Szukaj
Close this search box.

Jak oddychać podczas porodu – praktyczne wskazówki.

Jak powinien wyglądać prawidłowy oddech na sali porodowej?

nieznane.png

Na pewno nie jest to ten codzienny sposób oddychania: odpowiedni oddech może nawet w końcowej fazie porodu ochronić twoje krocze przed jego nacięciem!

Odpowiednim przygotowaniem do porodu możesz ułatwić pracę położnej oraz pomóc samej sobie w uśmierzeniu bólu.

 

Zacznijmy od anatomii.

 

Przepona: główny mięsień biorący udział w procesie oddychania. Podczas wdechu nasza przepona się obniża, a przy wydechu unosi się do góry (wraca na swoje miejsce). Właśnie wydech podczas porodu jest kluczowy! Dlaczego? Ponieważ podczas wydechu rozluźniają się mięśnie dna miednicy, a to ułatwia Twojemu dziecku pokonanie kanału rodnego!

nieznane.png

nieznane.png

A teraz ćwiczenie.

 

Stań prosto. Połóż ręce na żebrach. Podczas spokojnego wdechu nosem, przepona kurczy się i obniża się w kierunku jamy brzusznej, ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej zwiększa się i sprawia, że „rozdyma” się ściana brzucha w trzech kierunkach wraz z ruchem żeber na zewnątrz. Czujesz? Przesunęły się? Spróbuj jeszcze raz!

Podczas wydechu jest odwrotnie: mięśnie brzucha kurczą się dosłownie „wgniatając” twoje trzewia w jamę brzuszną, zaś przepona podnosi się do góry, a żebra przemieszczają się do wewnątrz. Trzymając żebra wypuść powoli powietrze – wróciły do dawnej pozycji. Działa!

Gratuluję: właśnie nauczyłaś się oddychać przeponowo!

Pamiętaj, że podczas porodu Twoje ciało będzie wysyłało Ci sygnały!

Jeżeli robi Ci się duszno, kręci Ci się w głowie – to znak! Robisz za duży wdech – to hiperwentylacja! Czas na krótszy wdech i dłuższy wydech mamo! 

nieznane.png 

Chcesz kompleksowo przygotować się do porodu siłami natury z położną i mamą? Zapraszam Cię po nasz bestsellerowy kurs Dobry Poród.

Tutaj sprawdzisz wszystkie szczegóły!

 

artykuł opracowała: Anna Chromiec, certyfikowana trenerka kobiet w ciąży

Podobał Ci się nasz artykuł? Zapraszamy na naszego Instagrama KLIK oraz Facebooka KLIK gdzie codziennie dzielimy się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem – jako mamy i jako położne ❤

może Cię również zainteresować

Zamierzasz nas opuścić tak szybko?

Zostaw nam swój adres mailowy, a może wkrótce otrzymasz jakiś specjalny, dedykowany kod zniżkowy tylko dla Ciebie ?