Pierwiastka (lub pierworódka) to kobieta, która po raz pierwszy będzie rodzić swoje dziecko.
Wieloródka, to kobieta, która urodziła już co najmniej jedno potomstwo. Wielorództwo może pomóc, to z pewnością. Może także stanowić swego rodzaju predyspozycję do czynników ryzyka okołoporodowego. Jakich? Oto materiał przygotowany przez doświadczoną położną, Paulinę Kowalewską.
Z pewnością w kolejnym porodzie, połogu i czasie opieki nad dzieckiem, doświadczenie, które mama zdobyła w poprzedniej ciąży, jest nieocenioną pomocą. Niemniej należy pamiętać, że każda ciąża, każdy poród, czy połóg są inne. To zupełnie nowe doświadczenie, kiedy oczekujemy na dziecko pierwsze, drugie, trzecie czy czwarte. Przygotowanie do narodzin kolejnego malca, jest równie ważne, jak to, któremu poświęcamy czas przygotowując się na narodziny pierwszego potomka.
Wśród czynników ryzyka, które mogą (ale oczywiście nie muszą) wystąpić, wymienić należy m. in. zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, czyli takiego, który odbywa się przed ukończeniem 37 t.c.
Dodatkowo, może istnieć ryzyko cięcia cesarskiego, nawet, jeśli poprzedni poród odbył się drogami natury. Możliwe jest ryzyko wynikające z czynników wpływających na rozwój wewnątrzmaciczny płodu, takich jak np. zahamowanie wzrostu płodu.
Kobiety wieloródki mogą mieć także zwiększone ryzyko krwawienia podczas porodu, a także infekcji dróg rodnych, czy moczowych. Istotne jest także, że kobiety, które posiadają już potomstwo, mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej.
Ważne jest to, by nie martwić się na zapas, ale jednocześnie wszystkie kobiety będące w ciąży, zarówno kobiety przygotowujące się do pierwszego porodu, jak i wieloródki, powinny regularnie odwiedzać lekarza prowadzącego ciążę. Są one zobowiązane do przestrzegania zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań w okresie ciąży i porodu.
Dodatkowym zadaniem w trakcie każdej ciąży jest odpowiednie przygotowanie do porodu i czasu, który będzie następował po nim. Zarówno do porodu, jak i do połogu przygotujesz się podczas zajęć w naszej szkole rodzenia – dołącz do kilkunastu tysięcy zadowolonych kursantów!
Pamiętaj, że czas ciąży, to czas oczekiwania, ale też czas działania. Jeśli jesteś mamą wiem, że możesz mieć poczucie, że jakoś to będzie, już przez to przecież przechodziłaś. Możesz mieć wrażenie, że nie masz czasu. Proszę, mimo posiadanego doświadczenia, działaj! Wpleć ćwiczenia, edukację, chwilę na przygotowania do Twojej codzienności. Położnicza wiedza zmienia się, zalecenia ginekologów również, warto więc na bieżąco aktualizować swoje porodowe horyzonty!
artykuł opracowała: położna, Paulina Kowalewska