W obecnych czasach bardzo dużo mówi się nie niedoborach witamin, zwłaszcza witaminy D3. Do wytworzenia witaminy D3 w skórze niezbędne jest światło słoneczne.
Noworodki i niemowlęta są głównie narażone na niedobór witaminy D3, ze względu na ich intensywny rozwój i wzrost. Niedobór witaminy D3 może skutkować krzywicą kości, ale nie tylko. Poza wpływem na układ kostny witamina D3 bierze czynny udział w regulacji pracy narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, ale też przyczynia się do uruchomienia reakcji obronnych w kontakcie z drobnoustrojami.
Obecne zalecenia mówią o konieczności suplementacji witaminy D3 od pierwszych dni życia dziecka w dawce 400 jm. na dobę niezależnie od sposobu karmienia. W mleku kobiecym obecna jest witamina D3, jednak jej ilości nie są wystarczające, aby pokryć zapotrzebowanie noworodka lub niemowlaka, a wystawianie dziecka na promieniowanie słoneczne niesie za sobą niekorzystne konsekwencje.
Po 6. miesiącach od porodu dawka witaminy D3 może być podwyższona do 600 jm. Zmianę dawki należy skonsultować jednak z pediatrą. Dzieciom urodzonym przedwcześnie rekomenduje się podaż 800 jm. na dobę zaczynając od wieku skorygowanego.
W asortymencie aptek znajdziemy ogromny wybór preparatów z witaminą D3 dla niemowląt. Wybierając preparat dla swojego dziecka weź pod uwagę kilka następujących kwestii:
Sposób podania – dostępne są preparaty w formie kapsułek twist-off, aerozolu i w kroplach. Witaminę D3 podaje się dziecku bezpośrednio do jamy ustnej – w przypadku kapsułek istnieje ryzyko wyślizgnięcia się jej z rąk i wpadnięcie do buzi dziecka!
Status produktu – część preparatów to leki – preparaty OCT (oznacza to, że skład podany na opakowaniu musi pokrywać się ze składem rzeczywistym (przykładem takiego preparatu jest Vigantol). Zwróć na to uwagę! Niestety większość preparatów to suplementy.
Skład – dwa najpopularniejsze nośniki witaminy D3 w preparatach to olej słonecznikowy (Bioraon, APO) oraz olej MCT (D-vitum, Juvit, Molekin)– część maluchów może reagować mocniejszym ulewaniem na olej MCT; unikamy oczywiście preparatów z dodatkami słodzącymi.
Podsumowując, witaminę D należy suplementować u dziecka od pierwszych dni życia. Wybierając preparat patrz na skład oraz status produktu: powinien to być lek, a nie suplement. Najwygodniejsza forma do podania to kropelki lub spray.
Jeśli spodziewasz się dziecka, albo już jesteś rodzicem, zapraszamy Cię na naszą stronę zaufajpoloznej.pl gdzie znajdziesz szeroką ofertę warsztatów prowadzonych przez położne, a także kursy szkoły rodzenia w formie online oraz stacjonarnie w Gdyni oraz w Gdańsku!