Szukaj
Close this search box.

Jak wygląda wizyta w poradni laktacyjnej?

Dziś temat, który przyda się niejednej z Was: będzie laktacyjnie!

Jeśli planujesz karmić piersią, bądź już rozpoczęłaś tę przygodę, to musisz wiedzieć, że i tu mogą pojawić się przeszkody. Co robić, gdy Maluch się krztusi przy karmieniu? Jak poradzić sobie z zastojem? Zbawieniem może być konsultacja z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Dziś o tym, jak taka porada laktacyjna wygląda – w formie stacjonarnej w gabinecie oraz online.

Wizyta u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (CDL) w poradni laktacyjnej to bardzo ważny moment dla młodej mamy i jej dziecka. Celem konsultacji jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego karmienia piersią, a także rozwiązywanie problemów, które mogą pojawić się w czasie karmienia.

Na początku konsultacji laktacyjnej Doradczyni Laktacyjna przeprowadzi wywiad z pacjentką, aby dowiedzieć się o historii karmienia, odczuciach w trakcie tego procesu, a także o tym, czy wystąpiły związane z tym problemy. 

Następnie przeprowadzone zostanie badanie fizykalne dziecka. Część badania dotyczy oceny budowy jamy ustnej dziecka, napięcia mięśniowego jamy ustnej oraz odruchu ssania. W ramach badania zostanie poddany ocenie także stan ogólny dziecka, sprawdzając m.in. stan skóry, jej kolor oraz rytm oddychania.

Ważnym elementem badania jest także ocena przyrostu masy ciała dziecka. 

CDL dokładnie zważy dziecko i porówna uzyskany wynik z wynikami poprzednich pomiarów – dlatego na wizytę miej zawsze ze sobą książeczkę zdrowia. Dzięki temu można ocenić, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze.

Podczas konsultacji CDL odpowie także na wszelkie pytania i wątpliwości pacjentki związane z karmieniem piersią. Doradzi w kwestiach dotyczących pozycji i techniki karmienia, a także udzieli porad dotyczących pielęgnacji piersi.

Wszystkie wyniki badania zostaną omówione z pacjentką, a także przedstawione zostaną zalecenia, jakie należy stosować w celu poprawy karmienia piersią i rozwiązania problemów z karmieniem. CDL pomoże także w doborze odpowiedniego sprzętu, takiego jak np. laktator, nakładki na brodawki czy chłodzące kompresy na piersi.

Wizyta u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego to nie tylko okazja do rozwiązania problemów z karmieniem, ale także do zdobycia wiedzy i umiejętności, które pomogą w dalszym prowadzeniu prawidłowego karmienia piersią.

Pamiętaj, aby zabrać na wizytę listę swoich pytań – podczas godzinnej konsultacji spokojnie odpowiemy na wszystkie Twoje obawy.

A jak przebiega konsultacja z Certyfikowaną Doradczynią Laktacyjną online?

Bardzo podobnie. Istotny jest wywiad, a także m.in. okazanie techniki przystawienia. Chcąc skorzystać z konsultacji powinnaś wypełnić ankietę, do której dostaniesz dostęp online, a także nadesłać filmiki, czy zdjęcia, które pomogą w ocenie sytuacji. W wypełnieniu ankiety pomogą Tobie informacje zawarte w książeczce zdrowia dziecka.

Po dokładnej analizie problemu następuje jego omówienie, dobranie odpowiedniego postępowania i zaleceń laktacyjnych. W trakcie konsultacji możesz przebywać w zaciszu Twojego domu, a łącząc się poprzez komunikator możesz w wygodny sposób uzyskać pomoc, której potrzebujesz. 

Konsultacja trwa godzinę, to Twój czas z CDL. Możesz tu zadać nurtujące Ciebie pytania – spisz je wcześniej, z pewnością ułatwi to płynność konsultacji i wpłynie na to, że nie zapomnisz o żadnym temacie, który chciałaś poruszyć. 

W trakcie konsultacji Certyfikowany Doradca Laktacyjny przebywa w poradni laktacyjnej i “pod ręką” ma akcesoria laktacyjne, które w zależności od Twojej sytuacji i problemu mogą okazać się pomocne. Na koniec wizyty zostają przedstawione Ci zalecenia laktacyjne, wskazówki dalszego postępowania zostaną z Tobą dokładnie omówione.

Jeśli chciałabyś przygotować się do ewentualnych zawirowań na Twojej laktacyjnej drodze, koniecznie zobacz nasz warsztat o “Najczęstszych problemach w karmieniu piersią” , które specjalnie dla Ciebie prowadzi Ania Bulczak, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna!

może Cię również zainteresować

Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciężarnych, a świąd skóry Świąd skóry towarzyszy dużej grupie ciężarnych. Związane jest to z nadmiernym rozciąganiem skóry oraz zmianami...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?