Planowanie ciąży – historia pewnej pary.

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

Decyzja zapadła – chcemy mieć dziecko. Oboje pragniemy wzbogacić nasze życie o nowego, małego człowieka, więc… rozpoczęliśmy starania! Pierwsze trzy miesiące były absolutnie spontaniczne – kochaliśmy się wtedy, kiedy mieliśmy na to ochotę, siłę i zapał. 

Po tym czasie i kolejnych negatywnych testach ciążowych zdecydowałam się baczniej obserwować kalendarzyk menstruacyjny. Kiedy wypada owulacja, w jakie 3 dni mamy dużą szansę, aby zajść w ciążę i jak wygląda to pod kątem naszych planów, wyjazdów i pracy. 

 

Czy aby na pewno nie rozminiemy się w tym miesiącu?

A kiedy mam wyjazd służbowy?

W dniu owulacji jesteśmy na działce ze znajomymi – dobrze byłoby, gdyby nikt z gości nie został z nami na noc.

 

 

Po wnikliwych analizach mojego terminarza wiedziałam już wszystko, a każdy akt miłosny został zaplanowany i wpisany w komórkowy kalendarz pod postacią emotki serduszka – już ja będę wiedziała, co z tym fantem zrobić! Miesięczny plan miłosny zrealizowaliśmy z nadwyżką, pozostawało zatem czekać

Zaplanowana w tym miesiącu wizyta u ginekologa była świetną okazją, by dowiedzieć się szczegółów starań i snucia planów ciążowych. 

 

Jak u Pani sytuacja hormonalna? Czy badała Pani w ostatnim okresie hormony tarczycy?

Widzę, że w przeszłości był problem z anemią – jak teraz wygląda u Pani poziom ferrytyny?

No dobrze, to proszę mi powiedzieć, czy ma Pani ze sobą chociaż ostatnie wyniki morfologii i glukozy?

 

 

Siedziałam i kręciłam głową. Nie byłam przygotowana na te pytania, a o części dawnych schorzeń zupełnie zapomniałam – starania i myśl o upragnionej ciąży przysłoniły mi trzeźwe spojrzenie na świat. Gabinet opuściłam z kompletem skierowań, zaleceniami dotyczącymi możliwej suplementacji i upomnieniem, że czas na stomatologa jest właśnie teraz, a nie w trakcie ciąży… 

A czy Ty o tym pamiętasz? Wiedziałaś, że o swój stan zdrowia warto zadbać jeszcze przed ciążą

Warto rozumieć, że na powodzenie w staraniach o ciążę ma wpływ masa czynników, takich jak styl życia czy występujące choroby przewlekłe. Pomyśl o szeregu tematów, które wzmocnią Twój organizm przed zajściem w ciążę z wyprzedzeniem!

Z myślą o świadomych, marzących o potomstwie parach stworzyłyśmy warsztat Planowanie ciąży, gdzie doświadczona położna omówi kwestie, o których warto pomyśleć jeszcze zanim rozpoczniesz starania o dziecko. 

 

Nie wiesz, czy ten warsztat jest dla Ciebie? Oto omawiane tematy w formie ciekawostek:

Czy wiesz, że…

 

Zmiany próchnicze i choroby przyzębia mogą nasilać się w czasie ciąży. Jest to związane z częstszym spożywaniem pokarmów w tym okresie oraz z wymiotami ciężarnych, co negatywnie wpływa na stan szkliwa zębów. Podczas leczenia stomatologicznego chorego zęba może powstać konieczność zastosowania badania radiologicznego, które nie jest zalecane u kobiet ciężarnych. Można je jednak bezpiecznie wykonać poza okresem ciąży, dlatego warto odpowiednio wcześnie udać się na konsultację do stomatologa. 

Czy wiesz, że…

 

Kobietom ciężarnym nie zaleca się przyjmowania tzw. żywych szczepionek. Należą do nich między innymi szczepienia przeciwko odrze, śwince, różyczce oraz ospie wietrznej. Jeżeli kobieta nie przechorowała lub nie została zaszczepiona na którąś z powyższych chorób należy rozważyć zaszczepienie jeszcze przed planowaną ciążą. Może uniknąć w ten sposób bardzo groźnej infekcji w trakcie ciąży i potencjalnych powikłań dla dziecka.

Czy wiesz, że…

 

Starając się o ciąże należy współżyć regularnie, nie tylko w dni płodne. Jest to istotne choćby z uwagi na fakt, że owulacja może przesuwać się w czasie.

Jeśli planujesz zajście w ciążę, lub staracie się od jakiegoś czasu, ale bezskutecznie, zapraszamy Cię na nasz webinar poświęcony tematowi ’Planowania ciąży” podczas którego nasza położna – Paulina Kowalewska przeprowadza przez wszystkie poszczególne tematy z którymi warto zapoznać się przed zajściem w ciążę. 

może Cię również zainteresować