Jak zmienić pieluszkę u chłopca i dziewczynki – wskazówki położnej.

Artykuł o tym jak zmieniać pieluszkę dziecku

Czy wiesz jakie są różnice pomiędzy pielęgnacją chłopca i dziewczynki? 

Poznaj zasady, dzięki którym zmiana pieluchy u dziecka nie będzie Ci już straszna!

Najpierw pod lupę weźmiemy zmianę pieluchy u dziewczynki:

🔹 Nie stosujemy przy pielęgnacji warg sromowych zasypek. Zamiast tego sięgnij po kremy np. maść pośladkową (jak zawsze polecamy Wam nasz ulubiony krem Zaspa).

🔹 Nie rozchylamy warg sromowych na siłę – wystarczy tyle, ile zagłębi nam się wacik nasączany wodą.

🔹 Po porodzie na pieluszce możesz zaobserwować czerwone kropki-pokaż je położnej, to pewnie moczany – fizjologiczna zmiana pojawiająca się po porodzie.

🔹 W pochwie może pojawiać się śluz – ten objaw jest również prawidłowy.

🔹 Pamiętaj, by okolice warg sromowych i wejścia do pochwy przemywać wacikiem od strony pępka w kierunku odbytu- bez poprawek! Dziewczynka ma krótka cewkę moczową – nie chcemy żeby bakterie E. Coli z odbytu dostały się do układu moczowego!

A teraz ważnych zasad przy zmianie pieluszki u chłopca.

🔸 Zasypki-jesteśmy na tak, może być jak najbardziej naturalna np. mąka ziemniaczana.

🔸 Czy odciągać napletek? Nie! Wyjątkiem jest cel higieniczny, pod napletkiem może zbierać się wydzielina, którą oczyszczamy w kąpieli-natomiast odciąganie może doprowadzić do powstania mikrourazów i tylko zacieśnić stulejkę, która tu fizjologicznie występuje.

🔸 Chłopcy oddają mocz do góry – w pampersie zawsze pen!s w dół.

🔸 Podczas pielęgnacji chłopca podnoś mosznę do góry– sprawdzaj czy nie zostały tam fragmenty stolca – skórka jest tu delikatna i łatwo się odparza.

🔸 Jeżeli Twój syn ma mosznę nieproporcjonalnie dużą – to prawdopodobnie ma w mosznie wodniaki – zmiany, które powinny do roku się wchłonąć – pediatra i położna będą kontrolować sytuację.

🔸Piersi u chłopca? Tak może być! Hormony mamy przekazywane wraz z mlekiem mogą doprowadzić u chłopca do obrzęku gruczołów piersiowych – taką sytuację należy obserwować, ale to minie.

Prawda uniwersalna i bardzo ważna wskazówka!

Pilnuj wielkości pieluszki! Jeżeli dziecko ma już ponad 3,5 kg powinien nosić pampers rozmiar 2!

A skoro zrobiło się tak dziecięco, to pędzimy do Ciebie z Paczką „Dziecko” – to zestaw materiałów który kompleksowo omawia temat pielęgnacji noworodka, również tę pieluszkową!

Paczka będzie idealnym rozwiązaniem dla rodziców spodziewających się maleństwa, jak i świeżo upieczonej mamy i taty. W paczce znajdziesz warsztaty – nasze bestsellery: pielęgnację noworodka wytłumaczoną krok po kroku, instrukcję obsługi niemowlaka: czyli wszystko to na co musisz się przygotować aby start w rodzicielstwo był spokojny.

artykuł przygotowała: Anna Bulczak, położna, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna

Podobał Ci się nasz artykuł? Zapraszamy na naszego Instagrama KLIK oraz Facebooka KLIK gdzie codziennie dzielimy się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem – jako mamy i jako położne 

Inne nasze artykuły

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie 🙂