Szukaj
Close this search box.

Podróżowanie z niemowlakiem

Wakacje za pasem, a przed Tobą pierwsza podróż autem z niemowlakiem? Dziś na blogu poruszymy temat, który spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym rodzicom – przed Wami kilka wskazówek doświadczonych Mam i pierwsze samochodowe wczasy dziecka!

NASTAWIENIE RODZICÓW

Pierwsza podróż z niemowlakiem dla wielu rodziców wydaje się być trudna i stresująca. 

Pamiętajmy, że podstawowymi zasadami podróżowania z tak małym dzieckiem samochodem są elastyczność, spokój i opanowanie.

Jeżeli planujemy dłuższą podróż, to bądźmy przygotowani na częste postoje. Według zaleceń fizjoterapeutów dziecko powinno być wyciągane z fotelika średnio co 1,5-2 h, aby mogło zmienić pozycję i nie odczuło dyskomfortu związanego z wymuszoną, fotelikową pozycją. 

PO PIERWSZE: FOTELIK

Do przewożenia dziecka w foteliku świetnie sprawdzają się specjalne otulacze do fotelika.

Dzięki nim, dziecku ubranemu w standardową warstwę ubrań, mamy możliwość maksymalnie dopasować pasy bezpieczeństwa. Aspekt bezpieczeństwa w kontekście otulacza jest szczególnie istotny – podczas ewentualnego zderzenia dziecko nie ma możliwości wysunięcia się z pasów.

Pamiętajmy również o odpowiednim dostosowaniu fotelika do wieku i masy ciała dziecka. 

Fotelik Avionaut Pixel PRO 2.0 C to nasze najnowsze odkrycie, przy projektowaniu którego pracowali zarówno fizjoterapeuci, jak i eksperci z dziedziny prawidłowego rozwoju dziecka. Bezpieczeństwo, prawidłowa, zdrowa pozycja i komfort jazdy, a do tego minimalna waga – ten fotelik waży jedynie 2,5 kg, co czyni go najlżejszym fotelikiem na rynku!

Pamiętaj!

Wybierając fotelik samochodowy zwróćmy uwagę, czy posiada testy zderzeniowe – ADAC to najpopularniejsze z nich, zbierające dane na temat bezpieczeństwa i awaryjności fotelików dla najmłodszych.

Być może dla niektórych to oczywistość, ale musimy o tym wspomnieć: przed podróżą zapoznajmy się z instrukcją obsługi fotelika od producenta, aby wiedzieć jak prawidłowo zamontować fotelik. Właściwe dopasowanie do siedzenia, odpowiednie wpięcie w isofix lub samochodowe pasy bezpieczeństwa pozwolą Wam podróżować na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i… ze spokojną głową! Dla fotelika Avionaut Pixel Pro 2.0 C dedykowaną bazą jest Avionaut IQ 2.0 C – wystarczy jeden klik, a dziecko jest bezpiecznie ulokowane w Twoim aucie!

WAKACYJNA APTECZKA

Jak skompletować apteczkę na wakacje? Jak przewidzieć wszystkie możliwe wypadki i się na nie przygotować? Przypomnijmy sobie co nieprzewidzianego wydarzyło się nam lub znajomym podczas poprzednich wyjazdów z dziećmi. Historia z oparzeniem? A może wakacyjne plany popsuło zatrucie pokarmowe? Analiza ta polega na zastanowieniu się co najgorszego może przytrafić się w danej sytuacji i przygotowaniu zawczasu środków zaradczych. 

Do najczęstszych sytuacji zagrażających zdrowiu podczas wakacji możemy zaliczyć: 

  • poparzenie wrzątkiem
  • alergie
  • poparzenia słoneczne
  • skaleczenia, urazy i otarcia
  • biegunki i wymioty 
  • gorączka.

Warto jeszcze przed wyjazdem poruszyć temat wczasów z pediatrą lub położną i przygotować się na powyższe scenariusze.

Ponadto, warto zastanowić się, w jakie rejony jedziemy na wakacje. Nieco inaczej wygląda apteczka na wyjazd nad morze od tej w góry, czy za granicę.

Koniecznie sprawdź przed wyjazdem apteczkę samochodową. Jest tam duża ilość środków opatrunkowych, których już nie musisz zabierać do apteczki podróżnej. 

Pamiętaj też o odpowiednim przechowywaniu leków! Najgorszym miejscem do przechowywani leków są:

  • samochód (duża wilgotność i skoki temperatur),
  • łazienka – bardzo duża wilgotność i skoki temperatury,
  • kuchnia – ciepło i wilgotno,
  • plecak/walizka z apteczką na 2-3 tygodniowych wakacjach w ciepłych krajach.

Staraj się przechowywać leki w miejscach suchych i o stałej temperaturze. Po wakacjach warto się zastanowić, czy leki te nie nadają się do utylizacji (w specjalnym pojemniku w aptece).

WSZYSTKO POD RĘKĄ

Wybierając się w podróż z małym człowiekiem w tak niewielkiej przestrzeni, jaką jest samochód, warto zagwarantować dziecku, ale i sobie maksimum wygody i rozluźnienia. Oto kilka gadżetów, które mogą znacząco wpłynąć na komfort Waszej samochodowej wyprawy:

  • blendy samochodowe – czyli osłona przeciwsłoneczna, która zabezpieczy dziecko przed rażącym światłem wpadającym przez okno.
  • lusterko do obserwacji dziecka – akcesorium przydane szczególnie wtedy, gdy jedziesz w trasę sama z niemowlakiem. Zamontowane na oparciu siedzenia samochodowego, na którym mocujemy fotelik dziecka tyłem do kierunku jazdy, umożliwia stałą obserwację małego człowieka.
  • kocyk do przykrycia – podróżujące latem w aucie dziecko będzie ubrane lekko i przewiewnie, ale podczas jazdy i uruchomionej klimatyzacji może zajść potrzeba otulenia niemowlaka – bądźmy przygotowani na tę ewentualność.

Podróż samochodem na wakacje z niemowlakiem nie musi być stresująca dla rodzica. Grunt to odpowiednia logistyka, spokój i przygotowanie. Jeśli chciałabyś przygotować się, bądź skonsultować się przed wyjazdem ze specjalistką w temacie np. apteczki dla dziecka, zapraszamy na konsultację online z położną.

może Cię również zainteresować

wakacje w ciąży

Podróżowanie w ciąży.

Spodziewając się dziecka możesz zastanawiać się czy podróżowanie w ciąży, latanie samolotem i dalekie trasy są dozwolone? Czy to nie jest szkodliwe?...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?