Podróżowanie w ciąży.

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

wakacje w ciąży

Spodziewając się dziecka możesz zastanawiać się czy podróżowanie w ciąży, latanie samolotem i dalekie trasy są dozwolone? Czy to nie jest szkodliwe?

By udzielić rzetelnej odpowiedzi na ten temat, musimy rozdzielić ciążę na tę o fizjologicznym przebiegu i tę, w której występują różnego rodzaju powikłania.

W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości występujących w trakcie trwania ciąży, istotne jest zgłoszenie się do lekarza prowadzącego ciążę, ustalenie czy taki wyjazd jest możliwy i poinformowanie, jak powinien przebiegać. Może okazać się, że lekarz nie wyrazi zgody na podróż.

W ciąży, która przebiega bez zagrożeń, a więc prawidłowo, można podróżować. Mimo wszystko dobrym pomysłem jest rozmowa z lekarzem prowadzącym i omówienie sytuacji indywidualnie, ocena przebiegu ciąży, weryfikacja czy nie ma żadnego zagrożenia (np. ok. tygodnia przed planowaną podróżą).

Decydując się na formę transportu, należy zwrócić uwagę jaką trasę mamy do pokonania, jakie są fizyczne możliwości transportu. Wyjeżdżając w trasy długie i decydując się na podróż samochodem należy zadbać o możliwe bezpieczeństwo i wygodę podróży, ponadto bardzo ważne są przerwy, w trakcie których możemy skorzystać z krótkiego spaceru, zjeść spokojnie posiłek, zmienić pozycję.

W podróży samolotem przerwy w pozycji siedzącej będą równie istotne. Krótkie przejście, co jakiś czas, np. do toalety może okazać się dobrym rozwiązaniem. 

Kiedy zdecydujemy się na podróż samolotem ważna jest weryfikacja, do którego tygodnia ciąży jest możliwość lotu, są linie lotnicze, które po przekroczeniu danego tygodnia ciąży (przykład – 28 tydzień), proszą o okazanie stosownego zaświadczenia od położnej lub lekarza, że ciąża przebiega prawidłowo i istnieje tak zwana „zdolność do lotu”.Zdarzają się linie lotnicze, które nie wyrażają zgody na pojawienie się na pokładzie samolotu ciężarnej powyżej 37. tygodnia ciąży pojedynczej.

W przypadku kiedy spodziewamy się narodzin bliźniąt lub większej ilości dzieci – restrykcje związane z brakiem możliwości podróży samolotem, mogą pojawić się wcześniej (w przypadku ciąż mnogich, przed podróżą konieczna jest konsultacja z ginekologiem).

Ważne! Przejście przez skaner na bramkach jest bezpieczne. Zapięcie pasów w samolocie jest również bezpieczne dla Ciebie i dziecka. 

 

Przewiń na dół, aby sprawdzić o co należy zadbać podczas podróży w ciąży.

 

Uściślijmy w takim razie, na co należy zwrócić uwagę, jeśli planujemy podróż w ciąży:

Wygodna odzież.

Przerwy wiążące się ze zmianą pozycji, wstanie, krótki spacer, skorzystanie z toalety, ćwiczenia.

– Dbanie o odpowiednie nawodnienie, stałe picie wody.

– Zgodnie z decyzją lekarza prowadzącego ciążę, zastosowanie ewentualnych preparatów heparyny.

Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę, ustalenie czy podróż jest możliwa, czy ciąża przebiega prawidłowo.

– Odebranie stosownego zaświadczenia o możliwości lotu, którego mogą wymagać niektóre linie lotnicze.

Jeśli masz więcej pytań, wątpliwości rozwiej je z nami w naszym autorskim warsztacie: „Odpowiedzi na najczęstsze pytania w ciąży”. A jak kwestia podróży wygląda w przypadku niemowlaków? 

Już wkrótce na blogu poruszymy i ten temat!

może Cię również zainteresować