Szukaj
Close this search box.

Początki karmienia piersią – co warto wiedzieć

Jak zadbać o piersi, które właśnie rozpoczęły produkcję mleka? Na co zwrócić uwagę w pierwszych tygodniach karmienia piersią, by nie zaszkodzić sobie i przetrwać trudniejsze momenty laktacji? Wraz z marką Milanella zapraszamy do lektury.

Skąd bierze się mleko w piersiach kobiety?

Produkcja mleka kobiecego zaczyna się już w ciąży. Wzrost hormonów ciążowych powoduje, że w piersiach powstaje siara – pierwsze mleko bogate w przeciwciała, witaminy i związki mineralne, które dla układu pokarmowego młodego organizmu będą stanowiły superkoktajl o właściwościach ochronnych. Po porodzie, w momencie przystawienia dziecka do piersi, zaczyna się laktacyjna droga po wybojach.

Przez pierwsze dwa tygodnie karmienia piersią dochodzi do gwałtownego wzrostu prolaktyny, pobudzenia piersi do produkcji, nawału pokarmu, aż do ustabilizowania się laktacji.

Produkcja mleka kobiecego zaczyna się już w ciąży. Wzrost hormonów ciążowych powoduje, że w piersiach powstaje siara – pierwsze mleko bogate w przeciwciała, witaminy i związki mineralne, które dla układu pokarmowego młodego organizmu będą stanowiły superkoktajl o właściwościach ochronnych. Po porodzie, w momencie przystawienia dziecka do piersi, zaczyna się laktacyjna droga po wybojach. Przez pierwsze dwa tygodnie karmienia piersią dochodzi do gwałtownego wzrostu prolaktyny, pobudzenia piersi do produkcji, nawału pokarmu, aż do ustabilizowania się laktacji.

Gdy pojawią się problemy…

Część mam w tym okresie musi zmierzyć zmierzyć się również z problemami laktacyjnymi – bólem piersi, problemami z przystawieniem dziecka, zatkanym kanalikiem, zastojem pokarmu czy zapaleniem piersi. Kluczowe jest odpowiednie postępowanie w takim przypadku. Część z w.w. problemów jesteśmy w stanie załagdzić w domowej przestrzeni, zapewniając młodej mamie odpoczynek, regenerację, spokojne warunki do karmienia. Z niektórymi jednak konieczna będzie wizyta u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i zaspokoić potrzeby małego człowieka. 
Jeśli szukasz wizyty u CDL, zajrzyj do nas.

 

Babcine sposoby.

W internecie można natknąć się na “domowe sposoby” lub “babcine rady” w kwestii chociażby zastoju pokarmu, jednak jako CDL odradzamy korzystanie z okładu z kapusty. Przede wszystkim obrzęknięte piersi należy traktować delikatnie, pamiętając o zachowaniu higieny. Tradycyjny okład z kapusty może w tym przypadku zaszkodzić

Po pierwsze nie wiemy z jakiego źródła pochodzi kapusta, czy nie zawiera chemii, którą pryskane są warzywa. 

Po drugie, już kilkuminutowy okład z liści kapusty powoduje nieprzyjemny zapach, a liście w kontakcie z ciepłem skóry, zaczynają fermentować. Nie fundujmy tego swoim piersiom! 

Nowe rozwiązania.

Zamiast kompresu z liści kapusty, dostępne są nowoczesne rozwiązania – kompresy żelowe i żel Milanella, który powstał na bazie ekstraktu z liści białej kapusty i aloesu. W okresie wzmożonej pracy piersi, nawału pokarmu, przy napiętej skórze piersi, ale i wysoko uwrażliwionej tkance, niezbędne jest delikatne działanie. Żel Milanella łagodzi uczucie ściągnięcia, dyskomfortu i pomoże nawilżyć skórę piersi.

 

Jak zadbać o piersi na początku laktacji?

 
  • odpowiednie nawodnienie – jeśli karmisz piersią powinnaś pić około 3 litrów wody dziennie. 
  • właściwy stanik – miękki i bez fiszbin, z łatwym dojściem do piersi i możliwością częstego podawania piersi dziecku.
  • szczotkowanie piersi – jeśli zależy nam, by pokarm miał większą kaloryczność, warto rozpocząć szczotkowanie na sucho po ustabilizowaniu się laktacji.
  • dobrze dobrany lejek w laktatorze – jeśli nie wiesz, jak dokonać pomiaru brodawki i wyboru odpowiedniego rodzaju lejka, umów się z naszą Certyfikowaną Doradczynią Laktacyjną, by czerpać same korzyści ze stosowania laktatora.
 

Piersi mają do wykonania ogromną pracę po narodzinach dziecka. Zadbaj o swój komfort, zdrowie i nie daj się problemom laktacyjnym. 

Trzymamy za Ciebie kciuki!

 

*Artykuł powstał we współpracy z marką Milanella.

 

Podobał Ci się nasz artykuł? Zapraszamy na naszego Instagrama KLIK oraz Facebooka KLIK gdzie codziennie dzielimy się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem – jako mamy i jako położne

może Cię również zainteresować

Fizjoterapia w ciąży

Zachodząc w ciążę w głowie kobiety może kłębić się masa informacji, rzeczy które docierają w każdych możliwych stron. O wszystko...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?