Ruchy dziecka – jak je rozpoznać i liczyć?

Promocja kończy się za:

Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

jak rozpoznać ruchy niemowlaka

Liczenie ruchów płodu jest bardzo ważne dla monitorowania jego zdrowia i dobrostanu.

Pierwsze ruchy są odczuwalne zazwyczaj w okolicach 18-24 tygodnia ciąży (t.c.) Już wtedy, bez napięcia, możemy obserwować chwile aktywności naszego dziecka. Najlepszym czasem na rozpoczęcie monitorowania ruchów będzie chwila, kiedy zyskamy pewność, że doznania których doświadczamy, to właśnie aktywność maluszka znajdującego się w łonie mamy (okolice 24–28tc). Wcześniej ruchy są bardzo delikatne i nie zawsze jednoznaczne dla ciężarnej.

Zgodnie z rekomendacjami PTPiG ruchy znajdującego się w macicy dziecka powinniśmy liczyć od ok 30 t.c. 

Możliwe sposoby liczenia ruchów płodu to:

  • Liczenie ruchów przez określony czas – zwykle 1-2 h dziennie, w czasie kiedy dziecko jest najbardziej aktywne. Powinnaś skupić się na ruchach dziecka i zliczyć, ile razy poczujesz jego kopnięcie, szturchnięcie lub inne wykazywane przez niego sygnały obecności. Należy pamiętać, że serie następujących bezpośrednio po sobie aktywności płodu, traktujemy jako jeden ruch. (Przed rozpoczęciem takiego liczenia polecamy zjeść duży posiłek).

Co powinnaś poczuć? 

To, że maluszek znajduje się w macicy i poprzez delikatne ruchy daje Tobie znać o swojej obecności. W ciągu pierwszej godziny powinnyśmy poczuć ok. 4 ruchy, w kolejnej powinno zostać to uzupełnione tak, by było ich ok 10. 

  • Monitorowanie chwil, w których dziecko jest aktywne (w ciągu dnia powinno być minimum 10 ruchów dziecka). Warto obserwować codziennie, by wiedzieć ok. której godziny (mniej więcej) ma miejsce 10 ruch. To pozwoli na zweryfikowanie tych momentów, kiedy będzie inaczej. Gdzie może w większym stopniu powinniśmy poobserwować naszego maluszka. Czasami w natłoku obowiązków umyka liczenie aktywności płodu – to zrozumiałe, dlatego warto mieć jakiś element odniesienia na bazie naszych codziennych obserwacji.
  • Używanie specjalnych plansz lub aplikacji, które pozwalają na zapisywanie ruchów dziecka i monitorowanie ich ilości. To też bardzo dobra metoda, która da nam obraz, kiedy malec jest aktywny, kiedy śpi, o której godzinie obserwujemy ruch numer 10.

Indywidualnie o wskazaniach do monitorowania ruchów płodu można porozmawiać z położną bądź lekarzem prowadzącym ciążę. Nie licz „kurczowo”, w każdym momencie dnia, ale pamiętaj, że właśnie taka spokojna, obserwacja może być dla nas punktem odniesienia do wychwycenia nieprawidłowości.

Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na konieczność liczenia ruchów dziecka, to m.in.

  • spadek aktywności malca,
  • brak ruchów dziecka przez dłuższy czas – aktywność inna niż zwykle,
  • nagle pojawiające się skoki aktywności,
  • brak ruchów w momencie, kiedy dziecko zwykle jest najbardziej aktywne.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy związane z ruchami dziecka, z ich liczeniem, nie wahaj się skontaktować z lekarzem lub położną, którzy pomogą Ci w ocenie sytuacji, zapewnią Ci odpowiednie wsparcie i opiekę. W sytuacjach niepokojących możesz zgłosić się na szpitalną izbę przyjęć położniczo- ginekologiczną – gdzie powołując się na brak obserwowania aktywności płodu, Ty z pewnością otrzymasz niezbędną pomoc, a samopoczucie dziecka zostanie ocenione przez lekarzy.

Jak więc dokładnie liczyć jeden ruch płodu i jak interpretować jedną serię ruchów.

  • Na początku, wybierz czas, kiedy dziecko jest najbardziej aktywne. Dobrym pomysłem będzie byś zjadła wcześniej posiłek, a następnie ułożyła się wygodnie. 
  • Usiądź lub połóż się w spokojnym miejscu i skoncentruj się na ruchach dziecka. Możesz położyć jedną rękę na brzuchu, aby lepiej poczuć aktywność maluszka.
  • Zaczekaj, aż poczujesz pierwszy ruch i zacznij liczyć czas, który upłynął między kolejnymi ruchami dziecka. (Może to być odczuwalne jak taki „motylki w brzuchu”, kopnięcia, przesunięcia wewnątrz brzucha.)
  • Licz każdy ruch dziecka, aż osiągniesz liczbę 4 doznań aktywności maluszka w ciągu pierwszej godziny i zostanie to uzupełnione w ciągu drugiej godziny obserwacji do 10 ruchów.
  • Zapisz czas, który upłynął między każdą aktywnością dziecka i ilość ruchów, którą policzyłaś. Pamiętaj, że serię następujących bezpośrednio po sobie aktywności malca, odczytujemy jako jeden ruch.
  • Powtarzaj tę czynność codziennie, aby poczuć się pewnie w obserwacji i wychwycić te momenty, kiedy coś jest inaczej i te, kiedy powinnaś zareagować. 

Pamiętaj! Nie porównuj aktywności Twojego maluszka, z tą, której doświadcza Twoja koleżanka: każda ciąża jest inna, a tempo i ilość ruchów dziecka mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak np. ułożenie łożyska. Dlatego ważne jest, aby monitorować aktywność dziecka regularnie i skonsultować się z lekarzem lub położną, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy.

Jeśli i Ty oczekujesz narodzin swojego dziecka, przygotuj się na to wydarzenie na naszym kursie szkoły rodzenia. Wybierz ten idealny dla siebie: stacjonarnie w Trójmieście, bądź online. Nasze doświadczone położne przygotują Cię na każdy wariant porodu: poród siłami natury oraz cesarskie cięcie. Omówione zostaną też takie tematy jak: połóg, karmienie piersią oraz pielęgnacja noworodka.

artykuł opracowała: położna, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna Anna Bulczak

może Cię również zainteresować