Plan porodu – praktyczne wskazówki.

Artykuł o planie porodu
Czy przygotowałaś już swój plan porodu?

Jak zaplanować coś tak dynamicznego? Nieprzewidywalnego? Nieznanego?! Dla chcącego nic trudnego! 👇

Plan porodu powinnaś przygotować ze swoją położną w szkole rodzenia – jest do dokument, na podstawie którego określasz swoje preferencje w zakresie pobytu w szpitalu i akcji porodowej. Tuż po wejściu na salę porodową pokaż go położnej, aby czuć się pewniej i razem wypracować kompromis między Twoimi oczekiwaniami, a możliwościami szpitala. (P.S. Oczywiście to nie musi być szpital! Zgodnie z prawem możesz również rodzić w domu!) 

Uwaga: musisz wiedzieć jakie możliwości daje Ci szpital, który wybierasz, a więc:

➡️ Jakie są dostępne metody łagodzenia bólu porodowego?

➡️ Czy jest tam dostępne znieczulenie zewnątrzoponowe?

➡️ Czy możliwy jest poród w pozycjach wertykalnych?

➡️ Czy można rodzić w wodzie?

➡️ Czy można przyjść ze swoją położną do porodu?

➡️ Czy sale są wyposażone w łazienki?

Zdarzają się plany porodu, których zapisy są nie do końca zrozumiałe.

Z najbardziej zapadających w pamięć mogę wymienić:

👉 Wolałabym mieć nacięte krocze – nie wyobrażam sobie, żebym miała naciąć tkanki pacjentce na jej życzenie – czyli mam okaleczyć kobietę ponieważ ona ma taką wolę? Gdzie można tkanki ochronić bez późniejszej interwencji obejmującej szycie? Nie mieści mi się w głowie zachęcanie pacjentek do podejmowania takich decyzji bez oceny przebiegu porodu i bez wiedzy medycznej. 

👉 Nie wyrażam zgody na podanie Oksytocyny w III okresie porodu. Jesteś kobietą rodząca czy położną? Na jakiej podstawie zakładamy, że wiesz kiedy Oksytocyna jest zasadna w III okresie porodu? Przecież nie jesteś medykiem, nie jesteś w stanie podejmować decyzji na podstawie Twojego porodu w toku. 

👉„Nie wyrażam zgody za pociąganie za pępowinę w trzecim okresie porodu” – nikt nie ciągnie za pępowinę podczas trzeciego okresu – pępowinę się podtrzymuje kiedy łożysko się odkleja. Jestem przeciwna wmawianiu kobietom w ciąży, że mają prawa decydować tam gdzie nie ma często możliwości podejmować dezycję świadomie – bo nie masz wiedzy medycznej. 

Pozwólmy kobietom przygotowywać się świadomie do pozycji wertykalnych i ochrony krocza – tu jest miejsce na realny wpływ, na prawdziwe decyzje.

Chociaż są też wyjątki… Jeżeli widzimy, że akcja serca płodu zwalnia, pojawiają się komplikacje – nacięcie krocza może okazać się konieczne! Nagle nie ma już miejsca na wybór – ale to nie jest tak, że nigdy go nie było. Poród to dynamiczny proces i dobra szkoła rodzenia powinna Cię na niego idealnie i świadomie przygotować.

Trochę odchodząc od tematu planu porodu, ale jednak to ważne: przypominamy, że przydadzą się słodkości i przekąski zarówno dla Ciebie jak i partnera – poród to nawet kilkanaście godzin wysiłku fizycznego. 

Pamiętaj! Osoba towarzysząca musi wiedzieć gdzie, co spakowałaś – aby w sytuacji, gdy potrzebujesz jej wsparcia, podać Ci niezbędny bidon czy kompres chłodzący. Jeśli jeszcze kompletujesz torbę porodową – zobacz TUTAJ naszą propozycję

Plan porodu niestety jest tylko planem, nie scenariuszem: nie zawsze możemy go zrealizować, a mimo to warto go mieć! Jeśli chcesz otrzymać nasz autorski PLAN PORODU, pobierz go TUTAJ

artykuł opracowała: Anna Bulczak, położna, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna, właścicielka centrum Zaufaj Położnej

Podobał Ci się nasz artykuł? Zapraszamy na naszego Instagrama KLIK oraz Facebooka KLIK gdzie codziennie dzielimy się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem – jako mamy i jako położne ❤

Inne nasze artykuły

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie 🙂