VBAC, czyli poród naturalny po cesarskim cięciu.

Promocja kończy się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bestsellery

poród naturalny po cc

Czym jest VBAC?

VBAC to nic innego jak poród drogami natury po przebytym wcześniej cięciu cesarskim (z ang. vaginal birth after cesarean). Pomimo tego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ilość cięć cesarskich znacznie się zwiększyła, jest grono kobiet, które pragną urodzić naturalnie po tym, jak ich pierwsze dziecko narodziło się drogą operacyjną. Choć VBAC wiąże się z pewnym ryzykiem, dla wielu kobiet jest to ważna kwestia, gdyż poród drogami natury może przynieść wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Cięcie cesarskie jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego lekarz przecina skórę i warstwy mięśni brzucha oraz macicy, aby wydobyć dziecko. Jest to często konieczne w przypadku powikłań lub problemów zdrowotnych zarówno matki, jak i dziecka. Niemniej jednak, należy pamiętać, iż jest to zabieg operacyjny, który wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań pooperacyjnych, infekcji lub wystąpieniem masywnego krwawienia, a także może wydłużyć czas powrotu do pełnej sprawności po porodzie. W obecnym czasie świadomość i wiedza na temat cięcia cesarskiego wśród kobiet wzrasta, co wiąże się z chęcią podjęcia próby porodu naturalnego. Oczywiście należy także wspomnieć, że ciąża po cesarskim cięciu jest często klasyfikowana jako ciąża wysokiego ryzyka. To oznacza, że wymaga ona specjalnej opieki i nadzoru lekarzy oraz położnych, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu tego typu porodów.

Jakie czynniki wpływają na decyzję o VBAC?

Jednym z najważniejszych czynników jest przyczyna poprzedniego cesarskiego cięcia. Jeśli cesarskie cięcie zostało wykonane z powodu problemów zdrowotnych matki (np. nieprawidłowa budowa miednicy lub wskazania pozapołożnicze) to te wskazania nadal występują i mogą oznaczać, że poród naturalny nie będzie bezpieczną opcją.

Ważną kwestią jest również czas jaki upłynął od ostatniego cięcia cesarskiego, a momentem kolejnego porodu. Za bezpieczny odstęp czasu, w którym macica miała szansę się zregenerować uważa się okres minimum 18 miesięcy od operacji.

Kolejnym punktem, na który lekarz prowadzący ciąże zwróci uwagę, będzie to ocena w obrazie USG grubości blizny po cięciu cesarskim. Powinna wynosić ona w najcieńszym miejscu nie mniej niż 2 milimetry.

Jednakże, jeśli ciąża przebiega bez problemów, a kobieta jest odpowiednio monitorowana i przygotowana, wszelkie wymienione parametry są dobre, a poprzednie cesarskie cięcie było wykonane z powodu okoliczności, które nie występują w obecnej ciąży, to poród naturalny może być bezpieczną i satysfakcjonującą opcją.

Decyzja o planowaniu VBAC zawsze powinna być kwestią indywidualną danego przypadku oraz obejmować dyskusję z lekarzem na temat ryzyka powikłań, a także alternatywnego zakończenie ciąży jakim jest powtórne cesarskie cięcie.

Warto na koniec jeszcze wspomnieć, iż poród naturalny po wykonanym dwukrotnie cięciu cesarskim nie jest zalecany ani uważany za bezpieczny.

Zarówno o porodzie siłami i drogami natury, jak i o opcji cesarskiego cięcia mówimy obszernie podczas kursu szkoły rodzenia online – sprawdź sama i przygotuj się na każdy z tych scenariuszy!

artykuł opracowała położna, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna: Aleksandra Skowrońska

może Cię również zainteresować