Szkoła rodzenia online do 80% taniej! Nie czekaj, cena rośnie każdego dnia!

Szukaj
Close this search box.

Opieka położnej w Polsce

Kilka słów o tym jak to się zaczęło.

Zawód położnej to jeden z najstarszych zawodów świata. Początkowe wzmianki o zawodzie położnej traktują przede wszystkim o przyjmowaniu porodów oraz opatrywaniu ran?.

W ciągu całej swojej historii zawód położnej przeszedł ogromną transformację, aby finalnie stać się jednym z najważniejszych zawodów wspierających zdrowie kobiet na całym świecie. Położne są wszędzie – w wielkich światowych aglomeracjach, małych miasteczkach, w dzikich zakątkach kuli ziemskiej.

Położna to autonomiczny zawód, w pełni samodzielny.

Jak wygląda opieka położnej w naszym kraju? ?

Położna co do zasady sprawuje opiekę położniczą i ginekologiczną, a także pielęgnacyjną nad kobietą oraz noworodkiem do 2 miesiąca życia lub do czasu ustania karmienia piersią. W praktyce, w Polsce najczęściej kobiety po raz pierwszy mają kontakt z położną w trakcie ciąży.

Kiedy wybrać położną?

Położną należy wybrać w okolicy II trymestru ciąży, pomiędzy 21, a 26 tygodniem ciąży. Warto pamiętać, że nie obowiązuje nas tu zasada rejonizacji. W trakcie ciąży położna zadba o Twoją edukację położniczą – powinna nauczyć Cię jak prawidłowo oddychać w ciąży, jak dbać o siebie i maleństwo, które nosisz pod sercem. Położna przygotuje Cię do opieki nad noworodkiem?, oraz do okresu laktacji?. Opieka położnicza przed porodem powinna również obejmować edukację poporodową: porozmawiaj ze swoją położną o tym jak rozpoznać depresję poporodową, baby blues, jak przygotować się na zmiany w życiu jakie niesie nowy członek rodziny.

Jeśli wybierzesz położną dopiero po porodzie, pamiętaj, że opieka położnej obejmuje nie tylko opiekę nad mamą, ale także nad dzieckiem. Zgodnie z polskim prawem, położna powinna odwiedzić noworodka w domu przynajmniej cztery razy po urodzeniu.

W trakcie takich wizyt, położna pokaże Wam – rodzicom, jak poprawnie pielęgnować maluszka, jak podnosić, a przede wszystkim sprawdzi jego wagę i przyrost masy ciała (wybierając położną upewnij się, że ma ze sobą wagę). Położna pomoże w kwestiach laktacji?, odpowie na wszystkie nurtujące rodziców pytania.

W trakcie wizyt położna również zbada mamę i jej stan po porodzie – zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Położna może również ściągnąć szwy, jeśli takie zostały założone. Wskaże kiedy udać się na wizytę do pediatry oraz innych specjalistów.

Czym kierować się przy wyborze położnej?

Warto rozmawiać, pytać znajomych, mam w swoim miejscu zamieszkania. Szukać w Internecie. Zwróć uwagę na to, czy położna posiada najnowszą wiedzę – wszyscy wiemy, że metody naszych babć i mam stosowane były przez lata, ale w wielu przypadkach teraz mamy nowe wytyczne np związane z pielęgnacją noworodka, czy dietą mamy karmiącej która, przypominamy, NIE ISTNIEJE.

Pamiętaj, że decyzja raz podjęta nie jest decyzją na zawsze! Jeśli coś budzi twoje wątpliwości, położną zawsze możesz zmienić.

A jeśli mieszkasz w Trójmieście, bądź okolicach, możesz skorzystać z opieki położnej po porodzie naszych położnych, wykwalifikowanych i ciągle podnoszących swoje kompetencje – super kobiet. Nasze położne chętnie odwiedzą Cię przed porodem, albo tuż po aby wesprzeć w opiece nad maluszkiem, sprawdzić Twój stan zdrowia, porozmawiać i rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości.

może Cię również zainteresować

Metody niwelowania i rehabilitacji ran po porodzie cesarskim cięciem i siłami natury

Po porodzie goję się…

Urodziłaś dziecko, jesteś Mamą.    Po porodzie mogła zostać na Twojej skórze swoista “pamiątka” – blizna, przypominająca o przyjściu na...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?