Opieka położnej w Polsce

Opieka położnej w Polsce
Kilka słów o tym jak to się zaczęło.

Zawód położnej to jeden z najstarszych zawodów świata. Początkowe wzmianki o zawodzie położnej traktują przede wszystkim o przyjmowaniu porodów oraz opatrywaniu ran?.

W ciągu całej swojej historii zawód położnej przeszedł ogromną transformację, aby finalnie stać się jednym z najważniejszych zawodów wspierających zdrowie kobiet na całym świecie. Położne są wszędzie – w wielkich światowych aglomeracjach, małych miasteczkach, w dzikich zakątkach kuli ziemskiej.

Położna to autonomiczny zawód, w pełni samodzielny.

Jak wygląda opieka położnej w naszym kraju? ?

Położna co do zasady sprawuje opiekę położniczą i ginekologiczną, a także pielęgnacyjną nad kobietą oraz noworodkiem do 2 miesiąca życia lub do czasu ustania karmienia piersią. W praktyce, w Polsce najczęściej kobiety po raz pierwszy mają kontakt z położną w trakcie ciąży.

Kiedy wybrać położną?

Położną należy wybrać w okolicy II trymestru ciąży, pomiędzy 21, a 26 tygodniem ciąży. Warto pamiętać, że nie obowiązuje nas tu zasada rejonizacji. W trakcie ciąży położna zadba o Twoją edukację położniczą – powinna nauczyć Cię jak prawidłowo oddychać w ciąży, jak dbać o siebie i maleństwo, które nosisz pod sercem. Położna przygotuje Cię do opieki nad noworodkiem?, oraz do okresu laktacji?. Opieka położnicza przed porodem powinna również obejmować edukację poporodową: porozmawiaj ze swoją położną o tym jak rozpoznać depresję poporodową, baby blues, jak przygotować się na zmiany w życiu jakie niesie nowy członek rodziny.

Jeśli wybierzesz położną dopiero po porodzie, pamiętaj, że opieka położnej obejmuje nie tylko opiekę nad mamą, ale także nad dzieckiem. Zgodnie z polskim prawem, położna powinna odwiedzić noworodka w domu przynajmniej cztery razy po urodzeniu.

W trakcie takich wizyt, położna pokaże Wam – rodzicom, jak poprawnie pielęgnować maluszka, jak podnosić, a przede wszystkim sprawdzi jego wagę i przyrost masy ciała (wybierając położną upewnij się, że ma ze sobą wagę). Położna pomoże w kwestiach laktacji?, odpowie na wszystkie nurtujące rodziców pytania.❓︎

W trakcie wizyt położna również zbada mamę i jej stan po porodzie – zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Położna może również ściągnąć szwy, jeśli takie zostały założone. Wskaże kiedy udać się na wizytę do pediatry oraz innych specjalistów.

Czym kierować się przy wyborze położnej??‍⚕️

Warto rozmawiać, pytać znajomych, mam w swoim miejscu zamieszkania. Szukać w Internecie. Zwróć uwagę na to, czy położna posiada najnowszą wiedzę – wszyscy wiemy, że metody naszych babć i mam stosowane były przez lata, ale w wielu przypadkach teraz mamy nowe wytyczne np związane z pielęgnacją noworodka, czy dietą mamy karmiącej która, przypominamy, NIE ISTNIEJE.

Pamiętaj, że decyzja raz podjęta nie jest decyzją na zawsze! Jeśli coś budzi twoje wątpliwości, położną zawsze możesz zmienić.

A jeśli mieszkasz w Trójmieście, bądź okolicach, możesz skorzystać z wizyt patronażowych naszych położnych, wykwalifikowanych i ciągle podnoszących swoje kompetencje – super kobiet. Nasze położne chętnie odwiedzą Cię przed porodem, albo tuż po aby wesprzeć w opiece nad maluszkiem, sprawdzić Twój stan zdrowia, porozmawiać i rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości.

Podobał Ci się nasz artykuł? Zapraszamy na naszego Instagrama KLIK oraz Facebooka KLIK gdzie codziennie dzielimy się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem – jako mamy i jako położne ❤

Inne nasze artykuły

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?