Profilaktyka raka piersi

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

Profilaktyka raka piersi jest bardziej rozbudowanym procesem, niż nam się wydaje. Możemy tu włączyć działania nie tylko mające na celu wczesne wykrycie nowotworu, ale również szereg działań prewencyjnych, mających na celu zmniejszenie ryzyka jego wystąpienia.

Działania zmniejszające ryzyko wystapienia raka piersi
  • różnorodna dieta bogata w produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe,
  • prawidłowa waga ciała
  • utrzymanie aktywności fizycznej,
  • karmienie piersią – karmienie utrzymane powyżej 12. miesięcy realnie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się raka piersi u matki o 28%, Wynika to między innymi z faktu zmniejszenia ilości cykli miesięcznych oraz szybszego dojrzewania komórek nabłonka uniemożliwiając jego przekształcenie w komórki rakowe
Diagnostyka raka piersi

A co z badaniami? W zależności od wieku mamy kilka opcji diagnostycznych. 

Podstawą jest jednak samobadanie – jest ono priorytetem w obserwacji własnego ciała. Systematyczność w tym badaniu jest kluczem, ponieważ aby wykryć nawet najmniejsze zmiany trzeba znać swoje ciało i swoje piersi. To, co wymaga podkreślenia to fakt, że wcześnie wykryty rak piersi jest praktycznie w 100% wyleczalny.

Jak przeprowadzić samobadanie piersi?

Jeśli jesteś w ciąży lub wczesnym okresie karmienia piersią konkretny termin nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak w tym momencie nie spodziewasz się dziecka wybieraj dzień między 6. a 9. dniem cyklu. korzystaj z poniższej instrukcji:

  • Stań przed lustrem bez górnej odzieży.
  • Spójrz na kształt i kolor skóry piersi – czy skóra się nie marszczy, czy brodawki nie są wciągnięte – ten etap przeprowadź w 3 pozycjach – z rękoma wzdłuż ciała, rękoma uniesionymi nad głową oraz opartymi o biodra.
  • Ściśnij brodawki obu piersi i obserwuj czy nie pojawia się wydzielina.
  • Lewą rękę połóż za głową, a prawą na lewej piersi. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi, przesuwaj palce do jej środka. Naciskaj trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kręgi wokół piersi – bardzo ważne jest, aby dotknąć każdy fragment piersi.
  • Zbadaj również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.
  • Ostatnie 2 punkty ponów na piersi prawej.

W sytuacji, gdy wyczujesz jakąkolwiek niepokojącą zmianę, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Nie każda z nich będzie wymagała diagnostyki czy interwencji, ale dla własnego spokoju i komfortu psychicznego dobrze jest pokazać się specjaliście.

Pozostałe badania 

USG jest metodą lepszą w diagnostyce piersi, u których w przewadze występuje tkanka gruczołowa, dlatego też jest to badanie dedykowane kobietom przed 40. rokiem życia. Zaleca się wykonywanie go 1 x do roku, niezależnie również od szczególnych okoliczności, np. ciąża czy karmienie piersią.

Powyżej 40. roku życia bardziej zalecanym badaniem jest mammografia.
Program profilaktyki raka piersi w ramach NFZ refunduje takie badanie dla kobiet między 45 a 74 rokiem życia.

*wpis powstał we współpracy płatnej z marką Mustela.

może Cię również zainteresować