Pierwsze dni życia dziecka.

Bestsellery

Podczas 9 miesięcy przygotowujesz się do bycia Mamą: chodzisz na kurs w szkole rodzenia, sprawdzasz stan dziecka na badaniach, kompletujesz wyprawkę, zgłębiasz tajemną wiedzę na temat porodu i karmienia piersią. Nadchodzi moment narodzin i zaczyna się… 

Procedury, schematy, zabiegi medyczne wokół noworodka – jak w tym się nie pogubić? Wyjaśniamy poniżej!

Poznaj zabiegi, dotyczące niemowlaka po jego narodzinach, wykonywane jeszcze w szpitalu:

Zabiegi profilaktyczne:

  • badanie neonatologiczne,
  • badania przesiewowe słuchu,
  • badanie pulsoksymetryczne, 
  • badania z krwi pod kątem chorób metabolicznych, 
  • kilkukrotne ważenie noworodka

Zabiegi lecznicze:

  • zabieg Credego – podanie do oczu roztworu azotanu srebra,
  • szczepienia w szpitalu przeciwko WZW B oraz gruźlicy,
  • podanie witaminy K domięśniowo w 1. dobie życia.

Warto wiedzieć, że na wszystkie zabiegi szpitalne dziecka musi wyrazić zgodę rodzic i powinny się one odbywać w jego obecności. Dzięki temu masz możliwość przyglądania się, uczestniczenia w procedurach dotyczących twojego dziecka i już od pierwszych momentów jego życia to ty decydujesz czy konkretny zabieg zostanie wykonany czy nie.

Pierwsze badanie noeonatologiczne powinno się odbyć w pierwszych 12 godzinach życia dziecka. Zdarza się jednak, że przy niektórych porodach (wynikających np. z obciążeń mamy lub podejrzeń chorób noworodka) obecny jest neonatolog, a pierwsze badanie odbywa się tuż po narodzinach. 

Z reguły jednak badanie to przypada położnej przyjmującej poród. To właśnie ta osoba oceni samopoczucie i dobrostan dziecka – na ich podstawie przydzieli również noworodkowi punktację w dziesięciostopniowej skali Apgar.

Dokumentem niezwykle istotnym z punktu widzenia rodzica, ale i medyków, jest książeczka zdrowia dziecka.

To właśnie w niej zostaną zawarte pierwsze wyniki badań noworodka, zalecenia pielęgnacyjne, wykaz szczepień, zabiegi wykonane w szpitalu, ale również informacje z okresu ciąży mające przecież wpływ na zdrowie dziecka. Książeczka zdrowia jest bazą wiedzy o noworodku. Informacje, które w niej znajdziemy uzupełnia położna, lekarz, pielęgniarka

Wskazówka: jeśli wybierasz się na wizytę w poradni laktacyjnej zabierz ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Dzięki temu Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna będzie miała kompleksową wiedzę na temat małego pacjenta.

Noworodek wymaga też medycznego zaopiekowania się po wyjściu ze szpitala – oto jak wybrać pediatrę, przychodnię i położną środowiskową.

Położna środowiskowa – tę osobę warto wybrać jeszcze w ciąży ze względu na możliwą opiekę i edukację przedporodową. Położna przygotuje Cię z zakresu porodu, karmienia piersią, opieki i pielęgnacji noworodka. Po porodzie odwiedzi Was w domu z wizytą patronażową, podczas której zbada noworodka, a mamie zdejmie szwy poporodowe i pomoże w karmieniu piersią. Nie musisz decydować się na położną w ramach NFZ. Sektor prywatny i NFZ nie wykluczają się w tym miejscu.

Pediatra – zarówno w tym przypadku, jak i w przypadku wyboru położnej – możesz wybierać spośród lekarzy dostępnych w Twojej przychodni rejonowej, na NFZ, jak i z sektora prywatnego. Warto poczytać opinie w internecie, na forach i lokalnych grupach wymiany doświadczeń.

Ciekawostka: zarówno pediatrę, jak i położną możesz zmienić dwukrotnie w ciągu roku bezpłatnie!

Przychodnia – warto wiedzieć, że nie musisz kierować się tu rejonizacją – przychodnię możesz wybrać zarówno w innym mieście, jak i w swojej okolicy. Wyboru warto dokonać jeszcze na etapie ciąży, ponieważ po porodzie w szpitalu musisz zadeklarować placówkę, do której zostaną przesłane dokumenty związane z porodem i przeprowadzonymi szczepieniami i zabiegami. Sprawdzaj opinie w internecie, podpytaj rodzinę i znajomych- warto również w przypadku tej decyzji sprawdzić zdanie innych osób.

Od pierwszych dni życia Twoje dziecko będzie poddawane badaniom i zabiegom. Szereg szczepień i konsultacji czeka Was również po powrocie do domu ze szpitala, dlatego pewne decyzje warto podjąć jeszcze na etapie ciąży i cieszyć się z pierwszych dni spędzonych razem. 

Jeśli chciałabyś zasięgnąć wiedzy doświadczonej położnej w tym temacie, zapraszamy Cię na warsztat „Przewodnik po pierwszych dobach maluszka”. Webinar o pierwszych dniach życia dziecka kompleksowo przygotuje Cię do tego co będzie się działo z maluszkiem zaraz po urodzeniu. Dzięki niemu nic nie będzie Wam obce, będziecie wiedzieć do czego macie prawo w szpitalu, co jest normalne, a co powinno Was jako rodziców zaniepokoić.

Przewodnik po pierwszych dobach to pozycja którą koniecznie musi zobaczyć mama i tata jeśli zostają rodzicami po raz pierwszy!

może Cię również zainteresować