Cholestaza ciężarnych, a świąd skóry
Świąd skóry towarzyszy dużej grupie ciężarnych. Związane jest to z nadmiernym rozciąganiem skóry oraz zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Powodują one przesuszenie skóry, czasami zaostrzenie zmian trądzikowych bądź złagodzenie. Zmiany skórne w ciąży są różne, tak samo jak każda z nas jest inna, dlatego należy podchodzić do nich indywidualnie.
Nie każdy świąd skóry świadczy o cholestazie ciężarnych.
Cholestaza ciążowa to choroba, w której kluczową rolę odgrywają zaburzenia w przemieszczaniu składników żółci z wątroby. Schorzenie to dotyczy około 1-4% ciężarnych. Głównym jej objawem jest świąd skóry najintensywniejszy na dłoniach i stopach, który nasila się w godzinach nocnych. W miarę nasilenia choroby, swędzenie skóry jest stałe z obecnością przeczosów skórnych (są to linijne ubytki skóry spowodowane drapaniem). Objawy te występują najczęściej w III trymestrze ciąży. Nie są to jednak jedyne objawy cholestazy, oprócz swędzenia skóry może występować między innymi łagodna żółtaczka oraz tłuszczowe stolce.
Żeby nie „zwariować” i być pewnym, że świąd skóry nie świadczy o cholestazie potrzebne jest badanie laboratoryjne z krwi ?- stężenie kwasów żółciowych. W przypadku podwyższonego stężenia kwasów żółciowych niezwłocznie powinnyśmy skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym aby wprowadził odpowiednie postępowanie.
Jak leczyć cholestazę ciążową?
Cholestazę ciężarnych można leczyć farmakologicznie, objawowo oraz dietą. Łagodzone są objawy związane głównie ze świądem, dzięki lekom ale również odpowiednią pielęgnacją. Dieta natomiast powinna być lekkostrawna, nie obciążająca wątroby, a posiłki spożywane regularnie.
Hospitalizacja ciężarnych z cholestazą zależy od nasilenia objawów oraz reakcji na zastosowaną terapię. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca intensywny nadzór nad stanem płodu (wykonywanie badania KTG, USG oraz liczenie ruchów płodu przez ciężarną). Zakończenie ciąży między 36-38 tygodniu ciąży, a u ciężarnych z żółtaczką bądź nasileniem objawów jeszcze wcześniej w okolicach 34-36 tygodnia ciąży.
Po ukończeniu ciąży objawy mijają z dnia na dzień. Uporczywy świąd mija bardzo szybko.
Czy cholestaza może wrócić w kolejnej ciąży? Niestety TAK. U około 90 % pacjentek cholestaza wraca.
Musimy pamiętać że nie każdy świąd to cholestaza ciężarnych!
Jeżeli dopadnie nas ta choroba to trzeba pamiętać, że będąc pod opieką medyczną rokowania są bardzo dobre, pomimo tego że jest to dość uporczywa choroba.