Czym jest procedura ECV, czyli obrotu zewnętrznego płodu? Czy dziecko ułożone miednicowo musi urodzić się poprzez cesarskie cięcie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Co oznacza skrót ECV?
Obrót zewnętrzny płodu (ECV) to proces, w którym płód zmienia swoją pozycję w macicy matki.
Jest to jedna z najważniejszych interwencji, jakie możemy przeprowadzić u kobiet ciężarnych. Interwencja, która może pomóc Ci urodzić dziecko drogami rodnymi, mimo że płód znajduje się w niekorzystnym położeniu miednicowym.
Wskazania do obrotu zewnętrznego płodu.
Obrót zewnętrzny płodu jest zalecany u kobiet ciężarnych, u których płód znajduje się w położeniu miednicowym lub pośladkowym. Interwencja ta pozwala zmienić położenie płodu, tak aby główka dziecka była skierowana w dół. W ten sposób zwiększa się szansa na urodzenie dziecka drogami rodnymi.
Ryzyko powikłań.
Obrót zewnętrzny płodu może zwiększać ryzyko powikłań, takich jak niedotlenienie płodu, zwichnięcie stawów biodrowych lub przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Dlatego interwencja ta powinna być wykonywana tylko przez doświadczony personel medyczny w specjalistycznych warunkach. Lekarz ginekolog powinien dokładnie ocenić ryzyko i korzyści z przeprowadzenia obrotu zewnętrznego płodu oraz poinformować pacjentkę o możliwych powikłaniach.
ECV – kiedy wykonuje się obrót zewnętrzny?
Z uwagi na ryzyko przedwczesnego porodu podczas obrotu dziecka w macicy, procedurę jaką jest obrót zewnętrzny wykonuje się w momencie, kiedy ciąża jest donoszona, to znaczy po ukończonym 37 tygodniu ciąży. Należy również pamiętać, iż szanse na obrót dziecka w okolicy planowanej daty porodu tj w okolicy 40 tygodnia ciąży są mniejsze z uwagi na większą wagę płodu oraz mniejszą ilość płynu owodniowego.
Jak wygląda procedura obrotu zewnętrznego?
Przed przyjęciem do szpitala następuje kwalifikacja do zabiegu. Kwalifikacja do obrotu zewnętrznego jest przeprowadzana przez lekarza ginekologa/ położnika. Na podstawie oceny sytuacji położniczej, zebranego wywiadu i wykonanego kontrolnego USG, lekarz dokona zakwalifikowania do procedury, bądź wskaże na brak możliwości jej wykonania.
Obrót zewnetrzny wykonywany jest w szpitalu, przy obecności lekarza (lekarzy) ginekologa. Najczęściej odbywa się na sali operacyjnej na której w przypadku powikłań można bezzwłocznie przeprowadzić cesarskie cięcie. Dzięki aparaturze USG lekarz próbuje przez powłoki brzuszne dokonać rotacji położenia płodu w macicy matki, tak aby finalnie dziecko przybrało pozycję główkową. Podczas zabiegu oraz niezwłocznie po nim wykonywany jest zapis KTG oceniający dobrostan dziecka w łonie matki.
Czas pobytu w szpitalu po wykonaniu obrotu zewnętrznego uzależniony jest organizacji placówki. Są miejsca, z których wypis do domu jest jeszcze tego samego dnia, są też takie, które pozostawiają pacjentkę na dobowej obserwacji. Warto zweryfikować jak procedura przebiega w miejscu, w którym ma zostać wykonany obrót zewnętrzny twojego dziecka.
Przeciwskazania do wykonania obrotu zewnętrznego.
Należą do nich np: mała masa płodu, nieprawidłowości w badaniu USG, małowodzie, wady płodu, ale też inne czynniki, które mogą wiązać się z niemożnością wykonania zabiegu. Nie martw się – lekarz z pewnością wszystko z Tobą omówi.
Bezpieczeństwo
Mimo że obrót zewnętrzny płodu jest procedurą, która może budzić niepokój i lęk, to procedura bezpieczna, jeśli przeprowadzana jest przez doświadczony personel medyczny. Lekarz ginekolog dokładnie oceni Twoją sytuację i podejmie decyzję, czy obrót zewnętrzny płodu jest dla Ciebie wskazany.
Nie zapominaj, że jesteś w dobrych rękach i masz dostęp do najlepszej opieki medycznej. Warto zaufać swojemu lekarzowi i pozostawać w stałym kontakcie z nim, aby mieć pewność, że Twoje potrzeby i obawy są słyszane i rozumiane.
Obecnie coraz większa liczba specjalistów szkoli się, aby w swoich placówkach dokonywać procedury jaką jest obrót zewnętrzny płodu. Jeśli Twój lekarz prowadzący zaproponuje Ci takie rozwiązanie zmierzające do zakończenia ciąży porodem naturalnym, szukaj placówek wykonujących obrót ECV w Twojej okolicy. Jeśli szukasz placówki, gdzie obrót zewnętrzny jest wykonywany, to jednym z takich miejsc w Polsce, ale oczywiście nie jedynym, jest Szpital Św. Wojciecha – Copernicus w Gdańsku – Zaspie.