Zachodząc w ciążę w głowie kobiety może kłębić się masa informacji, rzeczy które docierają w każdych możliwych stron.
O wszystko trzeba zadbać, wszystkiemu należy poświęcić uwagę, co chwilę wyskakuje nowa rzecz. Ilość ważnych aspektów naprawdę potrafi przytłoczyć – kompletowanie wyprawki, wybór miejsca porodu, przygotowanie domu na przywitanie nowego członka rodziny…a gdzie tu miejsce na przygotowanie własnego ciała?
Brzmi znajomo? Zapoznaj się z artykułem napisanym przez doświadczoną położną !
Często słyszymy, że ciąża wiąże się z bólem. Jednak, czy rzeczywiście tak jest? Dlaczego kobieta przez cały cudowny okres radosnego oczekiwania na własne dziecko ma cierpieć?
Zgadzamy się z tym, że okres ciąży jest obciążający dla ciała kobiety, ale nie możemy zgodzić się z tezą, że ból w ciąży jest czymś normalnym. Czym innym jest gorsze samopoczucie, dyskomfort związany z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, ale tu nie ma miejsca na ból. To smutne, że społeczeństwo nadal żyje w przeświadczeniu, że kobieta ma znosić ból z pokorą, bo przecież jest w ciąży.
Dzisiaj chcemy odkryć przed Wami osobę, która może pomóc swoją wiedzą i doświadczeniem w zwalczaniu dolegliwości bólowych w okresie ciąży – poznajcie fizjoterapeutę.
Fizjoterapia jest jedną z najbardziej prężnie rozwijających się gałęzi zawodów paramedycznych. Wynika to właśnie z faktu, że nie wszystkie dolegliwości bólowe związane są z faktycznymi stanami chorobowymi, często wynikają one z nieprawidłowych nawyków dnia codziennego, jak na przykład nieprawidłowe wypróżnianie się czy dźwiganie.
Smutna prawda jest taka, że szturmowanie nas przed rodziców i wychowawców tekstem ,,prostuj się i wciągnij brzuch” nijak mają się do prawidłowej postawy ciała, dlatego też większość ludzi powinna się wybrać do fizjoterapeuty celem ustalenia nowych, odpowiednich nawyków.
Okres ciąży jest momentem, gdy wszelkie wcześniejsze niedomogi ciała wychodzą na światło dzienne. To wtedy ból kręgosłupa, problemy z oddychaniem czy wypróżnianiem się najbardziej się nasilają, co przyczynia się do szukania pomocy.
Kiedy jest najlepszy moment na udanie się fizjoterapeuty w ciąży i w jakich aspektach ten specjalista może służyć swoją pomocą i doświadczeniem?
Pierwszy trymestr najczęściej wiąże się dolegliwościami, które mogą być mocno obciążające dla kobiety. Wiele osób w tym czasie nie chce jeszcze ogłaszać faktu bycia w ciąży ze względu na strach przed poronieniem i późniejszym tłumaczeniem wszystkim, że ciąża nie dojdzie do skutku. Dlatego też wiele kobiet nawet nie pomyśli o wizycie u fizjoterapeuty.
Jeśli kobiecie nie towarzyszy żaden ból i dyskomfort to pierwsza wizyta u takiego specjalisty może się odbyć po 14. tygodniu ciąży. W tym czasie fizjoterapeuta ustali indywidualny plan działania dostosowany do dotychczasowej aktywności ciężarnej – określi, jakich ćwiczeń powinna unikać, a także jakie są dla niej wskazane, aby uchronić kręgosłup i miednicę przed nieprawidłowymi wzorcami ruchów, a tym samym zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości w dalszym czasie.
Koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że mówimy tu o dolegliwościach w wielu aspektach funkcjonowania organizmu, a więc nie tylko bólu kręgosłupa, ale również nietrzymaniu moczu czy problemach z oddychaniem.
Odpowiednie przygotowanie całego ciała jest szalenie istotne w kontekście porodu, ponieważ determinuje jego sprawniejszy postęp i może zmniejszyć odczuwany bó. Położna uczy nie tylko pozycji, jakie kobieta może wykorzystywać w trakcie narodzin dziecka, ale edukuje również w zakresie odpowiedniego oddechu, a fizjoterapeuta pomaga wykryć przyczyny, dla których jego wykonywanie jest uciążliwe dla ciężarnej.
Trzeci trymestr z perspektywy fizjoterapeuty uroginekologicznego jest skoncentrowany na rozluźnianiu. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ciała do świadomego rozluźniania podczas porodu.
Fizjoterapeuta ocenia stan tkanek krocza, rozluźnia je w sposób manualny, a także uczy ciężarną, jak samodzielnie utrzymać ich odpowiednią kondycję, lub jak do niej dojść. To, co jest istotne w tym czasie to również przygotowanie indywidualnego zestawu ćwiczeń, który ciężarna otrzymuje do wykonywania w pierwszych dniach po porodzie.
Współpraca z fizjoterapeutą to nie tylko działanie na rzecz stanu obecnego, ale również przygotowanie do regeneracji ciała po narodzinach dziecka, co determinuje jej sprawniejszy przebieg w okresie połogu.
Ciąża to czas obfitujący w wiele zaskakujących rzeczy. To nie tylko okres wielkich przygotowań i oczekiwania na małego człowieka, ale również test sprawnościowy dla organizmu mamy. Warto zatem szukać pomocy, gdy organizm wysyła nieprzyjemne sygnały, bo wiele z nich da się co najmniej zniwelować. Tu pojawia się kolejny element zaskoczenia, gdy w trakcie spotkania z fizjoterapeutą odkrywamy, jak wiele rzeczy z czasów sprzed ciąży dało się w prosty sposób rozwiązać, gdyby więcej mówiło się o działalności takich specjalistów. Warto upowszechniać tą wiedzę, aby zmniejszać nieprzyjemne dolegliwości w życiu codziennym, nie tylko w ciąży.