Szukaj
Close this search box.
Masaż krocza – temat, o którym mówi się coraz więcej i coraz częściej. I bardzo dobrze, ponieważ może on stanowić integralny element przygotowania ciała do porodu naturalnego. 

Chcemy przybliżyć Wam to zagadnienie, abyście uzbrojone w odpowiednią wiedzę i umiejętności bez lęku mogły przygotować swoje ciało pod każdym względem do narodzin dziecka.

To, co na pewno należy podkreślić – masaż krocza jest bezpieczną formą przygotowania tkanek krocza do zmiany ich struktury pod wpływem nacisku główki dziecka. 

Masaż ma na celu uelastycznienie tkanek, zwiększenie ich mobilności i plastyczności. Jest to ingerencja bezpieczna, nie powodująca uszkodzeń. Jeśli sprawia ból należy niezwłocznie skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który zdiagnozuje przyczynę problemu (być może nadmierne napięcie tkanek).

Kiedy rozpocząć masaż krocza?

Masaż krocza wykonuje się od 34. tygodnia ciąży – jest to moment, kiedy w organizmie pojawia się więcej relaksyny, czyli hormonu powodującego mocniejsze rozluźnienie tkanek. Zdarza się, że kobiety prowadzone przez fizjoterapeutę uroginekologicznego otrzymują zalecenia szybszego rozpoczęcia masażu, jako formy terapii własnych dolegliwości. 

Jedynym znanym przeciwwskazaniem do masażu krocza jest czynna infekcja pochwy (dodatni GBS nie oznacza czynnej infekcji i można bezpiecznie wprowadzić masaż krocza). Skracanie szyjki macicy w tym okresie ciąży jest zupełnie naturalne i nie stanowi przeciwwskazania – tym bardziej, że w masażu krocza nie dochodzi do ingerencji na szyjce macicy.

To, co jest potrzebne do wykonania takiego masażu krocza to na pewno substancja nawilżająca:

– Apteczny środek Mucovagin (preparat na bazie drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego) lub żel do USG (preparat na bazie wody).

– Na bazie oleju, np. olej ze słodkich migdałów lub olej z wiesiołka (sięgamy do produkty naturalne i jednoskładnikowe).

– Jeśli obawiasz się, że zahaczysz się paznokciem lub przy masowaniu palcami nie czujesz się komfortowo spróbuj użyć lateksowej rękawiczki.

– Aby zwiększyć ukrwienie i podatność tkanek, ale też bardziej się rozluźnić możesz użyć wibratora do masażu zewnętrznych tkanek.

Jak wykonać masaż krocza – instrukcja krok po kroku.

Najprostszą pozycją do masażu krocza będzie pozycja leżąca na boku – górną nogę możesz ułożyć swobodnie na poduszce lub kocu. Chodzi o to, abyś nie musiała utrzymywać ciężaru swojej nogi – w ten sposób Twoje mięśnie będą rozluźnione i podatne na Twoje działania.

Zacznij od nawilżenia palca i znalezienia środka ścięgnistego krocza – jest miejsce pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem. Oddychaj torem przeponowym i trzymaj cały czas palec w miejscu, które wybadałaś. 

Jeśli nic Ci nie doskwiera przy tym dotyku to na wydechu staraj się delikatnie docisnąć palec, na wdechu odpuść. 

Wykonaj kilka powtórzeń. Możesz wykorzystać sam nacisk lub wykonywać drobne okrężne ruchy.

Następnie przejdź do wprowadzenia nawilżonego opuszka palca do pochwy na jej tylną ścianę. Pamiętaj, że palec ma być cały czas wyprostowany, aby nie uciskać na nerwy i nie spowodować bólu. 

Staraj się oddychać torem przeponowym tak, aby wyczuć ruch tkanek pod swoim palcem. Gdy już odpowiednio się rozluźnisz i poczujesz pracę swoich mięśni, na wydechu dociskaj palec w stronę odbytu – pamiętaj, że nacisk ma powodować uczucie pieczenia i ucisku, nie bólu! Na wdechu odpuszczaj nacisk – wykonaj takie 3-5 powtórzeń.

Następnie włóż kolejny nawilżony palec – na wdechu przeciągnij oba palce w stronę szczytu łechtaczki, aby na wydechu dociskać boczne ściany pochwy oraz wargi sromowe w taki sposób, aby na końcu wydechu Twoje palce ponownie znalazły się na tylnej ścianie pochwy. Tu również wykonaj 3-5 powtórzeń.

Jeśli odczuwasz dyskomfort spróbuj wykonać go etapami. Zacznij od pierwszego – uciskania, aby na przykład po tygodniu włożyć palec do pochwy. Pamiętaj, że każda próba jest dobra, nawet jeśli jest niepełna.

Możesz również poprosić o pomoc partnera, jeśli ciężko Ci samodzielnie wykonać masaż ze względu na rozmiar brzucha lub możliwe dodatkowe obciążenia.

Nie stresuj się, jeśli nie możesz wykonać masażu krocza. Jest to wspaniałym uzupełnieniem przygotowania ciała, ale nie stanowi w pełni o możliwości ochrony krocza w trakcie porodu. 

Tu kluczowa będzie Twoja umiejętność prawidłowego oddechu oraz współpraca z położną. W przygotowaniu tkanek krocza okazuje się również regularne współżycie (ok. 2-3 x w tygodniu), zatem jeśli nie określono u Ciebie przeciwwskazań nie rezygnuj ze zbliżeń nawet w ostatnich tygodniach ciąży.

Aby kompleksowo przygotować się do porodu naturalnego przygotowałyśmy dla Ciebie autorski program – 3 dniowy kurs online Dobry Poród.

Podczas kursu nauczysz się jak prawidłowo oddychać na konkretnych etapach porodu, jakie pozycje wertykalne wybrać w I i II okresie porodu, aby pomóc dziecku przyjść na świat. Dobry Poród przygotuje Ciebie i Twojego partnera na to co będzie się działo na sali porodowej, realnie nauczy Go jak Ci pomóc w szpitalu i jak będzie wyglądała Wasza poporodowa rzeczywistość. 

artykuł opracowała: Aleksandra Leśniewska, położna i Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna. 

może Cię również zainteresować

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?