Szukaj
Close this search box.

Mięśnie dna miednicy

O mięśniach dna miednicy (mdm) bardzo często słyszymy w czasie, kiedy przygotowujemy się do porodu i to właśnie wtedy dowiadujemy się o istocie ich ćwiczenia. 

Ale czym tak naprawdę te mięśnie są? Jaka jest ich funkcja?

MDM znajdują się w dnie miednicy mniejszej. Dno to tworzone jest z kości: biodrowych, kulszowych, łonowych, krzyżowej i guzicznej. Mięśnie z kolei są jakby wyściółką tego stworzonego z kości “kosza”. Są one umiejscowione w warstwach powierzchownej i głębokiej.

Za co odpowiadają mięśnie dna miednicy? Jaka jest ich rola? 

Niebagatelna!

Między innymi utrzymują pęcherz, cewkę moczową, macicę, czy odbytnicę w odpowiednim ułożeniu.

Ich główną funkcją jest reagowanie na zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. 

W trakcie wykonywania tych czynności, które wpływają na powiększenie ciśnienia “odruchowo”, na zasadzie szybkiego, krótkotrwałego skurczu zamykana jest cewka moczowa i odbyt. Mięśnie dna miednicy są istotne nie tylko w czasie porodu, ale też w naszej codzienności -ich praca zauważalna jest np. w trakcie kichania czy kaszlu. W sytuacji porodu istotne jest połączenie pracy mięśni dna miednicy z oddechem. 

Odpowiadają one za odpowiednią wydolność organizmu, wpływają na możliwe zniwelowanie ryzyka związanego z brakiem możliwości utrzymania moczu, czy stolca. Dodatkowo spełniają funkcję podpory w utrzymaniu statyki narządów płciowych.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ważne jest to, by pracując z mięśniami dna miednicy zwrócić uwagę zarówno na ich kurczenie, jak i całkowite rozluźnienie ( jest to także bardzo ważne w trakcie porodu). We wskazaniu odpowiednich ćwiczeń pomóc może położna, ale też, przede wszystkim, fizjoterapeuta uroginekologiczny. Może on wpłynąć na zrozumienie własnego ciała i jego pracy oraz zbudowaniu kontroli w obszarze mdm. Konsultacja z tym specjalistą pomoże w ustaleniu zakresu ćwiczeń, jej częstotliwości i wprowadzi zdrowe nawyki w obrębie mięśni dna miednicy.

Po czasie ciąży i porodu mięśnie mogą być osłabione, w związku z czym forsowne ćwiczenia nie są zalecane. Istotne jest indywidualne dobranie ćwiczeń dla danej osoby, rozluźnienie. Nieprawidłowo realizowane aktywności, mogą wpływać na przeciążenie i dolegliwości bólowe określonych partii ciała, takich jak np. plecy.

Należy zadbać o pracę z oddechem, odpowiednią dietę, nie należy z kolei wstrzymywać chęci wypróżnienia, czy oddania moczu. Każda kobieta, jej ciało i mięśnie są inne, w związku z czym ,najlepiej by każda z pań została zbadana i otrzymała indywidualne zalecenia dalszego postępowania.

Przykładowe ćwiczenie mdm.

Ma ono na celu zobrazowanie jak takie aktywności mogą wyglądać, natomiast dobranie metod postępowania powinno zostać dobrane w trakcie konsultacji ze specjalistą.

Należy usiąść komfortowo przed piłką, w taki sposób by pośladki spoczywały na piętach i ułożyć ręce na piłce w taki sposób, by wewnętrzna część dłoni była skierowana ku górze. Następnie delikatnie uciskając zewnętrzną częścią dłoni w kierunku piłki, należy spokojnie oddychać nabierając powietrze nosem i wypuszczając je powoli, stopniowo ustami, jednocześnie włączając w tę czynność pracę mięśni brzucha, które stopniowo powinny zostać napięte, a następnie rozluźnione. 

artykuł opracowała: położna Paulina Kowalewska

może Cię również zainteresować

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?