Szukaj
Close this search box.

Sex po porodzie

Seks w okresie połogu to temat delikatny, który wymaga zrozumienia i cierpliwości,  zwłaszcza biorąc pod uwagę zmiany fizyczne i emocjonalne, jakie towarzyszą świeżo upieczonej mamie. Zanim wrócisz do życia seksualnego po porodzie, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii o których przeczytaj w dzisiejszym artykule.

Gojenie się rany

Po porodzie kobieta przechodzi proces regeneracji ran połogowych niezależnie czy rodziła siłami i drogami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Jest to proces wymagający czasu, a powrót do współżycia powinien nastąpić po zakończeniu krwawienia. Wizyta u ginekologa około 6. tygodni po porodzie może dostarczyć dodatkowych wskazówek i rozwiązać wiele pojawiających się wątpliwości.

Komunikacja pomiędzy partnerami

Kluczowa jest otwarta rozmowa z partnerem na temat uczuć, obaw i oczekiwań dotyczących życia seksualnego po porodzie. Partner również może mieć swoje obawy, pamiętaj o tym. Nawet jeśli takie rozmowy są trudne, są potrzebne. Jeśli jest to dla Was temat który ciężko rozpocząć, prześlij partnerowi / partnerce ten artykuł. Może akurat on będzie dobrym bodźcem aby otwarcie porozmawiać o Waszych oczekiwaniach, czy obawach.

Emocje

Świeżo upieczeni rodzice doświadczają zmęczenia, a nowe dotąd nieznane obowiązki związanych z opieką nad dzieckiem często budzą niepokój. Zmiany hormonalne mogą wpływać na nastroje, dlatego ważna jest wzajemna otwartość i wyrażanie potrzeb. Otwarte mówienie o swoich emocjach, nawet jeśli do końca nie potrafimy ich nazwać jest bardzo ważne. Przebodźcowanie, syndrom touch out, czy zwykłe fizyczne zmęczenie – druga strona zapewne się nie domyśli i pamiętajcie – to działa w dwie strony!

Zmiany w organiźmie

Ciało kobiety przechodzi zmiany w trakcie ciąży i porodu. Akceptacja tych zmian oraz zrozumienie, że organizm potrzebuje czasu, jest kluczowe. Warto być świadomym fizjologicznych zmian, takich jak zmniejszona wilgotność pochwy. Po porodzie i w trakcie karmienia piersią to rzecz zupełnie normalna – fizjologiczna.

Antykoncepcja

Na pierwszej wizycie u ginekologa po porodzie warto porozmawiać o antykoncepcji. Pamiętaj, że karmienie piersią nie zwalnia Was z zabezpieczania się przed ciążą jesli takiej w najbliższym czasie nie planujecie. Wciąż bowiem istnieje BŁĘDNE przekonanie, że karmienie piersią jest formą antykoncepcji. To nieprawda!

 

Każda para to inna historia, a tempo i sposób powrotu do aktywności seksualnej mogą się różnić. W przypadku obaw lub problemów, skorzystaj z pomocy specjalistów, takich jak położna, ginekolog czy seksuolog. Pamiętaj, że kluczem jest wzajemne zrozumienie i wsparcie. 

 

Artykuł powstał w ramach akcji Dotykam – Wygrywam

może Cię również zainteresować

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?