Miednicowe położenie dziecka

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

Dziecko ułożone miednicowo. Dlaczego tak się dzieje?

Okres ciąży to czas pełen zmian, zwłaszcza tych fizycznych, które przybliżają nas do momentu porodu, jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu. Niemniej, gdy na badaniu USG III trymestru okazuje się, że dziecko nie przygotowało się do porodu w odpowiedni sposób, pojawiają się obawy i pytania. Dlaczego dziecko może być ułożone miednicowo?

Zacznijmy od tego, że nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy często wynika z czynników dodatkowych, takich jak anomalie anatomiczne macicy, w tym wady czy obecność mięśniaków. Tzw. położenie miednicowe płodu występuje u ok. 3-4% pacjentek w ciążach donoszonych.

 

Pomimo to istnieją sposoby, które mogą pomóc dziecku obrócić się w prawidłową pozycję.

W dalszej części artykułu znajdziesz dokładną instrukcję wraz ze zdjęciami pozycji które mogą pomóc Twojemu dziecku dokonać obrotu w macicy. 

Co może przeszkadzać dziecku w obrocie?

Nieprawidłowa pozycja ciała podczas siedzenia (zanik lordozy lędźwiowej), siedzący tryb życia, a także brak wzmocnienia regularną aktywnością fizyczną prowadzi do szeregu elementów utrudniających normalne funkcjonowanie. 

To stąd bierze się ból pleców, lędźwi, przygarbiona pozycja ciała. To ostatnie prowadzi do spięcia największego mięśnia oddechowego, tj. przepony, ale również przykurczu mięśni międzyżebrowych. Przez to łatwiej o zadyszkę i zmęczenie przy prostych czynnościach. 

Jaki ma to związek z ułożeniem dziecka w macicy matki? Kolosalny! 

Dziecko i macica w trakcie ciąży rosną, ale przez przykurczone struktury układu ruchu maluch nie ma możliwości korzystać z miejsca, bo w rzeczywistości ma go za mało. 

Oddech i aktywność fizyczna 

Ważnym elementem jest prawidłowy oddech oraz aktywność fizyczna. Poprawna praca mięśni oddechowych i rozluźnienie mięśni są kluczowe zarówno dla matki, jak i dziecka. To właśnie te czynniki mogą wspomóc obrót dziecka do pożądanej pozycji główkowej. 

Przy prawidłowej pracy tych grup mięśniowych obecny w macicy bobas ma możliwość poruszania się o obracania do pożądanej przez nas pozycji (u płodu główka waży najwięcej, więc docelowa pozycja głową w dół nie powinna stanowić dla dziecka problemu). 

Druga to aktywność fizyczna – balans między siłą mięśni a ich możliwościami rozluźniania również jest kluczowy nie tylko do prawidłowego funkcjonowania w okresie ciąży, ale również umożliwia prawidłowe ułożenie dziecka w macicy. Spięty mięsień może stanowić dla malucha realną przeszkodę – dziecko próbuje wykonać obrót, ale na jego drodze stoi ściana włókien, które za nic nie chcą się poddać.

Do 32. tygodnia ciąży płód może przybierać różne pozycje – po tym czasie oczekujemy, że zaczyna się szykować do zbliżającego się porodu. Jeśli jest inaczej warto dodatkowo skonsultować możliwe opcje zmiany tej sytuacji. 

 

Gdzie szukać pomocy? 

Podstawą jest szkoła rodzenia, aby nauczyć się prawidłowo oddychać oraz pracować ciałem.

Kolejną osobę, którą należy odwiedzić to fizjoterapeuta uroginekologiczny. Obowiązkowa wizyta, na której specjalista określi, czy konkretne partie mięśniowe potrzebują wsparcia w rozluźnieniu i dobierze odpowiednie ćwiczenia do pracy w domu. 

Czasem bywa tak, że spięcie mięśni jest efektem odczuwanego stresu – jest to bardzo widoczne u tych mam, które bardzo nastawiały się na poród naturalny, a nieprawidłowe położenie dziecka jest jedyną do niego przeszkodą. Wtedy warto sięgnąć po hipnozę. Hipnoterapia w ciąży prowadzona przez wykwalifikowaną osobę ma za zadanie wspomóc rozluźniania całego ciała zarówno mamy, jak i nienarodzonego bobasa powodując jego obrót. 

Ćwiczenia wspierające obrót dziecka w brzuchu mamy.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych ćwiczeń, które możesz wykonywać jeśli twoje dziecko po ukończonym 32 tygodniu ciąży wciąż ułożone jest midnicowo. Pamiętaj, aby starać się maksymalnie zrelaksować swoje ciało, oddychać spokojnie i skupić się na pracy swojego ciała. 

Na twardym podłożu układamy się na plecach. Stopy całe przylegają do ziemi. Pod lędźwie i pośladki wkładamy twardą poduszkę, aby ta część twojego ciała była wyżej aniżeli spoczywające na ziemi barki.

Zalecamy pozostawać w tej pozycji 1 do 2 minut z uwagi na mogące pojawić się trudności w oddychaniu. 

W poniższej pozycji miarowo poruszamy pośladkami do pięt (rozciągając jednocześnie mięśnie tułowia) oraz do góry obniżając pozycję barków tak, aby były zlokalizowane poniżej lini lędźwi. Ta pozycja sprawi iż zgodnie z grawitacją głowa malca będzie dążyła do zmiany swojego położenia. Podczas tego ćwiczenia pamiętaj również o głębokim i spokojnym oddechu. 

Pozycję tą wykonujemy jedynie w obecności osoby asekurującej! Kolana i stopy powinny być ułożone na  stabilnym podłożu: na worku sako (jak na zdjęciu obok) lub na fotelu/kanapie. 

Uwaga! Przeciwskazaniem do wykonania niniejszego ćwiczenia jest nadciśnienie tętnicze. 

Obrót zewnętrzny (external cephalic version – ECV)

 

W momencie kiedy wszystkie powyższe metody takie jak ćwiczenia, opieka fizjoterapeutyczna, hipnoza czy nawet akupunktura zawodzą warto z lekarzem prowadzącym ciążę rozważyć opcję jaką jest obrót zewnętrzny. Jest to zabieg przeprowadzany w warunkach szpitalnych w ciąży donoszonej, którego celem jest mechaniczne obrócenie płodu w macicy mamy do położenia główkowego pod kontrolą USG. 

 

Więcej o obrocie zewnętrznym płodu (ECV) przeczytasz w tym artykule.

 

Zachęcamy Cię również do sprawdzenia naszego filmu o tym jak zachęcić dziecko do obrotu w macicy! Znajdziesz go TUTAJ.

może Cię również zainteresować