Połóg
Bezpośrednio po porodzie rozpoczyna się połóg, który jest czasem cofania się wszystkich zmian, które zaszły w organizmie kobiety podczas ciąży. Odpowiadają za to głównie zmiany w gospodarce hormonalnej.
Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do znacznego wzrostu poziomu m.in. estrogenów i progesteronu, czyli hormonów płciowych, które pomagają w utrzymaniu ciąży i dbają o prawidłowy rozwoju zarodka. Ponadto to właśnie estrogeny pozytywnie wpływają na urodę kobiety. Dzięki nim zaokrąglają się piersi oraz sylwetka, a włosy stają się błyszczące i gęstsze (spowolniony zostaje proces wypadania włosów.)
Po ciąży włosy wypadają garściami ?
Zwiększone wypadanie włosów po ciąży związane jest z gwałtownym spadkiem stężenia estrogenów, które następuje już kilka godzin po porodzie. Dodatkowy stres oraz brak snu i czasu na regenerację organizmu w początkowym okresie macierzyństwa również nie wpływają korzystnie na kondycję włosów.
Czego NIE stosować?
Nie uchronimy się przed procesem wypadnięcia włosów, jednak poprzez dodatkowe działania możemy przyczynić się do pogorszenia tej sytuacji. Warto w tym czasie ograniczyć:
- zabiegi przy użyciu ciepła (prostowanie, lokowanie włosów)
- suszenie włosów gorącym powietrzem
- rozjaśnianie
- farbowanie
- szorowanie, pociąganie przy wycieraniu ręcznikiem
- powinno się również unikać syntetycznych szczotek o wąskim rozstawie, które ponadto rozczesując włosy mogą przyczyniać się do ich wyrywania.
Co robić, żeby sobie POMÓC?
Poprzez wdrożenie do codziennej pielęgnacji dobrych nawyków możemy pozytywnie wpłynąć na przyspieszenie, regeneracje włosów oraz całego organizmu.
Wybieraj kosmetyki o naturalnym składzie np. z dodatkiem ekstraktu z liści brzozy, pokrzywy lub kwiatu rumianku.
Używaj szczotki z naturalnym włosiem.
Zwróć uwagę na dietę!
Dieta również w temacie wzmocnienia włosów odgrywa bardzo ważną rolę. Okres połogu i laktacji przyczynia się do utraty niezbędnych dla organizmu witamin, makro- i mikroelementów. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania i stosować zdrowe produkty zawierające w składzie cynk, żelazo, miedź i witaminy z grupy B.
Dobrym rozwiązaniem będzie uzupełnienie diety w dodatkową suplementację.
Należy jednak pamiętać, że wypadanie włosów to naturalny proces, który cyklicznie występuje u każdego człowieka co około 3 miesiące, a wypadające włosy po porodzie to odwleczony proces, który nie nastąpił w czasie ciąży. Nie można zapomnieć o tym, że „jednorazowe” działania nie wpłyną na kondycję włosów, lecz musi być to długotrwały proces, dlatego kluczowa jest tu systematyczność.
Połóg i emocje oraz zmiany w organizmie kobiecym to niewątpliwie bardzo obszerny, a często pomijany temat. My, jako zespół położnych chcemy przygotować Cię na to co wydarzy się w Twoim życiu. Chcemy, abyś czuła się pewnie i bezpiecznie, zarówno na sali porodowej, jak i w domu w nowej rzeczywistości.
Kompleksowo zatem przygotowujemy przyszłych rodziców do porodu, pielęgnacji, laktacji, ale też też emocjonalnej sfery rodzicielstwa. Zapraszamy Cię na 3-dniowy mini kurs online Dobry Poród gdzie skupiamy się na fizycznych i emocjonalnych aspektach ciąży, porodu i połogu.
artykuł opracowała położna – Aleksandra Skowrońska