Szukaj
Close this search box.

Dotykam – wygrywam

Po co mi badanie?

Pewnie niejednokrotnie słyszałaś na wizycie u ginekologa “zaleca się samobadanie piersi”.  Jak to zwykle bywa, usłyszałaś, pamiętałaś i… zapomniałaś. W natłoku codziennych spraw, obowiązków, pracy, opieki nad dzieckiem i domem, zapomniałaś o opiece nad… sobą. A systematyczność jest tu kluczem. Musisz poznać i zapamiętać swoje piersi, by móc zauważyć nawet najmniejsze pojawiające się w nich zmiany. Dotykaj swoich piersi! Dzięki szybkiemu zlokalizowaniu zmiany, masz możliwość żyć. Rak piersi wykryty we wczesnym etapie jest niemal w 100% wyleczalny!

Jak się dotykać?

Po pierwsze: regularnie – ale to już wiesz.

Kolejną kwestią jest termin, którego warto się trzymać w samobadaniu piersi. Wybierz jeden dzień między 6. a 9. dniem cyklu i dotykaj swoich piersi: przed lustrem, pod prysznicem czy w leżąc w łóżku.

Samobadanie krok po kroku:

  • Będąc przed lustrem, podnieś ręce do góry, a następnie spójrz na kształt i kolor skóry piersi – czy skóra się nie marszczy, czy brodawki nie są wciągnięte.
  • Opuść ręce i oprzyj je na biodrach – ponów obserwację.
  • Ściśnij brodawki obu piersi i obserwuj czy nie pojawia się wydzielina.
  • Lewą rękę połóż za głową, a prawą na lewej piersi. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi, przesuwaj palce do jej środka. Naciskaj trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kręgi wokół piersi. Staraj się nie ominąć żadnego miejsca na piersi.
  • Zbadaj również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.
  • Tak samo skontroluj drugą pierś i pachę. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.

Samobadanie zajmuje chwilę, a regularne dotykanie swoich piersi pozwoli Ci poznać ich budowę i wykryć ewentualne guzki, które nie muszą wcale być RAKIEM! W przypadku, gdy wyczujesz zmianę, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Być może konieczna będzie dalsza diagnostyka, leczenie, a być może zmiana okaże się fizjologią – by nie wpaść w panikę i rozwiać wątpliwości koniecznie udaj się do specjalisty.

Dotykam = Wygrywam 

Kampania Dotykam = Wygrywam to nie tylko promowanie samobadania piersi. W ramach akcji powstała BIUSTOapka, a także punkty reCYClingu – czyli miejsca, w których możesz oddać swój niepasujący biustonosz i w zamian otrzymać kupon o wartości 20zł do sieci sklepów bieliźniarskich Panache. Listę miejsc biorących udział w reCYClingu znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz już dziś zadbać o zdrowie swoich piersi, warto skorzystać z usług profesjonalnej brafitterki, która dobierze dla Ciebie biustonosz wygodny, ale i zdrowy. W tym temacie również wspiera kobiety kampania Dotykam=Wygrywam – listę sklepów wspierających i świadczących usługi w akcji znajdziesz na www.dotykamwygrywam.pl

Jako położne, przyjaciółki kobiet i Certyfikowane Doradczynie Laktacyjne zwracamy się z apelem: niech ten październik będzie początkiem regularnej dbałości o nasz kobiecy atut – dotykajmy swoich piersi systematycznie!

Artykuł powstał w ramach akcji Dotykam – Wygrywam

może Cię również zainteresować

Ryzyko wielorództwa.

Pierwiastka (lub pierworódka) to kobieta, która po raz pierwszy będzie rodzić swoje dziecko.  Wieloródka, to kobieta, która urodziła już co...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?