Jak przygotować ciało do porodu?

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

jak przygotować ciało do porodu

Wiele kobiet zastanawia się w jaki sposób powinny przygotować swoje ciało do porodu. Czy powinno się ogolić okolice intymne? Czy można mieć pomalowane paznokcie u stóp?  A co z lewatywą?

W Internecie krąży wiele opinii chociażby na temat samej lewatywy, po których przeczytaniu każda kobieta, zwłaszcza ta rodząca po raz pierwszy, może mieć wątpliwości co do zasadności jej stosowania.

Dzisiaj skupimy się na kwestiach, o które przed porodem kobiety pytają najczęściej. Mam nadzieję, że w poniższym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te, które nurtują również Ciebie.

Aktywność fizyczna w ciąży jako długofalowe przygotowanie do porodu

Bycie aktywną i świadomą swojego ciała przełoży się na Twoją sprawność podczas porodu. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń, śmiało możesz trenować odpowiednio do swoich możliwości, samopoczucia oraz zaleceń lekarza.

W czasie ciąży zaleca się aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności kilka razy w tygodniu. Wskazane są m.in. ćwiczenia aerobowe, czyli takie, które podniosą Twoje tętno. Możesz chodzić na spacery, biegać, jeździć na rowerze, czy pływać.

Kobiety, które przed zajściem w ciążę były aktywne oraz wykonywały ćwiczenia aerobowe o dużej intensywności, mogą kontynuować treningi, o ile w czasie ciąży nie pojawiły się ku temu przeciwwskazania. Jeśli przed ciążą jednak nie lubiłaś się ze sportem, zacznij od prostych ćwiczeń trwających chociaż kilkanaście minut.

Pamiętaj, że każda, nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna !

Lewatywa

Jej zastosowanie przed porodem to wyłącznie Twoja decyzja. Nie ma konieczności jej wykonania. Wiele kobiet decyduje się na ten zabieg w obawie, że do wypróżnienia dojdzie podczas akcji porodowej, kiedy będą na sali ze swoim partnerem. Może być tak, że przed rozpoczęciem porodu wystąpi u Ciebie biegunka, przez co organizm sam naturalnie się oczyści. Jeśli jednak podczas porodu w odbytnicy będą jakieś zalegania, to do ich uwolnienia dojdzie jeszcze przed narodzinami dziecka. Dzieje się tak zazwyczaj w drugim okresie porodu, kiedy kobieta zaczyna odczuwać silną potrzebę parcia. Gdybyś podczas porodu miała się tego krępować, bądź co gorsza – “zaciskać się”, zapominając o prawidłowym oddychaniu, to w trosce o swój komfort psychiczny? wykonaj lewatywę w domu?, przed wyjazdem do szpitala. Jeśli będzie to dla Ciebie trudne, a nie będziesz chciała angażować w to na przykład swojego partnera, po prostu zabierz zestaw do wykonania lewatywy ze sobą i poproś położną o pomoc w jej wykonaniu. Pamiętaj, że jedynym powodem wykonywania lewatywy przed porodem jest zwiększenie Twojego komfortu psychicznego.

Jeśli nie chcesz tego robić, to w porządku! Wypróżnienie się w czasie porodu jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, nikogo z personelu nie zdziwi, a już na pewno nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Golenie okolic intymnych

To również indywidualna kwestia każdej rodzącej. Nie jest to konieczne ani wymagane na sali porodowej. Ponadto golenie może doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej naskórka
i spowodować mikrourazy, co może mieć wpływ na gorsze gojenie się ewentualnej rany w obrębie krocza. Jeśli jednak od zawsze depilujesz się w tych miejscach i chcesz czuć się pewniej, to oczywiście decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj, aby również w tej kwestii mieć na uwadze jedynie swój komfort psychiczny. 

Paznokcie

Do porodu paznokcie u stóp możemy mieć pomalowane dowolnie, również lakierem hybrydowym. Jednak u rąk dobrze ich nie malować, chyba że bezbarwnie. Wszystko dlatego, że jeśli podczas Twojego porodu wymagane będzie założenie pulsoksymetru (urządzenia umieszczanego na palcu dłoni i oceniającego saturację krwi) to pomalowany paznokieć może zafałszować wynik lub całkowicie uniemożliwić odczyt. Jeśli jednak pozostawienie niepomalowanych paznokci u rąk będzie dla Ciebie bardzo problematyczne, postaraj się zostawić chociaż jeden, na którym w razie potrzeby pulsoksymetr będzie mógł zostać założony (zazwyczaj umieszczany jest on na palcu wskazującym).

Wada wzroku a poród 

Jeśli masz wadę wzroku to bardzo ważne jest, abyś już na wczesnym etapie ciąży wybrała się do okulisty. Skierowanie może wydać Twój lekarz ginekolog. Często przyszłe mamy obawiają się, że z wadą wzroku nie będą mogły urodzić naturalnie.

To jednak nie wysokość wady wzroku stanowi wskazanie do cięcia cesarskiego, a obecność poważnych dysfunkcji siatkówki oka. W takim przypadku istnieje ryzyko, że poród i związany z nim duży wysiłek fizyczny mogą ten stan pogłębić. Nie jest jednak regułą, że każda wada wzroku jest związana z pogorszonym stanem siatkówki oka, dlatego każda kobieta w ciąży, która nosi okulary lub soczewki powinna udać się do okulisty. Na wizycie zostaną wykonane niezbędne badania, które pozwolą specjaliście ocenić stan dna oka. Dopiero na tej podstawie lekarz może wydać zalecenia dotyczące drogi porodu.

Pamiętaj również, że jeśli na co dzień nosisz okulary bądź soczewki to nie ma żadnych przeciwwskazań abyś zostawiła je na czas porodu. Masz prawo widzieć co się dzieje w Twoim otoczeniu. Niektórzy okuliści zalecają zmienić soczewki na okulary, ze względu na fakt, iż podczas porodu zwiększa się ciśnienie w gałkach ocznych oraz zmniejsza produkcja łez, przez co przy założonych szkłach kontaktowych kobieta może odczuwać dyskomfort. Nie są one jednak zabronione na sali porodowej, więc to Twój wybór.

Inaczej będzie przy cięciu cesarskim, w tym przypadku na czas operacji konieczne jest pozbycie się wszelkich ciał obcych, w tym soczewek, więc jeśli kłopotem byłoby dla Ciebie ich wyciąganie przed operacją, możesz założyć okulary.

A co zabrać do szpitala?

Jadąc do porodu nie zapomnij o najważniejszym, czyli o dokumentach. Spis tych, które są najbardziej istotne oraz podpowiedź dotyczącą całej szpitalnej wyprawki znajdziesz w naszym poprzednim wpisie  Jak spakować torbę do szpitala? 

Pamiętaj też, że w naszym sklepie mamove.pl znajdziesz mnóstwo produktów polecanych przez nasze położne.

może Cię również zainteresować