WYPRZEDAŻ ŚWIĄTECZNA! Nasze BESTSELLERY do 80% taniej! 👉🏻 Sprawdź!

Jak wspierać laktację?

Czy podczas karmienia piersią może pójść coś nie tak? “Przecież to proste – wystarczy podać pierś dziecku, a ono od razu ją chwyci. A dalej, to już jakoś będzie.” 

Niestety, nie zawsze ten scenariusz się sprawdzi i niejedna z mam się podda. 

Karmienie piersią może wydawać się nieskomplikowane. Jest mama, jest dziecko, więc proces laktacji powinien pójść gładko. Powinien. Ale często, pomimo szczerych chęci obojga stron, nie idzie. 

 

Przyczyny trudności w karmieniu piersią po stronie dziecka i mamy.

 

Po stronie dziecka mogą być to rozmaite powody. Za krótkie wędzidełko, napięcie mięśniowe w jamie ustnej, alergie i nietolerancje – to tylko niektóre z możliwych przeszkód. 

Po stronie mamy z kolei mogą być to płaskie lub wklęsłe brodawki, popękane i bolesne, przeświadczenie, że brakuje pokarmu, zapalenie piersi czy zastój pokarmu. Te dwa elementy – mama i dziecko – mogą wówczas mieć problem, by stanowić jedną układankę. 

 

Co wówczas robić, jak się ratować?

Zacznij od siebie. Zanim pochłoną Cię potrzeby Twojego dziecka, spójrz na swoje. 

Czy odpowiednio się wysypiasz? Jeśli nie, poproś partnera, mamę czy babcię o pomoc i odciążenie w opiece nad noworodkiem. 

Czy pijesz wystarczająco dużo płynów? Nawadniaj się regularnie, ponieważ w trakcie laktacji popyt na wodę w organizmie się zwiększa. Pij około 3 litry płynów dziennie.

Ilość obowiązków przy niemowlaku powoduje, że nie masz czasu przygotować dla siebie ciepłego posiłku? Zamów coś z dowozem do domu nawet jeśli nie należy do zdrowego jadłospisu, ale po prostu lubisz to jedzenie – czerp z tego przyjemność! 

Pranie, sprzątanie i obowiązki domowe przygniatają Cię? Znajdź “przyjazne dusze”, które pomogą Ci zadbać o Twój dom – mama, siostra, szwagier, a może teściowa? Nie jesteś i nie musisz być robotem – wesprzyj się bliskimi!

Zaopiekuj się też swoim obolałym ciałem. 

 

Proces laktacji wymaga częstego przystawiania dziecka do piersi, a te niestety nie są przystosowane do takiego oblężenia. Stąd częste problemy, na które napotykają młode mamy. 

To, czego potrzeba, by ustabilizować laktację to czas, spokój i wytrwałość. Jeśli borykasz się z problemami laktacyjnymi, odwiedź naszą poradnię laktacyjną w Gdyni lub umów się na konsultację laktacyjną online. Poczuj się zaopiekowana i ze spokojem przystąp do wdrażania działań od Doradczyni. Czasem wystarczy tylko korekta pozycji do karmienia – mała zmiana, a może przynieść Ci ogromną ulgę. 

Jeśli z kolei czujesz, że opieki potrzebuje Twoja głowa, nie czekaj i ruszaj do psychologa – to osoba, która Cię wysłucha i bez osądów podpowie jak żyć w nowej rzeczywistości z niemowlakiem.

 

O laktację możesz również zadbać stosując suplement diety Milanella Complex. W sytuacji utrudnionego przepływu mleka unikalna formuła Prolectecin ułatwia karmienie piersią. Zatkane kanaliki w obrębie piersi nie muszą już być Twoim zmartwieniem – Milanella Complex dba o utrzymanie fizjologicznego stanu piersi, a więc o odpowiednie nabrzmienie i właściwy przepływ pokarmu. Co istotne, jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Położnych.

Karmienie piersią to złożony proces, wymagający od mamy cierpliwości, wytrwałości, a czasem zaopiekowania. Trzymamy kciuki za Ciebie i wierzymy, że tak łatwo się nie poddasz!

*Artykuł powstał we współpracy z marką Milanella

 

 

może Cię również zainteresować

Zastój pokarmu

Karmienie piersią to nie zawsze lekka i łatwa przeprawa.  Są mamy, które na swojej laktacyjnej drodze nie napotykają przeszkód. Większość...

Cały artykuł »

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?