WYPRZEDAŻ ŚWIĄTECZNA! Nasze BESTSELLERY do 80% taniej! 👉🏻 Sprawdź!

Fizjoterapia w ciąży

Zachodząc w ciążę w głowie kobiety może kłębić się masa informacji, rzeczy które docierają w każdych możliwych stron.

 

O wszystko trzeba zadbać, wszystkiemu należy poświęcić uwagę, co chwilę wyskakuje nowa rzecz. ?? Ilość ważnych aspektów naprawdę potrafi przytłoczyć – kompletowanie wyprawki, wybór miejsca porodu, przygotowanie domu na przywitanie nowego członka rodziny…a gdzie tu miejsce na przygotowanie własnego ciała?

 

Brzmi znajomo? Zapoznaj się z artykułem napisanym przez doświadczoną położną !

 

Często słyszymy, że ciąża wiąże się z bólem. Jednak, czy rzeczywiście tak jest? Dlaczego kobieta przez cały cudowny okres radosnego oczekiwania na własne dziecko ma cierpieć??

 

Zgadzamy się z tym, że okres ciąży jest obciążający dla ciała kobiety, ale nie możemy zgodzić się z tezą, że ból w ciąży jest czymś normalnym. Czym innym jest gorsze samopoczucie, dyskomfort związany z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, ale tu nie ma miejsca na ból. To smutne, że społeczeństwo nadal żyje w przeświadczeniu, że kobieta ma znosić ból z pokorą, bo przecież jest w ciąży?.

 

Dzisiaj chcemy odkryć przed Wami osobę, która może pomóc swoją wiedzą i doświadczeniem w zwalczaniu dolegliwości bólowych w okresie ciąży – poznajcie fizjoterapeutę. 

 

Fizjoterapia jest jedną z najbardziej prężnie rozwijających się gałęzi zawodów paramedycznych. Wynika to właśnie z faktu, że nie wszystkie dolegliwości bólowe związane są z faktycznymi stanami chorobowymi, często wynikają one z nieprawidłowych nawyków dnia codziennego, jak na przykład nieprawidłowe wypróżnianie się czy dźwiganie.

Smutna prawda jest taka, że szturmowanie nas przed rodziców i wychowawców tekstem ,,prostuj się i wciągnij brzuch” nijak mają się do prawidłowej postawy ciała, dlatego też większość ludzi powinna się wybrać do fizjoterapeuty celem ustalenia nowych, odpowiednich nawyków.✅

 

Okres ciąży jest momentem, gdy wszelkie wcześniejsze niedomogi ciała wychodzą na światło dzienne. To wtedy ból kręgosłupa, problemy z oddychaniem czy wypróżnianiem się najbardziej się nasilają, co przyczynia się do szukania pomocy.

 

Kiedy jest najlepszy moment na udanie się fizjoterapeuty w ciąży i w jakich aspektach ten specjalista może służyć swoją pomocą i doświadczeniem? ?

 

? Pierwszy trymestr najczęściej wiąże się dolegliwościami, które mogą być mocno obciążające dla kobiety. Wiele osób w tym czasie nie chce jeszcze ogłaszać faktu bycia w ciąży ze względu na strach przed poronieniem i późniejszym tłumaczeniem wszystkim, że ciąża nie dojdzie do skutku. Dlatego też wiele kobiet nawet nie pomyśli o wizycie u fizjoterapeuty.

Jeśli kobiecie nie towarzyszy żaden ból i dyskomfort to pierwsza wizyta u takiego specjalisty może się odbyć po 14. tygodniu ciąży. W tym czasie fizjoterapeuta ustali indywidualny plan działania dostosowany do dotychczasowej aktywności ciężarnej – określi, jakich ćwiczeń powinna unikać❌, a także jakie są dla niej wskazane✅, aby uchronić kręgosłup i miednicę przed nieprawidłowymi wzorcami ruchów, a tym samym zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości w dalszym czasie.

Koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że mówimy tu o dolegliwościach w wielu aspektach funkcjonowania organizmu, a więc nie tylko bólu kręgosłupa, ale również nietrzymaniu moczu czy problemach z oddychaniem.

Odpowiednie przygotowanie całego ciała jest szalenie istotne w kontekście porodu, ponieważ determinuje jego sprawniejszy postęp i może zmniejszyć odczuwany ból❗. Położna uczy nie tylko pozycji, jakie kobieta może wykorzystywać w trakcie narodzin dziecka, ale edukuje również w zakresie odpowiedniego oddechu, a fizjoterapeuta pomaga wykryć przyczyny, dla których jego wykonywanie jest uciążliwe dla ciężarnej. 

 

? Trzeci trymestr z perspektywy fizjoterapeuty uroginekologicznego jest skoncentrowany na rozluźnianiu. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ciała do świadomego rozluźniania podczas porodu.

Fizjoterapeuta ocenia stan tkanek krocza, rozluźnia je w sposób manualny, a także uczy ciężarną, jak samodzielnie utrzymać ich odpowiednią kondycję, lub jak do niej dojść. To, co jest istotne w tym czasie to również przygotowanie indywidualnego zestawu ćwiczeń, który ciężarna otrzymuje do wykonywania w pierwszych dniach po porodzie.

 

Współpraca z fizjoterapeutą to nie tylko działanie na rzecz stanu obecnego, ale również przygotowanie do regeneracji ciała po narodzinach dziecka, co determinuje jej sprawniejszy przebieg w okresie połogu. 

 

Ciąża to czas obfitujący w wiele zaskakujących rzeczy?. To nie tylko okres wielkich przygotowań i oczekiwania na małego człowieka, ale również test sprawnościowy dla organizmu mamy. Warto zatem szukać pomocy, gdy organizm wysyła nieprzyjemne sygnały, bo wiele z nich da się co najmniej zniwelować. Tu pojawia się kolejny element zaskoczenia, gdy w trakcie spotkania z fizjoterapeutą odkrywamy, jak wiele rzeczy z czasów sprzed ciąży dało się w prosty sposób rozwiązać, gdyby więcej mówiło się o działalności takich specjalistów. Warto upowszechniać tą wiedzę, aby zmniejszać nieprzyjemne dolegliwości w życiu codziennym, nie tylko w ciąży. 

 

artykuł opracowała położna – Aleksandra Leśniewska

 

Podobał Ci się nasz artykuł? Zapraszamy na naszego Instagrama KLIK oraz Facebooka KLIK gdzie codziennie dzielimy się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem – jako mamy i jako położne ❤

może Cię również zainteresować

Zastój pokarmu

Karmienie piersią to nie zawsze lekka i łatwa przeprawa.  Są mamy, które na swojej laktacyjnej drodze nie napotykają przeszkód. Większość...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?