Wyciek wód płodowych

Bestsellery

Odpływanie płynu owodniowego

Czym jest PROM i czym różni się od PPROM’u?

PROM to przedporodowe pęknięcie błon płodowych powodujące odpływanie płynu owodniowego przed wystąpieniem regularnych skurczów porodowych. W czasie gdzie ciąża jest donoszona, czyli powyżej 37 tygodni + 0 dni.

Co zrobić gdy odpłyną wody płodowe?

Kiedy odpłynie Ci czysty płyn owodniowy i czujesz prawidłowo ruchy płodu to masz około 2 godziny na przybycie do szpitala, bądź poinformowanie swojego zespołu porodowego gdy chcesz rodzić w domu.

Jeżeli płyn owodniowy ma inny kolor niż lekko zmętniona woda to powinnaś od razu udać się do szpitala. Po przyjęciu na oddział szpitalny czekają Cię dwa sposoby postępowania o których przeczytasz poniżej.

Postawa wyczekująca.

U około 95% kobiet poród rozpoczyna się sam w przeciągu 72 godzin od odpłynięcia płynu owodniowego. Natomiast niesie to za sobą większe ryzyko powikłań zapalnych, dlatego postawę wyczekująca trwa zazwyczaj do 48 godzin, jeżeli nie ma wykładników stanu zapalnego.

Indukcja porodu.

Indukcja, czyli wywoływanie porodu. Druga aktywna postawa to indukcja porodu, czyli np. podłączenie pompy infuzyjnej z oxytocyną rozpuszczoną w soli fizjologicznej. To postępowanie niesie za sobą mniejsze ryzyko przedłużonej hospitalizacji matki i dziecka po porodzie oraz antybiotykoterapii.

PPROM

Jest to przedwczesne odpływanie płynu owodniowego poniżej 37 tygodnia ciąży. Dlaczego tak szybko odpłynął płyn owodniowy? Czynniki powodujące przedwczesne odpływanie płynu owodniowego nie są do końca poznane. Najczęstsze z nich to infekcja.

Jak rozpoznać odpłynięcie płynu owodniowego?

Delikatne sączenie się wód płodowych możesz pomylić z upławami lub delikatnym popuszczeniem moczu. Jak zatem sprawdzić, czy wydzielina która pojawia się na bieliźnie to płyn owodniowy?

Jeżeli nie jesteś pewna: nie czekaj bezradnie w domu tylko skonsultuj się ze swoim lekarzem bądź położną prowadzącą ciąże. U specjalisty podczas badania we wzierniku specjalista może zobaczyć czy gromadzi się płyn owodniowy na tylnej ścianie pochwy. Czasami jest tu przydatna współpraca z pacjentką, kiedy zakaszle bądź pochyli się do przodu. Widać wówczas wypływ płynu owodniowego z kanału szyjki macicy. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste i trzeba się wspomóc badaniem pH przy użyciu papierka lakmusowego. Prawidłowe pH wydzieliny pochwowej wynosi między 3,8-4,5 i wtedy papierek zabarwi się na kolor żółty.

Natomiast płyn owodniowy ma pH pomiędzy 7,1 a 7,3 – w tym przypadku papier zabarwi się granatowo. Niestety ta metoda nie jest do końca miarodajna, dlatego że podczas infekcji czy stosowania globulek, lubrykantów bądź kiedy obecne jest nasienie w pochwie, test będzie fałszywie dodatni.

Oddziały szpitalne dysponują bardziej czułymi testami. Jednak jednym z najlepszych narzędzi pomocniczych przy diagnozowaniu PPROM jest badanie USG oceniające ilość płynu owodniowego.

Odpłynięcie wód płodowych w ciąży przed 37 tygodniem.

Jeżeli jest to ciąża poniżej 34 tygodnia powinnaś udać się do ośrodka III referencyjności, natomiast powyżej 34 tygodnia ciąży może to być oddział II stopnia referencyjności.

Podczas pobytu w oddziale szpitalnym okresowo sprawdzany będzie dobrostan matki oraz płodu.

Jeżeli jesteś między 24 tygodniem ciąży, a 33 tygodniem + 6 dni otrzymasz również kortykosteroidy, które w przypadku porodu przedwczesnego zmniejszają ryzyko zaburzeń oddychania u wcześniaka.

Czy będzie trzeba wcześniej ukończyć ciążę?

W jaki sposób będzie ciąża ukończona? Odpowiedzi na te pytania są bardzo indywidualne. W przypadku kiedy wyznaczniki infekcyjne są niskie przyjmuje się postawę wyczekującą. Natomiast kiedy wyznaczniki te rosną do zagrażającego poziomu, pomimo antybiotykoterapii, ciąża może być ukończona przed czasem. O sposobie ukończenia ciąży decyduje lekarz nadzorujący w konsultacji z pacjentką.

może Cię również zainteresować