Kim jest CDL, dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty ds karmienia piersią, czy karmiąc butelką możesz liczyć na czyjąś pomoc? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Co oznacza skrót CDL?
CDL, czyli Certyfikowany Doradca Laktacyjny, pracuje z dziećmi w każdym wieku – zarówno z noworodkami, jak i starszymi dziećmi, które są jeszcze karmione piersią. A także, przede wszystkim z ich Mamami. Do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego zgłaszają się Mamy zarówno w okresie ciąży, karmienia piersią, czy w sytuacji, gdzie zapada decyzja o odstawieniu dziecka od piersi.
Kiedy zgłosić się do poradni laktacyjnej?
Do poradni laktacyjnej kobiety często zgłaszają się z problemami takimi jak ból brodawek, mała produkcja mleka, zastój pokarmu, trudności w przystawianiu dziecka do piersi, zakażenia gruczołu mlekowego czy też innych sytuacjach, gdzie oczekują pomocy, bądź wsparcia w zakresie karmienia piersią i nie tylko.
Jak przygotować się do karmienia piersią jeszcze w ciąży?
Aby przygotować się do laktacji, warto zdobyć wiedzę na temat tego, jak prawidłowo karmić piersią, jakie są korzyści dla dziecka i matki oraz jakie mogą pojawić się problemy podczas karmienia. W trakcie wizyty w poradni może odbyć się instruktaż dotyczący przystawiania dziecka do piersi, korekta przystawienia, czy dobranie odpowiedniej pozycji uwzględniającej preferencje mamy i dziecka.
Rozszerzanie diety, a karmienie piersią.
Doradca laktacyjny może pomóc również przy rozszerzaniu diety dziecka oraz kontynuacji karmienia piersią. W takim przypadku możesz liczyć na radę: jakie pokarmy można wprowadzić do diety dziecka, jak kontynuować karmienie piersią tak długo, jak mama i dziecko tego potrzebuje przy jednoczesnych posiłkach stałych. CDL może prowadzić także edukację w zakresie żywienia matki. Warto pamiętać o zdrowej diecie, regularnym odpoczynku i dbaniu o higienę piersi.
A co jeśli karmię piersią inaczej lub karmię mlekiem modyfikowanym?
Do poradni laktacyjnej mogą zgłosić się kobiety, które karmią piersią (KP) oraz kobiety, które karmią mlekiem inaczej (KPI) – czyli odciągają mleko i podają dziecku w butelce. A także te, które karmią mieszanką modyfikowaną i potrzebują pomocy.
Doradca laktacyjny omawia również alternatywy form karmienia, gdy kobieta nie chce karmić piersią. W takiej sytuacji doradca laktacyjny może pomóc w doborze odpowiedniego sposobu żywienia dla dziecka oraz w udzieleniu porad dotyczących wyboru i higieny akcesoriów laktacyjnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie poradnictwa laktacyjnego, fizjologii laktacji czy problemów laktacyjnych, poradnia laktacyjna, w której pracuje Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna, to miejsce, które czeka na Ciebie. Zarezerwuj konsultację laktacyjną online już teraz.