Zgaga w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Zgaga w ciązy - jak sobie z nią radzić?

Okres ciąży to cudowny okres oczekiwania na dziecko, jednak często wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą sprawić, że kobieta nie czuje się komfortowo. Jedną z nich jest zgaga?, która może pojawić się już na wczesnym etapie ciąży, a wraz z kolejnymi trymestrami przybierać na sile. 

Jaki jest powód tej uciążliwej dolegliwości? ?

Powodów jest kilka. Jednym z nich są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Mowa tutaj o progesteronie i relaksynie. To właśnie wzrost poziomu tych hormonów, jest odpowiedzialny za rozluźnienie mięśni gładkich m.in. przewodu pokarmowego, co w konsekwencji może wiązać się z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Kolejnym powodem jest rosnąca wraz rozwijającą się ciążą, macica, która powoduje ucisk na żołądek i jelita ciężarnej. ?

Ponadto objawy takie jak:

? uczucie pieczenia, palenia w gardle i przełyku

? ból zamostkowy, nasilające się przy pochylaniu, dźwiganiu

? obecność kwaśno-gorzkiego posmaku w ustach

? uporczywa czkawka

? częste odbijanie

mogą nasilać się w ciąży przy nieodpowiedniej diecie, szczególnie bogatej w tłuszcze, ostre przyprawy, napoje gazowane oraz słodycze.❌

Więc, jak sobie z nią radzić??‍♀️

 

Kluczowym sposobem na złagodzenie objawów zgagi jest odpowiednia dieta. Nie wpłynie ona na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości, jednak może w znacznym stopniu je zminimalizować. 

Czego powinnaś unikać mając zgagę? 

pikantnych, ostrych przypraw?

tłustych, ciężkostrawnych produktów?????

❌ napojów gazowanych

❌ owoców cytrusowych??, a także kwaśnych jabłek?, które zawierają kwasy nasilające objawy

❌ produkty zawierające kofeinę☕ (kawa, mocna herbata, cola, czekolada), która rozluźnia mięśnie żołądka

❌ surowy czosnek?, cebula?? powodujące zwiększanie się kwasów żołądkowych (zalecana jest obróbka termiczna)

Co może Ci pomóc??

Pomocne mogą być domowe sposoby wpływające na neutralizację kwasów żołądkowych m.in.:

✅ świeże soki o odczynie zasadowym (z buraka?, ogórka?, marchwi?)

migdały

✅ napar z imbiru

banany?

✅ woda kokosowa?

✅ produkty mleczne (kefir, maślanka, mleko)?

 Dodatkowo wypijanie małymi łykami wody ? przez cały dzień wpłynie na nawodnienie organizmu, a także złagodzi objawy zgagi. Warto również sięgnąć po siemię lniane, a dokładniej po przygotowany z niego “kisiel”, który będzie tworzył na ścianie przełyku warstwę chroniącą przed działaniem kwasu solnego z żołądka.

Styl życia

Jednak sama dieta to nie wszystko. Warto wprowadzić w życie kilka nawyków, które dodatkowo zminimalizują nieprzyjemne dolegliwości.

Zadbaj aby:

? porcje jedzenia były małe

? spożywać posiłki często i regularnie, bez pośpiechu 

? wystrzegać się jedzenia na krótko przed snem?

? po posiłku przyjąć pozycję siedzącej lub półsiedzącej (unikamy kładzenia się po zjedzeniu)

? unikać noszenia obcisłej odzieży, szczególnie w okolicy brzucha, pasa.

Jeżeli objawy nasilają się w nocy, najlepiej śpij w pozycji z głową uniesioną powyżej żołądka. Ulgę może również przynieść ułożenie się na lewym boku.

Środki farmakologiczne

Jeżeli w całym postępowaniu i po zastosowaniu domowych sposobów objawy nadal są uciążliwe, możliwe że konieczne będzie sięgnięcie po środki farmakologiczne. Zazwyczaj wprowadza się leki, które mają za zadanie zobojętnić kwas solny z żołądka (pastylki do ssania, płyny).

Pamiętaj jednak, że nie jest wskazane przyjmowanie leków na własną rękę. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym?‍⚕️?‍⚕️, który po przeprowadzonym wywiadzie dobierze odpowiednie dla ciebie leki i dawkowanie. 

Masz pytania, jakieś dolegliwości Cię niepokoją? Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zawrócić się do nas o poradę – zarówno stacjonarnie w Gdańsku czy Gdyni, jak i online! Nasze położne są po to, aby kompleksowo wspierać kobiety zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas całego macierzyństwa ❤

artykuł opracowała położna – Aleksandra Skowrońska

Podobał Ci się nasz artykuł? Zapraszamy na naszego Instagrama KLIK oraz Facebooka KLIK gdzie codziennie dzielimy się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem – jako mamy i jako położne ❤

Inne nasze artykuły

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?