WYPRZEDAŻ ŚWIĄTECZNA! Nasze BESTSELLERY do 80% taniej! 👉🏻 Sprawdź!

Wieczorne rytuały z noworodkiem

Czy słyszałaś o wieczornych rytuałach, które warto wprowadzić w życiu niemowlaka? Czym są, jaki mają wpływ na dziecko i czy warto je praktykować – na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule, którego sponsorem jest marka kosmetyków Yumi Baby.

Wieczorny rytuał.

Wieczorne rytuały to czynności, które wykonuje rodzic z dzieckiem, angażując przy tym jego zmysły dotyku i węchu. Ten ostatni jest jednym z najbardziej pierwotnych i najwcześniej rozwijających się zmysłów. Dzięki ukształtowanemu w życiu płodowym zmysłowi węchu noworodek wędruje po klatce piersiowej i brzuchu mamy, aż do źródła słodkiego zapachu mleka.

Z kolei płodowy rozwój zmysłu dotyku jesteśmy w stanie podejrzeć choćby podczas badania USG – gdy dziecko ssie kciuk lub dotyka swojej buzi.

Po porodzie noworodek działa instynktownie, z uwagi na wciąż obecną niedojrzałość zmysłów. Młody układ nerwowy chroni go w ten sposób przed nadmiarem bodźców, by z czasem uwrażliwić się i odpowiednio reagować.

Rozwój zmysłów dziecka.

Na początek weźmy pod lupę wieczorną kąpiel dziecka. Kąpiel noworodka to świetna okazja do nawiązania więzi rodzic – dziecko, dlatego często tatusiom przypada to zadanie. Przy okazji kąpieli uczymy dziecko dotyku. Kontakt ze znanym z życia płodowego środowiskiem wodnym, przyjemna temperatura wody i pomieszczenia, przygaszone światło i delikatne ruchy rodzica zdecydowanie mają wpływ na rozwój tego zmysłu u noworodka.

Podczas kąpieli możemy rozwijać również dziecięcy zmysł węchu. Pomóc w tym mogą kosmetyki, które otulą przyjemnym zapachem delikatną skórę noworodka, będą bezpieczne i przyjemne dla małego noska. Produktem, który może budzić przyjemne skojarzenia u rodziców i budować takie same u dziecka jest Delikatna pianka do mycia ciałka i włosków od pierwszego dnia życia Yumi Baby.

Subtelny jabłkowo-rabarbarowy zapach wpłynie pozytywnie na rozwój węchu niemowlaka. Co ważne, produkty Yumi Baby zawierają 98% składników pochodzenia naturalnego, w tym 99% soku z liści aloesu, co czyni je hipoalergicznymi i dostępnymi dla osób z AZS

Po kąpieli proponujemy dalsze czerpanie korzyści z dotyku – czas na masaż! 

Dotyk ma niesamowitą moc. Koi, uspokaja, daje przyjemność i poczucie bezpieczeństwa. Dotykamy się, przytulamy, głaskamy, całujemy. Otulamy dziecko, a ono milknie, wtula się, by całym sobą poczuć nasze ciepło, zapach, bicie serca. Skąd takie zachowanie?

To wszystko jest mu dobrze znane, jest jego najlepszym schronieniem. Wieczorny masaż zrelaksuje dziecko i uspokoi je, a także sprawi, że uodporni je na stres

Dotyk rodzica – zalety dla dziecka

  • pobudza,
  • stymuluje,
  • rozwija,
  • aktywizuje układ nerwowy, oddechowy, hormonalny i krążenia,
  • reguluje i pozwala wzrastać,
  • mobilizuje ciało dziecka do pracy.

Aby wprowadzić masaż do wieczornych rytuałów, przygaś światło, zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia i zastosuj Nawilżający olejek do budowania więzi Yumi Baby

Piękny jabłkowo-rabarbarowy zapach, bezpieczny skład i nawilżające działanie tego produktu przyniosą Twojemu dziecku same korzyści. Co więcej, wieczorny masaż zbuduje między Wami wyjątkową więź i wspólne poczucie bezpieczeństwa: dziecko nabierze zaufania do spokojnych ruchów rodzica, Ty z kolei, lepiej zrozumiesz niewerbalne komunikaty dziecka i jego potrzeby.

Jeśli chciałabyś rozszerzyć zakres wieczornych rytuałów, możesz postawić na wyciszenie dziecka i śpiewanie kołysanek. Kołysanki wraz z pachnącą kąpielą, masażem, bujaniem w ramionach czy buziakiem na dobranoc tworzą codzienne, wieczorne rytuały.

Te z kolei dają dziecku poczucie stabilizacji, przewidywalności i bezpieczeństwa. Tworzą niepowtarzalną atmosferę i pięknie zapisują się we wspomnieniach – zarówno mamy, taty, jak i dziecka.

Podobał Ci się nasz artykuł? Zapraszamy na naszego Instagrama KLIK oraz Facebooka KLIK gdzie codziennie dzielimy się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem – jako mamy i jako położne

może Cię również zainteresować

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?