Szukaj
Close this search box.

Aktywność fizyczna w ciąży.

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna kobiet w ciąży jest nie tylko bezpieczna, ale i wskazana, a z drugiej nadal słychać głosy mówiące o tym, że aktywność może prowadzić do porodu przedwczesnego, co medycyna obaliła ładnych parę lat temu.

Jak zatem podejść do tego tematu w sposób bezpieczny i na co zwrócić uwagę podczas aktywności w ciąży? Raz na zawsze rozprawmy się z mitami!

Zacznijmy od tego, że aktywność fizyczna niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów: 

  • wzmocnienie mięśni utrzymujących w dobrej kondycji szkielet ciała, przez co niweluje dolegliwości bólowe,
  • poprawia działanie układu oddechowego, a tym samym przyczynia się do prawidłowego oddechu, a sprawny oddech skutkuje sprawniejszym i łatwiejszym przebiegiem porodu,
  • usprawnia działanie układu krwionośnego, co wiąże się z odpowiednim rozwojem łożyska i płodu,
  • ogólna dobra kondycja ciała predysponuje do lepszej i sprawniejszej regeneracji po porodzie,
  • przyczynia się do lepszego metabolizmu węglowodanów, co może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej i nadmiernego przyrostu masy ciała w ciąży.  

Bardzo ważne jednak jest to, że każda osoba (również nieciężarna) musi mieć odpowiednie przygotowanie dotyczące odpowiedniej techniki wykonywanych ćwiczeń. Dlatego też, jeśli ciężarna nie czuje się odpowiednio przygotowana powinna zasięgnąć pomocy trenera zajmującego się kobietami w tym okresie.

Taka osoba pomoże również dostosować intensywność ćwiczeń w stosunku do aktywności podejmowanych aktywności przed zajściem w ciążę, a także skoryguje technikę wykonywanych ćwiczeń, aby nie doprowadziły one do odwrotnego skutku w stosunku do tego zamierzonego.

To, o czym nadal często zapominamy to fakt, że każdy człowiek jest indywidualnością. Każda kobieta przeżyje ciążę na swój, odrębny sposób. Wynika to chociażby z faktu różnego funkcjonowania przed ciążą. Właśnie dlatego do wielu aspektów, również do aktywności fizycznej w ciąży należy podejść bardzo indywidualnie.

Aby pomóc Ci to zrobić poniżej zamieszczamy wskazówki, na co zwrócić uwagę przed wykonywaniem ćwiczeń:
  • porozmawiaj z ginekologiem  – wielu trenerów, zwłaszcza prowadzących zajęcia grupowe przed ich rozpoczęciem wymaga, aby ciężarna  porozmawiała ze swoim lekarzem prowadzącym, który potwierdzi możliwość uczestniczenia w zajęciach
  • bezpieczeństwo – zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo. Dobierz odpowiedni strój nie ograniczający ruchów. Zwróć również uwagę na dobre obuwie z antypoślizgową podeszwą, które będzie stabilizowało Twoje stopy i stawy skokowe.
  • woda – zapotrzebowanie w ciąży na płyny wynosi ok. 2,5 l na dobę, przy podejmowaniu aktywności fizycznej ulega zwiększeniu.
  • intensywność ćwiczeń – nie doganiaj grupy (pamiętamy o indywidualności). Jeśli masz zadyszkę lub kręci Ci się w głowie zwolnij, pochodź trochę w miejscu, napij się wody i ustabilizuj oddech; ćwiczenia mają być dla Ciebie przyjemnością, a nie udręką.
  • regularność ćwiczeń – intensywność ćwiczeń nie jest najważniejsza, najistotniejsza jest regularność. Nawet jeśli wybierasz wyłącznie pływanie o małej intensywności spróbuj uczęszczać na niego 3 x w tygodniu. Jeśli jednak w ogóle nie podejmowałaś aktywności przed ciążą – zacznij od ćwiczeń 1 x w tygodniu i stosunkowo zwiększaj częstotliwość.
  • konsultacja ze specjalistą – jeśli nie czujesz się pewnie w podejmowanej aktywności lub nie ćwiczyłaś przed ciążą zasięgnij porady trenera lub fizjoterapeuty. Pomogą Ci dobrać ćwiczenia dostosowane do Twojej aktualnej kondycji i samopoczucia.

artykuł opracowała położna – Aleksandra Leśniewska

może Cię również zainteresować

Instrukcja jak wykonać masaż krocza

Masaż krocza.

Masaż krocza – temat, o którym mówi się coraz więcej i coraz częściej. I bardzo dobrze, ponieważ może on stanowić...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?