Cukrzyca ciążowa

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

Cukrzyca ciążowa – czy jest się czego obawiać?

Będąc w ciąży, możesz usłyszeć od lekarza diagnozę – cukrzyca ciążowa. Jak radzić sobie z mierzeniem poziomu glukozy i jaki wpływ ma cukrzyca ciążowa na przebieg samej ciąży? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czynniki ryzyka.

Występowanie cukrzycy ciążowej uwarunkowane jest przede wszystkim genetycznie. O ile na geny nie mamy wpływu, o tyle istnieją również zależności między stylem życia a pojawianiem się cukrzycy ciążowej. Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, dowiedz się już teraz, o czym warto pamiętać, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej:

  • papierosy – z dostępnych badań wiadomo, że kobiety-palacze częściej zapadają na cukrzycę ciążową;
  • obniżenie masy ciała przed ciążą, uprawianie sportu i zdrowa, różnorodna dieta mają ogromny wpływ na uniknięcie cukrzycy w ciąży.

Cukrzyca, a ciąża.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która wiąże się z nieprawidłowymi wartościami glukozy we krwi.

Słysząc diagnozę „cukrzyca ciążowa” niejedna ciężarna martwi się, że choroba ta zostanie z nią już na zawsze. Istnieje jednak różnica między cukrzycą, a cukrzycą ciążową. Ta druga u większości kobiet po ciąży mija, a żeby się o tym przekonać, można wykonać badanie OGTT.

Badanie OGTT

Test obciążenia glukozą (OGTT) pozwala wykryć nieprawidłowości w poziomie glukozy zarówno w ciąży, jak i po porodzie. 

Badanie OGTT może poinformować nas o hiperglikemii. Wartości glikemii możemy sprawdzić na czczo, kiedy nie powinny przekraczać 92 mg/dl.

Podstawą skutecznej kontroli stężenia glukozy jest jego codzienne monitorowanie.

Monitorowanie poziomy glukozy.

Do pomiaru wartości glikemii dotychczas służył wyłącznie glukometr, czyli aparat, w którym umieszczamy specjalnie dedykowany pasek z kroplą krwi. Próbkę krwi pobieramy z opuszki palca, który uprzednio nakłuwamy specjalną, cienką igłą.

Problem może stanowić częstość pobrań. W przypadku cukrzycy ciążowej badanie glukometrem może być zalecone przez lekarza nawet kilka razy dziennie – to kwestia indywidualna dla każdej ciężarnej.

Kilkukrotnie nakłuwane te same miejsca na palcu mogą doskwierać. Dodatkowo, pomiar glukometrem to zazwyczaj nerwowość i stres podczas codziennego nakłuwania, co w przypadku ciężarnych jest szczególnie niepożądane.

Alternatywa dla glukometru.

Na rynku istnieje alternatywa dla tradycyjnych glukometrów – sensory do ciągłego monitorowania, które automatycznie dokonują pomiaru glikemii przez 24 godziny na dobę. Wyniki z sensora wysyłane są bezpośrednio na smartfon.

To nowoczesne narzędzie dla wszystkich osób chorujących na cukrzycę, także w przypadku cukrzycy ciążowej. Sensor jest mały, dyskretny, prosty w obsłudze, dokładny i komfortowy w użytkowaniu.

Jak korzystać z sensora?

Sensor zakładamy na wcześniej umytej i osuszonej tylnej powierzchni ramienia, a wyniki możemy śledzić na bieżąco we własnym telefonie. Mierzy on poziom stężenia glukozy automatycznie w ciągu dnia i nocy – również podczas snu. Generowane w aplikacji raporty można łatwo przesłać do lekarza prowadzącego ciążę, by ułatwić ewentualne zmiany w diecie czy stosowanych lekach.

Monitorowanie poziomu glukozy we krwi.

Obserwacja zmian stężenia glukozy pozwala na zrozumienie wpływu na jej poziom nieaktywności ruchowej, konkretnie spożywanych posiłków i insuliny. Co jest bardzo wygodne, sensor jest wodoszczelny i można się z nim kąpać, pływać czy ćwiczyć.

Badanie poziomu cukru z wykorzystaniem systemu ciągłego monitorowania jest bezpieczne zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka. Nieleczona cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko poronienia, makrosomii płodu i wielu wad rozwojowych u dziecka. Pamiętaj o badaniach przesiewowych w ciąży, a w przypadku nieprawidłowości omów je dokładnie ze swoim lekarzem prowadzącym i zaufaj medycynie.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Abbott. ADC-85268 v1.0

Bibliografia:

Cypryk K., Cukrzyca ciążowa – rozpoznawanie i leczenie. Praca poglądowa. 2016 Via Medica ISSN 2451-0122.

Cypryk K., Wender-Ożegowska E., Cukrzyca i ciąża. 2020 ISBN 978-83-7430-630-0.

Łagoda K., Kobus G., Bachórzewska-Gajewska H., Wpływ cukrzycy ciążowej na rozwój płodu. Praca poglądowa. ISSN Via Medica 1734-3321.

Wender-Ożegowska E., Bomba-Opoń D., Brązert J., Celewicz Z., Czajkowski K., Gutaj P., Malinowska-Polubiec A., Zawiejska A., Wielgoś M., Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą. 2017 Via Medica ISSN

może Cię również zainteresować