Pierwsza ciąża jest bardzo wyjątkowym i radosnym czasem, szczególnie gdy jest bardzo wyczekiwana. Jednak pomimo tego często wywołuje strach, lęk i niepewność, gdyż czeka nas to, co do tej pory nieznane. O wielu typowych objawach, czasami mitach, słyszymy od znajomych, z mediów, czytamy w Internecie. Ale będzie też sporo kwestii, które w ciąży na pewno Cię zaskoczą.

Częste oddawanie moczu już na początku ciąży
O ile częste wizyty w toalecie pod koniec ciąży nie dziwią, bo wiemy, że powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy, tak częste oddawanie moczu w 9. tygodniu ciąży może być zaskoczeniem.
To efekt zwiększonego ukrwienia nerek, co wpływa na zwiększoną produkcję moczu. Jest to typowy, choć zaskakujący objaw ciąży.
Szybkie zmęczenie mimo braku widocznego brzuszka
Na początku ciąży nie obserwuje się jeszcze zwiększonego ciężaru ciała, ale wiele kobiet może skarżyć się na brak kondycji i szybkie męczenie się zwykłymi czynnościami. Wpływ na to ma zwiększona
objętość krwi krążącej. Idzie za tym bardziej obciążona praca serca i całego układu krążenia, którego zadaniem jest dostarczanie krwi bogatej w
tlen do wszystkich tkanek organizmu matki i rozwijającego się dziecka.


Osłabienie podczas stania w miejscu
Możesz godzinami spacerować, ale po kilku minutach stania w miejscu robi Ci się słabo? To przez spowolniony powrót krwi z nóg do serca. W ciąży warto unikać długiego stania – mięśnie nóg działają wtedy jak pompa, wspomagając krążenie.
Odrzucenie dotychczasowych przysmaków
Hormony ciążowe (szczególnie betaHCG) potrafią spowodować nagły wstręt do zapachów i smaków, które wcześniej uwielbiałaś. Nawet największa fanka kawy może krzywić się na sam jej zapach, a wielbicielka mięsa w pierwszych tygodniach ciąży, odczuwać może przykry zapach, nawet jeśli mięso jest świeże.
„Baby brain” – czyli problemy z koncentracją
Niektóre ciężarne mają problem z koncentracją, zapamiętywaniu czy wykonywaniu prostych rzeczy, które przed ciążą nie stanowiły dla nich problemu. Przypuszczalnie odpowiada za to zmniejszenie istoty szarej w mózgu podczas ciąży, które powraca do normy do 2 lat po porodzie. Prawdopodobnie organizm w ten sposób umożliwia rozwinięcie u ciężarnej instynktu macierzyńskiego oraz stworzenia z dzieckiem więzi.

Spadek masy ciała w pierwszym trymestrze
Ciąża często kojarzy się z przybieraniem na wadze, ale w pierwszym trymestrze możesz schudnąć – szczególnie przy nudnościach, wymiotach i braku apetytu. Rozwiązaniem będzie przyjmowanie częstych, ale małych i lekkich posiłków oraz nawadnianie organizmu. Sytuacja powinna się poprawić po 1 trymestrze, kiedy obserwujemy spadek poziomu betaHCG.

wzrost libido w ciąży
Hormony ciążowe odpowiadają za silne ukrwienie narządów płciowych, powodując jednocześnie zwiększone libido u ciężarnej. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo to nie ma żadnych przeciwwskazań do aktywności seksualnej. Aktywność seksualna w ciąży ma wręcz pozytywny wpływ na uelastycznienie tkanek krocza, przygotowując je do porodu. Oczywiście ochota na zbliżenie z partnerem będzie również zależna od emocji, jakie towarzyszą kobiecie wobec jej zmieniającego się ciała na przestrzeni całego okresu ciąży.
zmiana rozmiaru stopy
Podczas ciąży w organizmie zatrzymuje się woda, powodując obrzęki i m.in. puchnięcie stóp, które mogą wydawać się o większe. Dodatkowo zwiększony ciężar ciała w ciąży, powoduje nacisk na stopy, które ulegają powiększeniu i spłaszczeniu. Wynikiem tego może być konieczność wymiany obuwia na większy rozmiar w ciąży lub po porodzie. Niejednokrotnie zmiany te są nieodwracalne i pozostają już na stałe.

wypływ pokarmu jeszcze w trakcie trwania ciąży
Już od 16. tygodnia ciąży w piersiach może rozpocząć się produkcja pokarmu. Wraz z porodem dziecka i wydaleniem łożyska (czyli momentem zakończenia ciąży) uruchamia się cała kaskada hormonalna, która odpowiada za inicjację laktacji i wypływu mleka z piersi kobiety. Jednak niektóre kobiety już w ciąży, szczególnie pod koniec jej trwania, mogą obserwować u siebie niewielkie ilości wypływającego pokarmu z piersi.

Miednica zmienia swoją budowę
Podczas ciąży organizm kobiety wytwarza relaksynę. Hormon ten odpowiada za rozluźnienie w ciele stawów, więzadeł m.in. pomagając w ten sposób przygotować ciało do porodu. Dzięki tym zmianom kości miednicy podczas porodu są “bardziej mobilne”. Np. kość guziczna tzw. “ogonowa”, jest w stanie odgiąć się do tyłu nawet o 3-4 cm, zwiększając tym samym przestrzeń kanału rodnego przez, które przechodzi dziecko.
brak objawów ciąży
Może być również tak, że kobieta nie będzie miała żadnych objawów typowo ciążowych. Nie ma powodów do niepokoju. Jeśli wyniki badań będą w normie, a ciąża rozwijać się będzie prawidłowo, pozostaje cieszyć się i czerpać z wyjątkowego czasu, który jest przed Tobą.
podsumowanie
Pierwsza ciąża to czas wyjątkowy, ale i pełen niespodzianek – zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnych. Każda kobieta przechodzi go inaczej, dlatego tak ważne jest, by zadbać o rzetelną wiedzę, wsparcie i przygotowanie – nie tylko do samego porodu, ale do całego okresu oczekiwania na dziecko.
Jeśli chcesz poczuć się spokojniejsza i pewniejsza, skorzystaj z naszej Szkoły Rodzenia Online, w której krok po kroku przygotujemy Cię do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem.
A jeśli zależy Ci na jeszcze szerszym wsparciu – sprawdź naszą Paczkę „Ciąża”, czyli kompleksowy zestaw kursów i warsztatów dopasowanych do potrzeb przyszłej mamy. Znajdziesz tam m.in. odpowiedzi na najczęstsze pytania w ciąży, wsparcie w dolegliwościach oraz ćwiczenia przygotowujące do porodu.
Z Zaufaj Położnej nie musisz szukać informacji na własną rękę. Otrzymujesz rzetelne, sprawdzone treści przygotowane przez zespół położnych, które są z Tobą na każdym etapie tej pięknej drogi. Sprawdź nasze kursy i zadbaj o swoje bezpieczeństwo, komfort i spokój w ciąży już dziś.