Pierwsza miesiączka po porodzie: co powinnaś wiedzieć?

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

Po porodzie następuje okres połogu, który trwa około 6 tygodni. W tym czasie kobieta przechodzi liczne zmiany fizyczne, morfologiczne oraz czynnościowe. Jednym z najbardziej odczuwalnych objawów połogu są odchody połogowe – krwawienie z dróg rodnych. Odchody połogowe na początku są krwiste i mogą zawierać skrzepy oraz strzępki błony śluzowej macicy. W pierwszym tygodniu zmieniają kolor na brunatny, a ich konsystencja staje się bardziej płynna. Po dwóch tygodniach stają się jaśniejsze, aż do żółtego koloru i mazistej konsystencji. Pod koniec trzeciego tygodnia powinny być białoszarawe i surowicze.

HIGIENA W OKRESIE POŁOGU

Odchody połogowe mogą stanowić pożywkę dla bakterii, dlatego ważna jest odpowiednia higiena. Podpaskę należy wymieniać po każdym skorzystaniu z toalety lub co około 3 godziny. Unikaj tamponów i kubeczków menstruacyjnych. Noszenie przewiewnej bielizny, kąpiele pod prysznicem w ciepłej (nie gorącej) wodzie oraz stosowanie łagodnych środków do higieny intymnej są kluczowe w higienie połogowej.

Pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie występuje po zakończeniu okresu wczesnego połogu, czyli najwcześniej po 6 tygodniach. Jeżeli pojawi się wcześniej, na przykład 5 tygodni po porodzie, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na pozostanie resztek poporodowych w macicy.

Miesiączka, a karmienie piersią

U mam karmiących piersią miesiączka może powrócić w okresie laktacji, ale również może wystąpić dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. Cykl miesiączkowy po połogu może być nieregularny, ale zazwyczaj stabilizuje się po dwóch cyklach. Intensywność miesiączek może się różnić od tych sprzed ciąży. Pamiętaj, że brak miesiączki podczas karmienia piersią nie oznacza, że nie możesz zajść w ciążę – karmienie piersią nie jest formą antykoncepcji.

Jak dbać o higienę podczas miesiączki po porodzie

Podczas miesiączki po zakończeniu połogu możesz stosować kubeczki menstruacyjne lub tampony. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu zasad higieny:

  • Noszenie bielizny z naturalnych materiałów, zapewnia komfort i wygodę.
  • Częsta wymiana podpasek/tamponów.
  • Mycie się pod prysznicem: unikaj kąpieli w wannie, używaj ciepłej wody i naturalnych środków higienicznych.
  • Podcieranie się od przodu do tyłu: zapobiega infekcjom.
  • Prawidłowa dieta i nawodnienie: zmniejsza dolegliwości związane z miesiączką.
  • Aktywność fizyczna: w miarę możliwości spróbuj wyjść na spacer, to korzystnie wpłynie na dolegliwości bólowe oraz obrzęki.
  • Odpowiednia ilość snu: zapewnia równowagę hormonalną.

NIEpokojące objawy

Jeżeli zauważysz którekolwiek z poniższych objawów, skonsultuj się z lekarzem:

  • Nieregularne krwawienie lub plamienie pomiędzy menstruacjami.
  • Brak miesiączki po około 8 tygodniach od porodu u kobiet nie karmiących piersią.
  • Brak miesiączki po około 8 tygodniach po zaprzestaniu karmienia piersią.
  • Intensywny zapach z dróg rodnych podczas krwawienia.
  • Pojawienie się menstruacji przed zakończeniem połogu.

Podsumowanie

Pierwsza menstruacja po porodzie może pojawić się nagle i niespodziewanie, albo wręcz przeciwnie: będziesz na nią czekać długo (szczególnie jeśli karmisz wyłącznie piersią). Pamiętaj, aby dbać o siebie i swoją higienę, a wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem ginekologiem-położnikiem lub położną.
Pamiętaj też, że nasze położne są do twojej dyspozycji nie tylko stacjonarnie w Gdyni, ale również podczas konsultacji z położną online. Jeśli cokolwiek przed porodem, czy po porodzie wzbudza twoje wątpliwości, nie wahaj się pytać.

może Cię również zainteresować