika medycznego. Warsztat jest dostępny u nas cyklicznie, organizujemy go kilka razy w roku. Aby sprawdzić czy obecnie jest dostępny w sprzedaży, zajrzyj tutaj.

Artykuł opracowała: Aleksandra Jędrzejewska – położna.

może Cię również zainteresować

Wyciek wód płodowych

Odpływanie płynu owodniowego Czym jest PROM i czym różni się od PPROM’u? PROM to przedporodowe pęknięcie błon płodowych powodujące odpływanie...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?